Քաղաքական 11:20 25/10/2012
Ա.Իսկանդարյան. ՀՀԿ-ն ցանկանում է նոր հուշագիր ունենալ, որով Ծառուկյանը կհրաժարվի նախագահի թեկնածու հանդես գալու միտումից
Ես զերծ կմնայի այն ենթադրություններից, թե Գագիկ Ծառուկյանին կհաջողվի կոտրել նախընտրականի կոնտեքստում: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` ընդգծելով, որ այսօրվա դրությամբ նախընտրական ակտիվությունը նկատելի է դեռևս կուլուարային մակարդակում և հիմնական օրակարգային հարցը նա է, թե արդյո՞ք ԲՀԿ-ն սեփական թեկնածուով հանդես կգա, թե կսատարի ՀՀԿ թեկնածու Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը.
«Եթե ԲՀԿ-ն այդուհանդերձ սեփական թեկնածուով հանդես չգա, ապա մյուս կուսակցությունները դրանից որոշակիորեն կշահեն, քանի որ ձայների փոքր-ինչ դինամիկա կարձանագրեն: Սակայն այսօր դեռ հստակ չէ ի՞նչ ճանապարհ կընտրի Գագիկ Ծառուկյանը, քանի որ իր անձի նկատմամբ գործադրվող ճնշումները դեռևս նրան չեն կոտրել»,- նշեց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով նախօրեին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի այն հայտարարությանը, թե այսօրվա դրությամբ կոալիցիոն հուշագիրը միակ փաստաթուղթն է և փաստ է, որ Գ.Ծառուկյանը ստորագրել է, որ 2013թ-ի նախագահական ընտրություններում սատարելու է Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը, Ա.Իսկանդարյանը նշեց, որ բոլոր զարգացումները ցույց են տալիս, որ ՀՀԿ-ի ցանկությունն է նոր հուշագիր ունենալ, որով Ծառուկյանը կհրաժարվի նախագահի թեկնածու հանդես գալու միտումից:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ից այլ, մասնավորապես Վարդան Օսկանյանի թեկնածության առաջադրումը, ապա բանախոսը նշեց, որ այնքան էլ հավանական դա չի համարում, թեև բացառել նույնպես չի կարող.«Հենց կուսակցության ներսում այս իմաստով տարաձայնություններ կան, քանի որ կան մարդիկ, որոնք դեմ են Օսկանյանի թեկնածությանը և հակառակը»,- հավելեց Ա.Իսկանդարյանը:

Interviews 12:01 25/10/2012
Alexander Iskandaryan: RPA wants new memorandum for Tsarukyan to give up idea of running for president
I would refrain from making assumptions that Gagik Tsarukyan will be broken ahead of the presidential elections, political scientist Alexander Iskandaryan told reporters in Yerevan.
According to him, the key issue on Armenia’s domestic political agenda is whether Prosperous Armenia Party will nominate its candidate for president or will back Serzh Sargsyan in the presidential elections.
“If PAP does not nominate its candidate, the other parties will benefit from it because it will lead to dynamics of votes received by them. However, it is still unclear which way Tsarukyan will choose, because the pressures against him have not broken him yet,” said the expert.
Referring to Prime Minister Tigran Sargsyan’s statement that currently the coalition memorandum is the only document signed by Tsarukyan which certifies that he will back Serzh Sargsyan in the presidential elections, Iskandaryan noted that all developments show that RPA wants to have a new memorandum for Tsarukyan to give up the idea of running for president.
As for nomination of other candidates from PAP, in particular, Vartan Oskanian, Iskandaryan said it is unlikely but cannot be ruled out.