Հասարակություն 11:08 09/11/2012
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 8-ին Մոսկվա քաղաքում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գալա-երեկոյին և հանդես եկել ողջույնի խոսքով, որը ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հարգարժան նախագահ, Սրբազան հայր, Սիրելի հայրենակիցներ, Հարգելի ներկաներ,
Ուրախ եմ, որ կրկին հնարավորություն ունենք բոլորս միասին քննարկել Արցախի հետագա զարգացմանը վերաբերող կարևորագույն հարցերը:
Ռուսաստանի հայ համայնքը հանդիսանում է մեր ժողովրդի ամենահայրենասեր, կայացած և ակտիվ հատվածներից մեկը: Արցախի անկախ պետականության ձևավորումից ի վեր ձեզնից յուրաքանչյուրն անմիջականորեն մասնակցել է հայրենի երկրի շենացման ու զարգացման գործընթացին: Դժվար է պատկերացնել որևէ ոլորտ, որտեղ չի զգացվում ձեր ներկայությունը: Արդյունքում, նաև այդ գործուն մասնակցության շնորհիվ է մեզ հաջողվել իրականացնել ռազմավարական բազմաթիվ ծրագրեր:
Բավական է նշել, որ շուտով կավարտվի Ստեփանակերտում ժամանակակից պայմաններին համապատասխան, ողջ տարածաշրջանում տեխնիկապես ամենահագեցած հիվանդանոցներից մեկի կառուցումը: Արցախի մայրաքաղաքում ավարտվել է թիվ 3 դպրոցի կապիտալ վերանորոգումը, ընթացքի մեջ է թիվ 1 և թիվ 6 դպրոցների նոր մասնաշենքերի, ինչպես նաև նոր ծննդատան շինարարությունը: Վերջերս Շուշիում կապիտալ վերանորոգվել են Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցը, պատմական «Մարիամ Ղուկասյան» օրիորդաց դպրոցի շենքը, որտեղ տեղակայվել են ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը և մի շարք այլ հաստատություններ: Արցախի վետերաններին և հաշմանդամներին պարբերաբար տրամադրվում է տարբեր տեսակի օգնություն, այդ թվում` ձեռքի կառավարման մեքենաներ: Ստեփանակերտում կապիտալ վերանորոգվել է ծերանոցի շենքը:
Հանրապետության տարբեր բնակավայրերում կառուցվել ու կառուցվում են բազմաթիվ ջրատարներ, ճանապարհներ և կենսական նշանակություն ունեցող այլ օբյեկտներ: Ուզում եմ, մասնավորապես, նշել Վանք-Քոլատակ ճանապարհը, որը տանում է մինչև Արցախի ամենահին վանքերից մեկը` Հակոբավանք: Այդ ճանապարհն ունի կարևոր տնտեսական նշանակություն և խթան կհանդիսանա զբոսաշրջության զարգացման համար:
Մշտական աջակցություն է ցուցաբերվում նաև ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանը, մասնավորապես, արցախյան Մեծ հարսանիքին մասնակցած զույգերի երեխաներին նպաստների տրամադրման ծրագրի շրջանակներում:
Այս ամենն իրականացվել է Ռուսաստանի մեր քույրերի ու եղբայրների անմիջական աջակցությամբ: Նրանցից շատերն այսօր այս դահլիճում են: Մենք բարձր ենք գնահատում նման սրտացավ ու անշահախնդիր վերաբերմունքը՝ այն համարելով մեր ժողովրդի միասնության կարևոր դրսևորումներից մեկը:
Այսօր մենք հավաքվել ենք մեկ այլ կարևոր ծրագիր կյանքի կոչելու նպատակով, որի հիմքում ընկած է գյուղական բնակավայրերի համաչափ զարգացումը երկարաժամկետ հեռանկարով: Զարգացած գյուղը մեր ժողովրդին հողի հետ կապող ամենակարևոր միջոցն է և միանգամից լուծում է սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական բազմաթիվ խնդիրներ, մասնավորապես, գյուղատնտեսության, տեղական արտադրության, վերամշակող արդյունաբերության, ժողովրդագրության և այլ բնագավառներում: Կարծում եմ՝ ակնհայտ է, որ ամուր և շենացող գյուղը Արցախի հզորության առանցքային բաղադրամասերից մեկն է:
Այս ծրագրի շրջանակներում հատուկ տեղ է հատկացվում գյուղական համայնքային կենտրոնների կառուցմանը: Յուրաքանչյուր կենտրոն իր մեջ կընդգրկի գյուղապետարան, բուժկետ, ինտերնետ-ակումբ և հանդիսությունների սրահ: Այդ կենտրոնների կառուցումն անկասկած կնպաստի բնակչության կենսապայմանների բարելավմանը, գյուղական բնակավայրերում կյանքի աշխուժացմանը, ինչն իր դրական ազդեցությունը կունենա արցախյան գյուղի շարունակական զարգացման վրա:
