Մշակույթ 13:45 06/11/2012
«Մշակույթի նախարարի համար երկու մետրանոց վիշապը բեկոր է… Անգրագետ որոշումը դժգոհությունների ալիք է բարձրացնում»
Կառավարության կողմից ընդունված «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների տեղափոխման մասին» որոշումը չի նպաստի տուրիզմի զարգացմանը: Ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց «Բնատաճար» ակումբի նախագահ Ապրես Զոհրաբյանը:
Նշենք, որ ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է որոշում՝ «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների տեղափոխման մասին»: Որոշման համաձայն, Հայաստանի տարբեր մարզերից 63 անշարժ հուշարձաններ պետք է տեղափոխվեն Երևան ու ներկայացվեն Հայաստանի պատմության թանգարանի շուրջ կազմակերպվելիք «Քարերը ժողովելու ժամանակը» խորագրով ցուցահանդեսում`այնտեղ մնալու մինչև 2016 թվականը (40-նն արդեն տեղափոխվել է):
Ըստ Ա. Զոհրաբյանի, այդ որոշումը անհեթեթ է, չի կարելի հուշարձանը հանել իր պատմական, ճարտարապետական, բնական միջավայրից, քանի որ հենց այդ միջավայրում է ընկալելի այդ հուշարձանը:
«Ճանաչիր մեր երկիրը» նախաձեռնության ղեկավար Ռուբեն Բաղդիշյանն էլ նշեց. «Հասմիկ Պողոսյանն ասում է, թե Երևան են տեղափոխում ոչ թե հուշարձաններ, այլ բեկորներ: Չեմ կարծում, որ երկու մետրանց վիշապը բեկոր է: Նախարարն ասում է, բերում են թաքնված, կորած վայրերից հուշարձաններ, բայց միգուցե իրենք չեն տեսնում, իրենց համար է կորած, իսկ գնացողը գնում է ու տեսնում»,- նշեց նա:
«Armenian Extreme Club» ակումբի նախագահ Գոռ Հովհաննիսյանն էլ նշեց, որ միգուցե սկզբում հետաքրքիր կլինի, բայց վիշապը, տապանաքարը, խաչքարը կապված է հենց այդ տեղանքի հետ, որտեղ որ ստեղծվել են, որտեղ որ դարեր շարունակ կանգնած են, իսկ այստեղ «կկորեն փոշու մեջ, միգուցե ժամանակի ընթացքում վրաները կհայտնվեն Ա+Բ=սեր ու նմանատիպ գրություններ»: «Եթե գումար կա, թող գումար հատկացնեն, կրկնօրինակը պատրաստեն ու տեղադեն հրապարակում, տակն էլ գրեն, թե այս ինչ հուշարձանի կրկնօրինակն է: Այդպես տուրիզմը կզարգանա»,- նշեց Գ. Հովհաննիսյանը` կոչ անելով հրաժարվել այդ որոշումից այն որակելով անգրագետ:
Ռուբեն Բաղդիշյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը դարձրել են միայն Երևան ու «զբոսաշրջիկներին հաճոյանալու համար նեղացնում են հենց հայերին»: Նրա խոսքով, այս խնդիրը համազգային բողոքի կարիք ունի ու պետք է պահանջել արդեն տեղափոխված հուշարձանները վերադարձնել սկզբնավայր, որոշումն էլ չեղյալ համարել:

Общество 16:24 06/11/2012
Принятое правительством Армении решение о перемещении недвижимых памятников истории и культуры не будет содействовать развитию туризма в стране. Такого мнения придерживается председатель клуба «Бнатачар» Апрес Зограбян.
Напомним, согласно принятому правительством РА решению от 13 сентября с.г., из разных областей республики в Ереван должны быть перенесены 63 недвижимых памятника, которые будут представлены на выставке «Время сбора камней» рядом с Музеем истории Армении и останутся там до 2016г. (40 памятников уже перенесены).
По словам А. Зограбяна, данное решение просто абсурдно: нельзя изымать памятник из его исторической, архитектурной, естественной среды, поскольку именно в этом контексте данный памятник и воспринимается.
Руководитель инициативы «Познай нашу страну» Рубен Багдишян в свою очередь отметил: «Министр культуры Асмик Погосян заявляет, что в Ереван переносятся не памятники, а „обломки”. Не думаю, что двухметровый дракон – это обломок. Министр говорит, что переносятся памятники из укромных, затерянных уголков, но, быть может, это для нее эти памятники не видны и затеряны, а люди, между тем, ездят и смотрят».
Глава клуба «Armenian Extreme Club» Гор Ованнисян подчеркнул, что возможно в начале и будет интерес ко всему этому, однако перенесенный дракон, хачкар и прочие памятники неразрывно связаны со средой и местностью, в которой они были созданы и простояли на протяжении веков, а вырванные из контекста и перенесенные в город «затеряются в пыли, со временем на них окажутся записи в духе „А+Б=Любовь” и прочее».
«Если есть средства, то пусть перенаправят их на создание копии и разместят на площади с соответствующей надписью. Таким образом и туризм будет развиваться», – сказал Г. Ованнисян и призвал отказаться от «неграмотного решения».
Р. Багдишян резюмировал обсуждение с журналистами замечанием, что Армения на сегодня сводится лишь к одному Еревану и «в угоду туристам обижают самих армян». По его словам, эта проблема нуждается в протесте общенационального характера и необходимо потребовать аннулировать правительственное решение, а уже перенесенные памятники вернуть на их законные места.