Հասարակություն 10:30 30/10/2012
Հոկտեմբերի 29-ին Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի հրավերով ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը եռօրյա պաշտոնական այցով ժամանել է Պրահա:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ Կարլովիվարյան երկրամասում ԱԺ նախագահը հանդիպել է Կարլովի Վարիի քաղաքապետ Պետր Կուլհանեկի և նահանգապետ Յոզեֆ Նովոտնիի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են երկկողմ կապերի զարգացմանը և միջտարածաշրջանային համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Կարլովի Վարիի քաղաքապետի հետ հանդիպման ընթացքում պարոն Աբրահամյանը առաջարկել է գործընկերային հարաբերություններ հաստատել Ջերմուկ և Կարլովի Վարի քաղաքների միջև կամ քույր քաղաքներ հռչակել, քանի որ երկու առողջարանային քաղաքներն էլ հայտնի են իրենց բուժիչ հանքային ջրերով և ունեն որոշ ընդհանրություններ: Խորհրդարանի ղեկավարը քաղաքապետին առաջարկել է այցելել Հայաստան և, մասնավորապես, Ջերմուկ քաղաք` մոտիկից ծանոթանալու և փոխգործակցության ոլորտները նախանշելու համար: Աղբյուրի հաղորդմամբ, քաղաքապետ Կուլհանեկը Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկը սիրով է ընդունել` այն համարելով փայլուն գաղափար և շեշտել է, որ համագործակցությունը երկու քաղաքների միջև կխթանի զբոսաշրջությունը և երկու ժողովուրդներին ավելի մոտիկից ծանոթանալու ևս մի հնարավորություն կընձեռի:
Նահանգապետ Յոզեֆ Նովոտնիի հետ աշխատանքային ճաշի ժամանակ կողմերը կարևորել են տարածաշրջանների միջև համագործակցությունը, որպես երկու երկրների հարաբերությունների էլ ավելի զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված կարևոր գործոն: Պարոն Աբրահամյանը նահանգապետին նույնպես առաջարկել է այցելել Հայաստան և մարզերից մեկի` մասնավորապես Վայոց Ձորի մարզի հետ համագործակցություն ծավալել: Նահանգապետը ոգևորությամբ ընդունել է ԱԺ նախագահի առաջարկը և նշել, որ Կարլովի Վարիի քաղաքապետի հետ անպայման կայցելեն Հայաստան և հույս հայտնեց, որ փոխգործակցությունը արդյունավետ և երկուստեք օգտակար կլինի:
Կարլովի Վարիում ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է համաշխարհային ճանաչում ունեցող «Մոսեր» հախճապակյա արտադրանքների ընկերություն, ինչպես նաև Յան Բեքեր թանգարան ու Յան Բեքեր-Կարլովսկա Բեքերովկա արտադրության սրահ:
Հոկտեմբերի 30-ին նախատեսված են ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումները Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի, Չեխիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ Ռոբին Բոնիչի հետ, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
ԱԺ նախագահի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը, պատգամավորներ Կարինե Աճեմյանը և Արթուր Գևորգյանը:

Общество 11:00 30/10/2012
29 октября по приглашению председателя Сената Чешской Республики Милана Штеха председатель Национального Собрания Армении Овик Абраамян с трехдневным официальным визитом отбыл в Прагу. В составе возглавляемой спикером официальной делегации – председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Артак Закарян, председатель постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Элинар Варданян, депутаты Карине Ачемян и Армен Геворкян.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, из пражского аэропорта возглавляемая председателем НС РА официальная делегация направилась в Карловарский край, где встретилась с мэром города Карловы Вары Петром Кулханеком и губернатором Йозефом Новотным. В ходе встреч обсуждался ряд вопросов развития двусторонних отношений и межпарламентского сотрудничества. На встрече с мэром Карловых Вар Овик Абраамян предложил установить партнерские отношения между Джермуком и Карловыми Варами или провозгласить их городами-побратимами, поскольку оба курортных города известны своими лечебными минеральными водами и имеют ряд общностей. Глава НС РА предложил чешскому мэру посетить Армению и, в частности, Джермук. Приглашение было принято Кулханеком.
На рабочем обеде с губернатором Новотным стороны подчеркнули важность регионального сотрудничества, как существенного фактора еще большего развития и укрепления отношений двух стран. Спикер парламента Армении пригласил также губернатора посетить Армению и одну из областей республики, в частности Вайоц-Дзор, для налаживания сотрудничества с ней. Приглашение было принято с удовлетворением.
Возглавляемая председателем НС РА официальная делегация в Карловых Варах посетила всемирно известную своей фаянсовой продукцией компанию “Мозер”, а также другие объекты и достопримечательные места города-здравницы.
30 октября намечены встречи председателя НС Армении с председателем Сената Чешской Республики Миланом Штехом, председателем межпарламентской группы дружбы Чехия – Армения Робином Боничем, а также с представителями местной армянской общины.