Իրավունք 14:25 25/10/2012
«Մայորի որդու փոխարեն իմ որդին է պատիժ կրում». ՔԿՀ-ում բերանը կարած դատապարտյալի մայրը արդարություն է փնտրում
Այսօր henaran.am լրատվամիջոցը դատապարտյալների մի նամակ էր հրապարակել, որտեղ նշվում էր, որ նրանցից մեկը կտրել է ճկույթը` պահանջելով իր նկատմամբ արդար վճիռ կայացնել:
Լրատվամիջոցի հրապարակած նամակում նշված էր հետևյալը. «Մենք ստեղ 4 հոգով գալադովկայենք, ինչ ասում ենք վոչ մի բանել չեն անում վոչ բժիշկ են կանչում, վոչել շանտեղ են դնում. Մի խոսքով, օրենքով `օրը 2 թէ 3 անգամ պդի գան ճնշում ճափեն նայեն բայց էս 2 օրա ստղենք, հելը բժիշկ չենք տեսել.մեր մոտ տղա կա էրեկ ինչքան դավադիտ արին վոր սըրանքել մեզ շան տեղ չեդրի, ինքն էլ բռնեց ասեց կամ ինձ զոն տարեք կամ ել մատես կդռումեմ ու սրանքել չհավտացին, ինքնել բռնեց էրեկ մատը կդռեց ճըկուտե ու ուզում ենք վոր թերթերով տպեն իրանք ինչեն խոսում ու ինչեն անում ընենց, որ նեռսում բառդակա տիրում, հետիս 2 տղեքրը բերաները կարել են, էսել սպասում եմ վաղը դատավորը ինչ կասի եթե երկարացրեց կամ հոդվածը` 132-ը չեխանօն եսել եմ ճկուտս կդռումեմ եւ ուղարկեք դադախազին վոր սկսեն լուռջ նայել»:
Նամակում բացի այս գրվածից կար նաև հեռախոսահամար, և Panorama.am-ը փորձեց գնալ դրա հետքերով: Պարզվեց բողոքող դատապարտյալներից մեկը Սերոբ Մխիթարյանն է, որի մայրը` Աիդա Գոգորյանը, մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ իր որդու նկատմամբ անարդարացի վճիռ են կայացրել:
«Իրան դատել են գողության համար, բայց իմ որդին մեղավոր չի, ով մեղավոր ա, բաց են թողել, իսկ իրեն վեցը տարի դատել են», -փոխանցեց հուսահատ կինը:
Նրա պատմելով, գողությունը կատարվել է Լաչինում, դատավարությունը` նույնպես: Արդեն երեք ամիս է` Սերոբ Մխիթարյանը տեղափոխվել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ: Տիկին Գոգորյանի խոսքով, գողությունը կատարել է կոչումով մայոր Արմեն Գաբրիելյանի որդին` Անդրանիկը, բայց «հերը պաշտոնը օգտագործելով ազատ արձակեց որդուն, իսկ իմ տղան գնաց ու վեց տարի պետք ա նստի բանտում»:
Մայրն ասաց, որ որդուն մի քանի որ է` չի տեսել, բայց տեղյակ է, որ չորս օր է` բերանը կարած է ու հացադուլի մեջ է: Բացի այդ, նա ասաց, որ որդին հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ունի ու նրան անհապաղ բուժում է պահանջվում: «Գլխի ձգձգվող պսիխոտիկ խանգարում ունի, բացի այդ ճնշումն ա բարձրանում, սրտից վատ ա», ասաց Աիդա Գոգորյանը:
ԱՆ Քրեակատարողական հիմնարկների վարչության լրատվական ծառայությունից Panorama.am-ը փորձեց պարզել` ինչ վիճակում են գտնվում բողոքող դատապարտյալները, սակայն լրատվության հետ կապերի պատասխանատու Գոռ Ղլեչյանն ասաց, որ իրենք դեռ ճշտում են և որևէ տեղեկություն չեն կարող տրամադրել:
Panorama.am-ին հայտնի է դարձել, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի արագ արձագանքման խումբը այցելել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ և ավելի ուշ տեղեկություններ կտրամադրի:

Право 18:01 25/10/2012
В Армении несколько заключенных объявили голодовку: один из них в знак протеста отрезал себе мизинец
Сегодня сайт henaran.am опубликовал поступившее в редакцию письмо заключенных, отбывающих наказание в УИУ «Нубарашен». Сообщается также, что вместе с письмом в редакцию был отправлен также мизинец одного из осужденных, который он отрезал в знак протеста.
В письме осужденные жалуются на то, что, несмотря на объявленную несколько дней назад голодовку, их не посещают врачи, которые должны следить за состоянием голодающих.
«По закону 2-3 раза в день должны придти и измерить нам давление, осмотреть нас, но мы здесь уже 2 дня и не видели врача. С нами находится парень, его вчера так довели, что он потребовал: либо отведут его на зону, либо он отрежет себе палец. Ему не поверили, он взял и отрезал себе палец – мизинец. И мы хотим, чтобы газеты написали, о чем здесь говорят и что делают, какой бардак здесь творится: 2 парней, которые находятся здесь со мной, зашили себе рты. А я жду, что скажет завтра судья. Если он будет долго тянуть, либо не снимет 132-ую статью, я тоже отрежу себе мизинец. Отправьте его прокурору, чтобы начали смотреть на этот вопрос серьезно», – говорится в письме.
К письму прилагался также номер телефона, и Panorama.am удалось выяснить, что один из заключенных – Сероб Мхитарян. Его мать – Аида Гогорян – в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что ее сыну был вынесен несправедливый вердикт.
«Его судили за воровство, но мой сын не виновен, а того, кто действительно виновен, выпустили на свободу, а моему сыну дали 6 лет», – сообщила она.
По словам матери Мхитаряна, воровство было совершено в Бердзоре, там же прошел и суд. 3 месяца назад Сероб Мхитарян был переведен в уголовно-исправительное учреждение «Нубарашен». Мать осужденного утверждает, что воровство совершил сын майора Армена Габриеляна – Андраник, но «его отец, используя служебное положение, освободил сына, а ее сын пошел под суд и должен отсидеть 6 лет».
Мать Мхитаряна сообщила также, что сама не видела, но в курсе, что ее сын зашил себе рот и проводит голодовку уже 4-ый день. Кроме того, по словам Аиды Гогорян, у сына есть проблемы со здоровьем, и он нуждается в срочном лечении. По ее словам, «у него затяжное психическое легкое расстройство, поднимается давление, проблемы с сердцем».
Panorama.am попытался выяснить, в каком состоянии сейчас находятся заключенные, объявившие голодовку, в пресс-службе Управления уголовно-исполнительных учреждений министерства юстиции Армении, однако начальник пресс-службы Гор Глечян сообщил, что в настоящее время эта информация проверяется, и они не могут предоставить никаких подробностей.
Как стало известно Panorama.am, группа быстрого реагирования офиса омбудсмена Армении посетила УИУ «Нубарашен», и в ближайшее время будет предоставлена дополнительная информация о произошедшем.