Հասարակություն 11:08 09/11/2012
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 8-ին Մոսկվա քաղաքում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գալա-երեկոյին և հանդես եկել ողջույնի խոսքով, որը ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հարգարժան նախագահ, Սրբազան հայր, Սիրելի հայրենակիցներ, Հարգելի ներկաներ,
Ուրախ եմ, որ կրկին հնարավորություն ունենք բոլորս միասին քննարկել Արցախի հետագա զարգացմանը վերաբերող կարևորագույն հարցերը:
Ռուսաստանի հայ համայնքը հանդիսանում է մեր ժողովրդի ամենահայրենասեր, կայացած և ակտիվ հատվածներից մեկը: Արցախի անկախ պետականության ձևավորումից ի վեր ձեզնից յուրաքանչյուրն անմիջականորեն մասնակցել է հայրենի երկրի շենացման ու զարգացման գործընթացին: Դժվար է պատկերացնել որևէ ոլորտ, որտեղ չի զգացվում ձեր ներկայությունը: Արդյունքում, նաև այդ գործուն մասնակցության շնորհիվ է մեզ հաջողվել իրականացնել ռազմավարական բազմաթիվ ծրագրեր:
Բավական է նշել, որ շուտով կավարտվի Ստեփանակերտում ժամանակակից պայմաններին համապատասխան, ողջ տարածաշրջանում տեխնիկապես ամենահագեցած հիվանդանոցներից մեկի կառուցումը: Արցախի մայրաքաղաքում ավարտվել է թիվ 3 դպրոցի կապիտալ վերանորոգումը, ընթացքի մեջ է թիվ 1 և թիվ 6 դպրոցների նոր մասնաշենքերի, ինչպես նաև նոր ծննդատան շինարարությունը: Վերջերս Շուշիում կապիտալ վերանորոգվել են Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցը, պատմական «Մարիամ Ղուկասյան» օրիորդաց դպրոցի շենքը, որտեղ տեղակայվել են ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը և մի շարք այլ հաստատություններ: Արցախի վետերաններին և հաշմանդամներին պարբերաբար տրամադրվում է տարբեր տեսակի օգնություն, այդ թվում` ձեռքի կառավարման մեքենաներ: Ստեփանակերտում կապիտալ վերանորոգվել է ծերանոցի շենքը:
Հանրապետության տարբեր բնակավայրերում կառուցվել ու կառուցվում են բազմաթիվ ջրատարներ, ճանապարհներ և կենսական նշանակություն ունեցող այլ օբյեկտներ: Ուզում եմ, մասնավորապես, նշել Վանք-Քոլատակ ճանապարհը, որը տանում է մինչև Արցախի ամենահին վանքերից մեկը` Հակոբավանք: Այդ ճանապարհն ունի կարևոր տնտեսական նշանակություն և խթան կհանդիսանա զբոսաշրջության զարգացման համար:
Մշտական աջակցություն է ցուցաբերվում նաև ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանը, մասնավորապես, արցախյան Մեծ հարսանիքին մասնակցած զույգերի երեխաներին նպաստների տրամադրման ծրագրի շրջանակներում:
Այս ամենն իրականացվել է Ռուսաստանի մեր քույրերի ու եղբայրների անմիջական աջակցությամբ: Նրանցից շատերն այսօր այս դահլիճում են: Մենք բարձր ենք գնահատում նման սրտացավ ու անշահախնդիր վերաբերմունքը՝ այն համարելով մեր ժողովրդի միասնության կարևոր դրսևորումներից մեկը:
Այսօր մենք հավաքվել ենք մեկ այլ կարևոր ծրագիր կյանքի կոչելու նպատակով, որի հիմքում ընկած է գյուղական բնակավայրերի համաչափ զարգացումը երկարաժամկետ հեռանկարով: Զարգացած գյուղը մեր ժողովրդին հողի հետ կապող ամենակարևոր միջոցն է և միանգամից լուծում է սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական բազմաթիվ խնդիրներ, մասնավորապես, գյուղատնտեսության, տեղական արտադրության, վերամշակող արդյունաբերության, ժողովրդագրության և այլ բնագավառներում: Կարծում եմ՝ ակնհայտ է, որ ամուր և շենացող գյուղը Արցախի հզորության առանցքային բաղադրամասերից մեկն է:
Այս ծրագրի շրջանակներում հատուկ տեղ է հատկացվում գյուղական համայնքային կենտրոնների կառուցմանը: Յուրաքանչյուր կենտրոն իր մեջ կընդգրկի գյուղապետարան, բուժկետ, ինտերնետ-ակումբ և հանդիսությունների սրահ: Այդ կենտրոնների կառուցումն անկասկած կնպաստի բնակչության կենսապայմանների բարելավմանը, գյուղական բնակավայրերում կյանքի աշխուժացմանը, ինչն իր դրական ազդեցությունը կունենա արցախյան գյուղի շարունակական զարգացման վրա:
2012 թվականը հոբելյանական է մեր ժողովրդի համար: Ազգովի տոնեցինք ԼՂՀ պաշտպանության բանակի կազմավորման և Շուշիի ազատագրման 20-ամյակը: Այն հոբելյանական է նաև <<Հայաստան>> համահայկական հիմնադրամի համար, որն իր 20-րդ տարեդարձն է բոլորում: <<Հայաստան>> հիմնադրամն այն կառույցն է, որն աշխարհասփյուռ հայությանը համախմբում է տարբեր ծրագրերի շուրջ, որոնց նպատակը մեկն է՝ զարգացնել ու զորացնել պատմական հայրենիքը, էլ ավելի ամրապնդել ու խորացնել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությունը»: Ուզում եմ վստահ լինել, որ տոնական այդ մթնոլորտը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա համազգային այս միջոցառումը հաջողությամբ իրականացնելու համար: Ես ավելի քան վստահ եմ, որ լինելով միասնական, կազմակերպված, ունենալով համապատասխան կամք ու վճռականություն, մենք ի վիճակի ենք լուծել մեր առջև ծառացած ցանկացած խնդիր:
Բոլորիդ կոչ եմ անում նույն եռանդով ու ոգևորությամբ մասնակցել «Հեռուստամարաթոն 2012»-ին և ինչպես միշտ սատար կանգնել Արցախի շենացման հայրենանվեր գործին»:
Արցախի նախագահի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Հայ Առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս եպիսկոպոս Ներսիսյանը, Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը, ԼՂՀ Նախագահի խորհրդական Արմեն Իսագուլովը, ՌԴ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ալբերտ Անդրյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայազգի բարերարներ, գործարարներ և հասարակական-քաղաքական գործիչներ:

