Քաղաքական 11:38 31/10/2012
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի և Չեխիայի սենատի նախագահ Միլան Շտեխի հետ նախօրեին Պրահայում կայացած հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հայ-թուրքական հարաբերություններին, ԼՂ հիմնախնդրին, Սիրիայում ծավալվող իրադարձություններին:
Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, խաղաղ բանակցությունների արդյունքում: Ազգային ժողովի նախագահի խոսքով` Չեխիայի իշխանությունները հավասարակշռված դիրքորոշում ունեն կովկասյան տարածաշրջանի հակամարտությունների հարցում, ինչը Հայաստանը բարձր է գնահատում:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ մինչև 2015թ.-ը Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանը կճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը:
Հովիկ Աբրահամյանը Չեխիայի Սենատի նախագահին պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան. հրավերն ընդունվել է:
Հանդիպմանը հաջորդած ճեպազրույցում Չեխիայի Սենատի նախագահն ասել է, թե տեղյակ է, որ Հայաստանի պատմությունը հնագույններից է, և Հայաստանն է առաջին անգամ պետականորեն քրիստոնեություն ընդունել: Մ. Շտեխը նշել է, որ Չեխիան պատրաստ է աջակցել Հայաստանին եվրաինտեգրման գործընթացում: Նրա խոսքով` չեխ գործարարները պատրաստակամ են ներդրումներ կատարել Հայաստանում:

Topic of the day 13:57 31/10/2012
Armenian National Assembly speaker Hovik Abrahamyan and Czech Senate president Milan Štěch discussed Armenian-Turkish relations, Karabakh issue and the situation in Syria during a meeting in Prague on Tuesday, Armenian parliament’s press service said.
Hovik Abrahamyan noted that the Nagorno-Karabakh conflict should be resolved by peaceful talks and within the OSCE Minsk Group. He stressed that the Czech authorities have a balanced position on the Caucasian conflicts, which is highly appreciated by Armenia.
The Armenian National Assembly speaker expressed the hope that the Parliament of the Czech Republic will recognize the Armenian Genocide by 2015.
Hovik Abrahamyan invited the Czech Senate president to pay an official visit to Armenia, and the invitation was accepted.
At a press briefing after the meeting, the Czech Senate president stated that he knows that Armenia is a country that has ancient history and is the first country to adopt Christianity as a state religion.
Milan Štěch noted that the Czech Republic is ready to assist Armenia’s European integration. Czech businessmen are willing to make investments in Armenia, he stressed.