Պարտքերի պատճառով Երուսաղեմում փակվում է Տիրոջ սուրբ գերեզմանի տաճարը
Երուսաղեմի ամենահայտնի սրբավայրերից մեկը` Տիրոջ սուրբ գերեզմանի տաճարը պարտքերի պատճառով կարող է փակվել: «Իտառ Տասս»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Երուսաղեմի պատրիարքության արքեպիսկոպոս Իսհուսիուսը:
Նրա խոսքերով՝ Երուսաղեմի ջրամատակարարման ընկերությունը ներկայացրել է մոտ 2.4 մլն դոլարի հաշիվ` առանց զգուշացնելու սառեցնելով նրանց հաշիվները։
«Սա նշանակում է, որ մենք և հայերը պետք է վճարենք այդ գումարը: Մենք երբեք չենք վճարել ջրի դիմաց` ո՛չ օսմանցիների, ո՛չ հորդանանցիների, ո՛չ իսրայելցիների օրոք։ Պատրիարքն առաջարկել է չեղյալ հայտարարել պարտքը և սկսել հաշվել դրանից հետո, սակայն ընկերությունը դեռևս չի պատասխանել»,- նշել է Իսհուսիուսը:
Վերջինիս ասել է, որ նամակ է հղել Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Իսրայելի, Կիպրոսի և Հունաստանի ղեկավարներին։
«Թող ողջ աշխարհն իմանա, թե ինչ է կատարվում աշխարհի ամենասուրբ վայրում, որտեղ հազարավոր ուխտավորներ և զբոսաշրջիկներ են գալիս և միլիոնավոր գումարներ ծախսում: Իսրայելական ընկերության ներկայացուցիչները հրաժարվում են օգնել, ուստի իրենք մտադիր են փակել եկեղեցին»,- նշել է Իսհուսիուսը
Տիրոջ սուրբ գերեզմանի տաճարը կառուցվել է այն վայրում, որտեղ թաղվել, ապա հարություն է առել Քրիստոսը։ Այն օծվել է 335թ.-ին։ Եկեղեցին պահում են հույն և հայ ուղղափառ եկեղեցիները, ինչպես նաև կաթոլիկ եկեղեցին՝ Վատիկանի համաձայնությամբ։

Общество 09:19 03/11/2012
Одна из главных православных святынь - Храм Гроба Господня в Иерусалиме может быть закрыт из-за долгов. Об этом, как передает «ИТАР-ТАСС», сообщил представитель Иерусалимской патриархии архиепископ Исхисиус.
По его словам, на днях иерусалимская компания по водоснабжению выставила Патриархии счет на 9 млн шекелей /примерно 2,4 млн долларов/, включающий долги за несколько лет, и без предупреждения заблокировала ее расчетный счет. "Это значит, что мы, францисканцы и армяне должны выплатить эту сумму", - сообщил Исхисиус.
"Мы никогда не платили /за воду/ - ни при османах, ни при иорданцах, ни, тем более, при израильтянах, - сказал архиепископ. - Патриарх предложил аннулировать долг и начать отсчет с настоящего времени, но ответа со стороны компании не было".
По его словам, "патриарх отправил письма лидерам России, США, Израиля, Кипра и Греции". "Пусть весь мир узнает, что происходит с самым святым местом на земле, куда приезжают паломники и туристы, тратя миллионы, которые идут Израилю", - подчеркнул Исхисиус.
"Представители израильской компании игнорируют нас, и мы закроем церковь - мы же не можем существовать без денег", - сказал он.
Храм Гроба Господня был возведен на месте, где, согласно христианскому преданию, был распят, погребен, а затем воскрес Иисус Христос. Он был освящен в 335 году. Храм содержат Греческая и Армянская православные церкви, а также "Хранитель Святой земли" - представитель Францисканского ордена, назначаемый по согласованию с Ватиканом.