Общество 11:51 09/11/2012
На гала-мероприятии Всеармянского фонда «Айастан» Бако Саакян призвал всех с воодушевлением участвовать в «Телемарафоне-2012»
8 ноября в Москве президент НКР Бако Саакян принял участие в гала-мероприятии Всеармянского фонда «Айастан» и выступил там с приветственной речью. Как передает пресс-служба главы государства, в приветственном слове президента говорится:
«Многоуважаемый председатель Национального Собрания Республики Армения,
Ваше Высокопреосвященство,
Рад, что появилась очередная возможность вновь совместно обсудить важнейшие вопросы, касающиеся дальнейшего развития Арцаха.
Армянская община России является одной из самых патриотичных, состоявшихся и активных частей армянского народа. Со дня формирования независимой арцахской государственности каждый из вас принимает непосредственное участие в процессе обустройства и развития родной страны. Трудно представить какую-либо сферу, в которой не ощущалось бы ваше присутствие. В результате, благодаря этому действенному участию, нам удалось осуществить многочисленные стратегические программы.
Достаточно отметить, что совсем скоро в Степанакерте будет завершено строительство одной из самых технически оснащенных больниц в регионе, полностью соответствующей современным стандартам. В столице Арцаха завершен капитальный ремонт школы N3, полным ходом идет строительство новых зданий школ N1 и N6, а также нового родильного дома. Недавно в Шуши были капитально отремонтированы школа имени Хачатура Абовяна и историческое здание школы благородных девиц «Мариам Гукасян», куда переместилось министерство культуры и по вопросам молодежи НКР, ряд других ведомств и организаций. Арцахским ветеранам и инвалидам периодически предоставляется различная помощь, в том числе автомобили с ручным приводом. В Степанакерте капитально отремонтировано также здание Дома престарелых.
В различных населенных пунктах республики построены и строятся многочисленные водопроводы, дороги и другие жизненно важные объекты. Хочу, в частности, отметить дорогу Ванк-Колатак, которая проложена до одного из самых древних монастырей Арцаха - Акопаванка. Эта дорога имеет важное экономическое значение и окажет содействие развитию туризма.
Постоянное содействие оказывается также улучшению демографической ситуации, в частности, в рамках программы предоставления пособий детям супружеских пар, принявших участие в Большой арцахской свадьбе.
Всё это осуществлено при непосредственном содействии наших братьев и сестер из России. Многие из них сегодня находятся в этом зале. Мы высоко ценим подобное сердобольное и бескорыстное отношение, считая его одним из важных проявлений единства нашего народа.
Сегодня мы собрались с целью положить начало осуществлению очередной важной программы, в основе которой лежит пропорциональное развитие сельских населенных пунктов на долгосрочную перспективу. Развитое село является одним из самых важных звеньев, связывающих наш народ с землей, и позволяющих решить целый ряд задач социально-экономического и политического характера, в частности, в сферах сельского хозяйства, местного производства, перерабатывающей промышленности, демографии и др. Совершенно очевидно, что крепкое и благоустроенное село является одним из ключевых составляющих мощи Арцаха.
В рамках данной программы особое место отводится строительству сельских общинных центров. В каждом центре будет сельская администрация, медпункт, интернет-кафе и зал торжеств. Строительство таких центров, несомненно, будет способствовать улучшению жизненных условий населения, оживлению жизни в сельских населенных пунктах и положительно отразится на поступательном развитии арцахского села.
2012 год является юбилейным для армянского народа. Мы всенародно отпраздновали 20-летие формирования Армии обороны НКР и освобождения Шуши. Он юбилейный и для Всеармянского фонда «Айастан», которому исполняется 20 лет. Фонд «Айастан» - это та структура, которая объединяет мировое армянство вокруг различных программ с единственной целью развития и усиления исторической родины, дальнейшего укрепления и углубления триединства Армения-Арцах- Диаспора.
Хочу быть уверенным, что эта праздничная атмосфера придаст дополнительный стимул успешному проведению этого общенационального мероприятия.
Я более чем уверен, что будучи сплоченными и организованными, имея соответствующую волю и решимость, мы в состоянии решить любую задачу.
Призываю всех с присущим вам воодушевлением и энергией принять участие в «Телемарафоне-2012» и как всегда помочь в осуществлении патриотической миссии обустройства Арцаха».