Իրավունք 19:07 25/10/2012
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում մի քանի դատապարտյալների և կալանավորների հացադուլ հայտարարելու վերաբերյալ լրատվամիջոցներով տարածած տեղեկության կապակցությամբ ԱՆ ՔԿՀ լրատվական ծառայությունը պարզաբանում է տարածել:
ՔԿՀ լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ նամակի հեղինակը, նախկինում երկու անգամ դատապարտված, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ կալանավոր Արթուր Խաչատրյանն է (մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132հ. 1-ին (մարդու թրաֆիքինգը) և 182հ. 1-ին մասի (շորթում) հատկանիշներով) հոկտեմբերի 22-ին, ժամը 18:00-ին հայտարարել է հացադուլ: Ըստ դիմումի` բողոքում է իր նկատմամբ հարուցված քրեական գործի ընթացքից: Նույն օրը հացադուլ հայտարարելու մասին դիմումներ են ներկայացրել ևս մեկ կալանավոր և մեկ դատապարտյալ:
Կալանավոր Վարդան Դեմիրճյանը (մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104հ. 2-րդ մասի 1 և 6 կետերով (սպանության փորձ), 185հ. 3-րդ (գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը, որն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս է պատճառել) և 325հ. 1-ին մասի (պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելը) հատկանիշներով) նույնպես բողոքում է քրեական գործի ընթացքից:
Դատապարտյալ Կարեն Թառոյանը, ով 2005թ. մայիսի 29-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112հ. 2-րդ մասի 14 կետով (դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ) 9 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել, անհիմն պահանջներ է ներկայացրել:
Ըստ աղբյուրի` չնայած դրան` Կ. Թառոյանին հայտնել են, որ պահանջն այնուամենայնիվ, կքննարկվի: Կ. Թառոյանը չսպասելով որևէ պատասխանի, ժամը 01:15-ին կատարել է ինքնավնասում` կտրելով աջ ձեռքի ճկույթի միջին հատվածը: Աղբյուրը նշում է, որ Կ. Թառոյանն անմիջապես տեղափոխվել է «Էրեբունի» ԲԿ, նրան ցուցաբերվել է համապատասխան բժշկական օգնություն:
Նկատենք, որ քրեակատարողական հիմնարկ այցելած ՄԻՊ արագ արձագանքման խմբին, Թառոյանն ասել էր, որ իրեն բժշկական օգնություն չի ցուցաբերվել:
«Հավելենք, որ Կ. Թառոյանը գտնվելով «Նուբարաշեն», «Սևան», «Արթիկ», «Գորիս», «Վանաձոր» և «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկներում, դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ, խիստ բացասական է բնութագրվել և ընդհանուր առմամբ 20 անգամ ենթարկվել է կարգապահական տույժերի: Ավելին, ամիսներ առաջ, պատճառաբանելով մոր և կնոջ լարված հարաբերությունները, կտրել էր ձախ ձեռքի ճկույթի միջին հատվածը»,- տեղեկացնում են ԱՆ ՔԿՀ լրատվական ծառայությունից:
Հոկտեմբերի 21-ին հացադուլ է հայտարարել նաև ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 177հ. 3-րդ (գողություն) և 165հ. 4-րդ (անչափահասին հանցանքի կատարմանը ներգրավելը) մասով 6 տարվա ազատազրկման դատապարտված Սերոբ Մխիթարյանը: Քննիչի համապատասխան որոշմամբ նա 31.07.2012թ. ԼՂՀ-ից տեղափոխվել է ՀՀ, քանի-որ Ս. Մխիթարյանի նկատմամբ հարուցվել է ևս մեկ քրեական գործ: Նա նույնպես բողոքում է քրեական գործի ընթացքից:
Հացադուլ հայտարարած դատապարտյալներն ու կալանավորները գտնվում են առանձին խցում, բժիշկների հսկողության տակ:
Կ. Թառոյանի ինքնախեղման փաստով նախապատրաստվում են նյութեր:
Հարակից հրապարակում. «Մայորի որդու փոխարեն իմ որդին է պատիժ կրում». ՔԿՀ-ում բերանը կարած դատապարտյալի մայրը արդարություն է փնտրում

В связи с распространенной СМИ информации об объявлении голодовки осужденными в УИУ «Нубарашен», пресс-служба УИУ выступила с пояснениями.
