Դումանյանը պարտավորվել է միջոցները չփոշիացնել
2013 թվականի բյուջեով կփոխվի պետական պատվերով իրականացվող հիվանդանոցային բուժօգնության համար տրամադրվող միջոցների համամասնությունն` ի օգուտ մարզերի։ Այս մասին հայտարարել է առողջապահության նախպարար Դերենիկ Դումանյանը նախօրեին Լոռի այցելության ժամանակ:
Ըստ նախարարության մամուլի ծառայության, եթե նախկինում ֆինանսավորման 70 տոկոսը կենտրոնացել է մայրաքաղաքում, ապա եկող տարի համամասնությունը կլինի 60-40%` հաշվի առնելով Երևանում նեղ մասնագիտական և երրորդ մակարդակի կլինիկաների առկայությունը։
Մարզերում 10 տոկոսով կավելանա նաև պոլիկլինիկական ծառայության ֆինանսավորումը։ Նախարարի այս տարվա օգոստոսի 1-ի հրամանով արդեն իսկ 10 հազար դրամով ավելացել է մարզերում մեկ ծննդի համար հատկացող գումարը։ Ի դեպ, հանձնարարվել է ավելացված այդ գումարն ուղղել աշխատավարձի ֆոնդին։
Եկող տարվանից մարզային կտրվածքով կտեղայնացվեն ծննդօգնության և երեխայի պետական հավաստագրերը։ Զուգահեռաբար ուղեգրման հստակ չափորոշիչներ են մշակվում։ Ըստ նախարարի, պակաս կարևոր չէ, որ 2013-ին պետպատվերի տեղադրման բուժհիմնարկների հետ կնքվող պայմանագրում բացի բժշկական ծառայության որակի ապահովումից կամրագրվեն նաև տվյալ հիվանդանոցի բուժանձնակազմի նվազագույն աշխատավարձերը։
«Աշխատանքների հստակ կազմակերմանը մեծապես կնպաստին նախարարությունում մշակվող պետական պատվերի շրջանակներում անվճար բուժօգնության կազմակերպման չափորոշիչները` ըստ բուժօգնություն իրականացնող կազմակերպությունների` ամբուլատորիա, ընտանեկան բժշկի գրասենյակ, պոլիկլինիկա, հիվանդանոց։ Շուտով ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով կհաստատվեն նաև այն հիվանդությունների բուժման սխեմաները, որոնց առկայության դեպքում ամբուլատոր-պոլիկլինիկական, դիսպանսերային և հիվանդանոցային բժշկական հաստատությունների միջոցով դեղերը հիվանդներին տրվում են անվճար»,-ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Դերենիկ Դումանյանը նաև վստահեցրել է, որ նախարարությունը մարզերի բուժհիմնարկներին կօգնի գնումների գործընթացը ճիշտ կազմակերպելու գործում։
«Որպես նախարար ես պարտավոր եմ այնպիսի մեխանիզմներ ապահովել, որ եղած միջոցներն արդյունավետ կառավարվեն։ Ոչ թե փոշիանան չհիմնավորված մեծ տարածքների պահպանման և բարձր գներով դեղերի ձեռքբերման վրա, այլ առաջին հերթին ուղղվեն որակյալ ծառայության ապահովմանը և բուժաշխատողների վարձատրմանը»,-ասել է նախարարը:

Здоровье 13:01 03/11/2012
Дереник Думанян: Предоставляемые госбюджетом средства должны расходоваться на обеспечение качественной медицинской помощи
В соответствии с госбюджетом 2013 года, изменится соотношение объема распределения лекарственных препаратов, предоставляемых для оказания медицинской помощи в больницах. Об этом в ходе визита в Лорийскую область Армении заявил министр здравоохранения Дереник Думанян.
По сообщению пресс-службы Минздрава Армении, если раньше 70% финансовых средств, предоставляемых государством, сосредотачивалось в столице, то в будущем году пропорция будет в пределах 60-40%, с учетом наличия в Ереване узкоспециальных клиник и клиник третьего уровня.
В областях на 10 процентов увеличатся объемы финансирования поликлиник. Согласно указу от 1 августа, на 10 тыс. драмов увеличились размеры пособий при рождении ребенка в областях сообщил министр.
По словам министра, немаловажно и то, что с будущего года кроме обеспечения качества медицинской службы в подписанном с медучреждениями договоре будет отмечен и размер минимальной зарплаты персонала больниц.
«Четкой организации работ также будут способствовать и разрабатываемые сотрудниками Минздрава нормы организации бесплатной медицинской помощи в рамках госзаказа в соответствии с организациями, оказывающими медицинскую помощь – амбулатория, кабинет семейного врача, поликлиника, больница. По указу министра, также будут утверждены схемы лечения тех заболеваний, при наличии которых медикаменты предоставляются пациентам бесплатно», – говорится в заявлении министерства.
Дереник Думанян заверил, что Минздрав также окажет помощь областным медучреждениям в вопросе правильной организации процесса закупок.
«Я как министр обязан обеспечить такие механизмы, которые помогут эффективно управлять имеющимися средствами. Эти средства должны расходоваться не на приобретение лекарств по дорогим ценам, а на обеспечение качественной медицинской помощи и оплату персонала», – подчеркнул Дереник Думанян.