Առողջություն 12:02 27/10/2012
Վերջին տարիներին Հայաստանում կրճատվել են մանկական մահացության կառուցվածքում վաղ նորածնային մահացության, ինչպես նաև մայրական մահացության դեպքերը: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց Մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Կարինե Սարիբեկյանը՝  ներկայացնելով ՀՀ Առողջապահության նախարարության և ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից իրականացված Հայաստանի Ժողովրդագրության և Առողջության հարցերի Հետազոտության (ՀԺԱՀ-2010) արդյունքները:
Նրա խոսքերով՝ 2008թ-ին գրանցվել է մայրական մահացության 15 դեպք, 2009 թ-ին`13 դեպք, 2010թ. և 2011թ. գրանցվել է ընդամենը 3-ական դեպք: Ինչ վերաբերում է մանկական մահացությանը, ապա, ըստ ՀԺԱՀ-ի, 2010թ. վաղ նորածնային մահացության դեպքերը կրճատվել են ավելի քան 10 տոկոսով:
Կ.Սարիբեկյանը նշեց, որ մանկական մահացության գրանցման գործընթացում օրենսդրական փոփոխությունները թույլ են տվել մանկական մահացությունների հաշվառում իրականացնել, որի արդյունքում` 3 անգամ մահացության դեպքերն ավելացել են: Ըստ նրա՝ հաճախ երեխաների մահը սուբյեկտիվ պատճառներով չեն գրանցում. արդյունքում` շուրջ 56 տոկոս մանկական մահացության չգրանցված դեպք ունեն: «Այդուհանդերձ, եթե համեմատենք ԱՊՀ երկրների հետ, ապա մանկական մահացության առումով մեր ցուցանիշն ամենաբարենպաստն է»,- ասաց Մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետը:
Կ.Սարիբեկյանի խոսքերով` երեխաների մահացության նվազման պատճառներից մեկն էլ կրծքով սնուցումն է: Ըստ հետազոտության` Հայաստանում մինչև 6 ամսական երեխաների մեծ մասը (89 տոկոս) կերակրվել է կրծքով: Բացառապես կրծքով կերակրման խորհրդին հետևել են մայրերի միայն մեկ երրորդը (35 տոկոս): Երեխաների կրծքով կերակրման մեդիան տևողությունը կազմել է 10,9 ամիս, իսկ բացառապես կրծքով կերակրման մեդիան ցուցանիշը` 1,8 ամիս:
Կ.Սարիբեկյանը նշեց, որ Մոր և մանկան առողջության պահպանմանն ու բարելավմանն ուղղված ազգային ռազմավարական փաստաթղթերի ընդունմամբ` «Մոր ու մանկան առողջության պահպանման 2003-2015թթ. ազգային ռազմավարություն», «Կայուն զարգացման ծրագիր», «Վերարտադրողական առողջության բարելավման ազգային ծրագիր ու 2007-2015թթ. գործողությունների ժամանակացույց» և այլն, առողջապահության նախարարությունն իրականացրել է մի շարք նպատակային ծրագրեր և միջոցառումներ` ինչպես պետական բյուջետային միջոցների հաշվին, այնպես էլ այլ կազմակերպությունների հետ արդյունավետ համագործակցության շրջանակներում:
Անդրադառնալով մայրական վերարտադրողական առողջության պահպանման ոլորտում 2008-ից հաջողությամբ իրականացված «Ծննդօգնության պետական հավաստագրի» ներդրման ծրագրին, Կ.Սարիբեկյանը նշեց, որ հավաստագրի ներդրման շնորհիվ նախորդող տարվա համեմատ շուրջ 20 տոկոսով բարձրացել է հղիների նախածննդյան հսկողության վաղ հաշվառման ցուցանիշը: Բացի այդ, բարելավվել է հղիներին ուղղված սկրինինգային ծրագրերի կատարողականը, այդ թվում` ՄԻԱՎ-ի սկրինինգի առումով, ինչպես նաև բարելավվել է նորածինների պատվաստումներում ընդգրկվածության ցուցանիշը ծննդատներում` կազմելով 96 տոկոս տուբերկուլյոզի դեմ և 94 տոկոս հեպատիտ Բ-ի դեմ:
Մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետը նշեց, որ բնակչության համար մոր և մանկան առողջության պահպանման ծառայությունների մատչելիության ապահովման հարցը առաջիկայում կշարունակի մնալ Առողջապահության նախարարության գերակայությունների շարքում: Մասնավորապես, նախարարությունը կձեռնարկի միջոցառումներ մոր և մանկան ոլորտում նպատակային ծրագրերի շրջանակներում ձեռք բերված հաջողությունների պահպանման և հետագա զարգացումների ապահովման ուղղությամբ:

Здоровье 13:00 27/10/2012
В последние годы в Армении сократилось число случаев смерти преждевременно рожденных новорожденных детей, а также смерти матерей. Об этом в интервью Panorama.am сообщила начальник управления охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Карине Сарибекян, представляя данные Исследований вопросов демографии и здоровья Армении (ИДЗА) проведенных Министерством здравоохранения, Национальной статистической службой Армении.
По ее словам, в 2008 году было зафиксировано 15 случаев материнской смерти, в 2009 г. – 13 случаев, в 2011г. – 3 случая. Что касается уровня детской смертности, то число случаев смерти преждевременно рожденных новорожденных детей в республике сократилось более чем на 10%.
Карине Сарибекян добавила, что часто регистрация смерти ребенка не осуществляется по субъективным причинам. «Тем не менее, если сравнивать со странами СНГ, то показатель детской смертности у нас самый низкий», – отметила она.
Начальник управления охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения добавила, что одной из причин сокращения числа детской смертности является грудное вскармливание. По данным исследования, большинство(89%) детей в возрасте до 6 месяцев питались грудным молоком. Рекомендациям по грудному вскармливанию ребенка следовала лишь одна треть матерей(35%). Медиана длительности грудного вскармливания составила 10.9 месяцев, а исключительно грудного вскармливания – 1.8месяцев.
Благодаря принятию стратегических документов в направлении охраны здоровья матери и ребенка Минздрав Армении реализовал ряд целевых программ и мероприятий как на средства государственного бюджета, так и в рамках эффективного сотрудничества с рядом организаций. При этом она указала на то, что благодаря предпринятым мерам в Армении на 20% повысился показатель раннего учета беременных.
По словам Карине Сарибекян, в ближайшем будущем вопрос обеспечения доступности услуг по охране здоровья матери и ребенка продолжит оставаться одним из приоритетных задач Министерства здравоохранения республики. В частности, как отметила она, Минздрав предпримет ряд мероприятий в рамках реализации целевых программ в сфере охраны здоровья матери и ребенка.