Ռուսական ռազմանավերը կտեղակայվեն Կասպից ծովի իրանական նավահանգիստներում
Այդ մասին իրանական «ԻՌԱՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Կասպից ծովում ՌԴ ռազմածովային նավատորմի հրամանատար Սերգեյ Օլեկմինսկին:
Համաձայն հաղորդագրության՝ ռուսական ռազմանավերը Կասպից ծովի իրանական նավահանգիստներում կտեղակայվեն 2013թ-ին: Կոնտր-ադմիրալ Օլեկմինսկու խոսքով՝ ռուսական մի քանի ռազմանավեր Կասպից ծովի իրանական նավահանգիստներում տեղակայվել են նաև 2007թ-ին:
Ըստ իրանական աղբյուրի՝ ռուս բարձրաստիճան զինվորականը ռուսական ռազմանավերի տեղակայման պատճառների մասին այլ մանրամասներ չի հաղորդել:
Նշենք, որ մերձկասպյան 5 երկրները` Իրանը, Ռուսաստանը, Թուրքմենստանը, Ղազախաստանն ու Ադրբեջանը, Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ որոշակի տարաձայնություններ ունեն:

Политика 13:45 05/11/2012
Российские военные корабли будут дислоцированы в иранских портах Каспийского моря. Об этом, как сообщает иранское информационное агентство «ИРАС», заявил командующий Каспийской флотилией российского Военно-морского флота, контр-адмирал Сергей Алекминский.
Согласно информации, российские корабли будут дислоцированы в иранских портах в 2013 году.
По словам контр-адмирала, некоторые из военных кораблей были дислоцированы в иранских портах и в 2007 году.
Как передает иранский источник, иных подробностей относительно причин дислоцирования военных кораблей С.Алекминский не сообщил.
Отметим, что у пяти прикаспийских стран: Ирана, России, Туркменистана, Казахстана и Азербайджана существуют определенные противоречия относительно правового статуса Каспийского моря. Иран предлагает разделить его на пять равных частей.