Согласно информации, автор письма –дважды осужденный в прошлом, заключенный Артур Хачатрян (обвиняется по признакам ст. 132 УК Армении (торговля людьми), а также ч.1 ст. 182(вымогательство)), 22 октября объявил голодовку. Согласно заявлению, он протестует против хода уголовного дела. В тот де день заявление об объявлении голодовки подали еще один заключенный и осужденный.
Заключенный Вардан Демирчян (обвиняется по признакам п.1 и п 6 ч. 2 ст. 34-104 УК Армении ( попытка совершения убийства) и ч. 3 ст.185 (умышленное уничтожение или повреждение имущества, в особо крупных размерах) и ч. 1 ст. 325 ( фальсификация официального документа) также протестует против хода уголовного дела.
Осужденный Карен Тароян был осужден на 9 лет лишения свободы по признакам п. 14 ч. 2 ст. 112 УК Армении (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее по неосторожности гибель потерпевшего), предъявил необоснованные требования.
Согласно источнику, несмотря на это, К.Тарояну сообщили, что требование будет обсуждено. Не дожидаясь ответа, Карен Тароян в 01:15 отрезал среднюю часть мизинца левой руки. Позднее он был доставлен в медицинский центр «Эребуни», где ему была оказана медицинская помощь.
Между тем, представителям группы оперативного реагирования офиса омбудсмена Армении Тароян заявил, что ему не была оказана медицинская помощь.
«Добавим, что находясь в УИУ «Нубарашен», «Севан»,«Артик», «Горис», «Ванадзор» и «Раздан», К.Тароян проявлял агрессивное поведение и порядка 20 раз подвергался дисциплинарному наказанию. Более того, несколько месяцев назад, сославшись на напряженные отношения с матерью и супругой, он отрезал среднюю часть мизинца», – сообщает пресс-служба УИУ Минздрава Армении.
21 октября голодовку объявил также осужденный по признакам ч.3 ст. 177 и ч.4 ст.165 УК НКР(кража) и ч. 4 ст. 165 (вовлечение несовершеннолетнего к совершению преступления) был приговорен к 6 годам лишения свободы осужденный Сероб Мхитарян. Решением следователя 31 июля 2012 года он был перевезен в Армению, так как в отношении Мхитаряна было возбуждено еще одно уголовное дело. Он также протестует против хода уголовного дела.
Объявившие голодовку осужденные и заключенные находятся в отдельной камере под контролем медиков.
Напомним, ранее Panorama.am сообщал, что сайт henaran.am опубликовал поступившее в редакцию письмо заключенных, отбывающих наказание в УИУ «Нубарашен». Сообщалось, что вместе с письмом в редакцию был отправлен также мизинец одного из осужденных, который он отрезал в знак протеста. В письме осужденные жаловались на то, что, несмотря на объявленную несколько дней назад голодовку, их не посещают врачи, которые должны следить за состоянием голодающих. К письму прилагался также номер телефона, и Panorama.am удалось выяснить, что один из заключенных – Сероб Мхитарян. Его мать – Аида Гогорян – в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что ее сыну был вынесен несправедливый вердикт. К письму прилагался также номер телефона, и Panorama.am удалось выяснить, что один из заключенных – Сероб Мхитарян.
По словам матери Мхитаряна, воровство было совершено в Бердзоре, там же прошел и суд. 3 месяца назад Сероб Мхитарян был переведен в уголовно-исправительное учреждение «Нубарашен». Мать осужденного утверждает, что воровство совершил сын майора Армена Габриеляна – Андраник, но «его отец, используя служебное положение, освободил сына, а ее сын пошел под суд и должен отсидеть 6 лет». Его мать – Аида Гогорян – в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что ее сыну был вынесен несправедливый вердикт.