Առողջություն 12:35 26/10/2012
Խանջյան 20 հասցեում գտնվող կիսակառույցի փլուզման հետևանքով հիվանդանոց տեղափոխված 9 տուժածներից մեկի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր, բայց կայուն: Այս մասին Աբովյանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում  հայտնեց առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը:
Ինչպես Կոտայքի մարզից փոխանցում է Panorama.am-ի թղթակիցը, նախարարը հայտնել է, որ նրա մոտ գիտակցություն կա, շփվում է բժիշկների հետ: Տուժածն ունի բազմաթիվ կոտրվածքներ և գլխուղեղի փոքր ծավալի հեմատոմա:
Դերենիկ Դումանյանի խոսքով, մյուս հիվանդը, որի վիճակը միջին ծանրության է, ստացել է աջ սրունքոսկրի բաց կոտրվածք:
«Դա բարդ կոտրվածք է, և ապագայում նրան վիրահատություն է սպասվում: Մնացածի վիճակը բավարար է, և հուսով եմ, որ 1-2 օրից նրանք դուրս կգրվեն»,-ասաց նախարարը:
Հարցին, թե ով է հոգում տուժածների բուժման ծախսերը, նախարարը նշեց, որ դժբախտ պատահարների դեպքում բոլոր ծախսերը հոգում է պետությունը, իսկ գործատուն կարող է լրացուցիչ օգնություն ցուցաբերել:
«Դժբախտ պատահարի դեպքում մենք պարտավոր ենք տուժածին բուժել, և դրա համար պետությունը գումարներ նախատեսում է»,-ասաց Դ. Դումանյանը:
Առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Անահիտ Հայթայանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ բոլոր տուժածները գտնվում են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում: Նրա խոսքով, տուժածներից 7-ն այսօր կտեխափոխվեն բաժանմունքներ:
Հիշեցնենք, որ փլուզման հետևանքով տուժել է 11 մարդ, նրանք բոլորն էլ Գեղարքունիքի մարզի Դդմաշեն գյուղի բնակիչներ են: Տուժածներից իննին շտապօգնության աշխատակիցները տեղափոխել են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն: Պարզվել է տուժածների ինքնությունը` Կամո Ղահրամանյան (50 տ.), Արման Ղազարյան (40 տ.), Արման Գրիգորյան (25 տ.), Արսեն Հայրապետյան (30 տ.), Նահապետ Բադալյան, Վոլոդյա Մաթևոսյան, Սիրակ Թովմասյան, էդիկ Սուքիասյան (30 տ.) և Ռոբերտ Առաքելյան (53 տ.):
Նշենք, որ փաստի առթիվ ոստիկանության Կենտրոնի քննչական բաժնում քրեական գործ է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 157 հոդվածի հատկանիշներով` «աշխատանքի պաշտպանության կանոնները խախտելը»:
Քաղաքապետարանից տեղեկացրեցին, որ շինարարական աշխատանքները կիսակառույցում ընթացել են առանց համապատասխան թույլտվության:
Փլուզված կիսակառույցի շինարարությունն իրականացրել է «Չիլինգարյան դիզայն և շինարարություն» ՍՊԸ-ն:
Նշենք, որ Աբովյանում այսօր առողջապահության նախարարը վարչապետի հետ մասնակցում է «Տոնուս-Լես» ընկերության սննդի և դեղերի անվտանգության փորձագիտական նորակառույց լաբորատորիայի բացմանը:

Тема дня 13:06 26/10/2012
Состояние одного из госпитализированных в результате обрушения строящегося здания в центре Еревана по адресу Ханджяна, 20 остается тяжелым, но стабильным. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил министр здравоохранения Армении Дереник Думанян.
Министр сообщил, что пострадавший находится в сознании, он общается с врачами. У него множество переломов и незначительная гематома головного мозга малого объема.
По словам Дереника Думаняна, другой пострадавший, состояние которого оценивается как средней тяжести, получил открытый перелом правой большеберцовой кости.
«Это сложный перелом и в дальнейшем он будет прооперирован. Состояние остальных пострадавших удовлетворительное, надеюсь, через 1-2 дня они будут выписаны», – заявил Д. Думанян.
В свою очередь, пресс-секретарь министра Анаит Айтян сообщила Panorama.am, что все пострадавшие находятся в реабилитационном отделении медицинского центра «Сурб Григор Лусаворич». Семеро из них, по ее словам, будут переведены в отделения.
Напомним, накануне на улице Ханджяна обрушилось строящееся здание, в результате чего под завалами оказалась строительная бригада из 11 человек. 9 из 11 рабочих были доставлены в медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич». 2 из рабочих, извлеченных из-под завалов, получили первую медицинскую помощь на месте. Необходимости в их госпитализации не было. Состояние одного из них оценивалось как тяжелое. МЧС опубликовала список пострадавших в результате обрушения: Камо Каграманян(50 лет), Арман Казарян (40 лет), Арман Григорян (25 лет), Арсен Айрапетян (30 лет) Наапет Бадалян, Володя Матевосян, Сирак Товмасян, Эдик Сукиасян (30 лет), Роберт Аракелян (53 года).
Как выяснилось, работы по строительству здания велись без соответствующего разрешения мэрии. По данным мэрии Еревана, в 2009 году было выдано разрешение на строительство двум компаниям – «Центр детских развлечений» и «Лена Товмасян», однако на данный момент у компаний не было разрешения на осуществление строительства.
По факту обрушения строящегося здания в следственном отделе полиции Армении возбуждено уголовное дело по признакам ст.157 УК Армении (Нарушение правил техники безопасности или охраны труда лицом, ответственным за их соблюдение, если при этом был причинен по неосторожности тяжкий или средней тяжести вред здоровью человека, либо он получил профессиональное заболевание).