2012 թվականը հոբելյանական է մեր ժողովրդի համար: Ազգովի տոնեցինք ԼՂՀ պաշտպանության բանակի կազմավորման և Շուշիի ազատագրման 20-ամյակը: Այն հոբելյանական է նաև <<Հայաստան>> համահայկական հիմնադրամի համար, որն իր 20-րդ տարեդարձն է բոլորում: <<Հայաստան>> հիմնադրամն այն կառույցն է, որն աշխարհասփյուռ հայությանը համախմբում է տարբեր ծրագրերի շուրջ, որոնց նպատակը մեկն է՝ զարգացնել ու զորացնել պատմական հայրենիքը, էլ ավելի ամրապնդել ու խորացնել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությունը»: Ուզում եմ վստահ լինել, որ տոնական այդ մթնոլորտը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա համազգային այս միջոցառումը հաջողությամբ իրականացնելու համար: Ես ավելի քան վստահ եմ, որ լինելով միասնական, կազմակերպված, ունենալով համապատասխան կամք ու վճռականություն, մենք ի վիճակի ենք լուծել մեր առջև ծառացած ցանկացած խնդիր:
Բոլորիդ կոչ եմ անում նույն եռանդով ու ոգևորությամբ մասնակցել «Հեռուստամարաթոն 2012»-ին և ինչպես միշտ սատար կանգնել Արցախի շենացման հայրենանվեր գործին»:
Արցախի նախագահի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Հայ Առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս եպիսկոպոս Ներսիսյանը, Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը, ԼՂՀ Նախագահի խորհրդական Արմեն Իսագուլովը, ՌԴ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ալբերտ Անդրյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայազգի բարերարներ, գործարարներ և հասարակական-քաղաքական գործիչներ:

Society 12:48 09/11/2012
On November 8, Artsakh Republic President Bako Sahakyan attended and addressed Hayastan All-Armenian Fund's Gala Dinner Party in Moscow.
Below we present the text of his speech.
Respected Speaker of the Armenian National Assembly,
Your Grace,
Dear compatriots and attendees,
I am very glad for having another opportunity to discuss with all of you issues of utmost importance for Artsakh's further development.
The Armenian community of Russia is among the most patriotic, established and active parts of our nation. Since the very formation of the Artsakh independent statehood each of you has directly been involved in the process of making the native land prosperous and developed. It is hard to imagine any sphere where your presence would not be evident. As a result, it is also due to this active participation that we have succeeded in realizing numerous programs of strategic significance.
It is enough to mention that the construction of a new hospital in Stepanakert, which is among the most equipped patient care institution in the whole region fully corresponding to the international standards, is very close to completion. Capital reconstruction of the school N3 in the capital of the Artsakh Republic has already ended, the construction of new buildings for schools N1 and N6 as well as a new maternity hospital is in full swing. The school after Khachatur Abovyan and "Maryam Ghukasyan" historical maiden school building were capitally reconstructed. The later is now the central headquarter for the NKR ministry of culture and youth affairs and a number of other institutions.
Artsakh veterans and the disabled are regularly provided with various kind of assistance, including hand-operated cars. Stepanakert retirement home was capitally reconstructed too.
Numerous water pipelines, roads and other vital facilities were and are being built in all quarters of the republic. I want to mention particularly the Vank-Kolatak road, which leads up to Hakobavank, one of the most ancient monasteries in Artsakh. This road is of essential economic significance and will stimulate tourism.
Consistent support is being shown to improving the demographic situation, particularly within the frameworks of providing social benefits to the children of the Grand Karabagh wedding couples.
All this has been carried out with the direct support of our brothers and sisters from Russia. Many of them are now here. We highly appreciate such compassionate and impartial attitude, considering it one of the most important manifestations of the unity of our people.
Today we gathered to implement another important project which aims to secure a balanced long-term development of the rural areas. A developed countryside is the most important tool connecting our people to the land, which simultaneously solves a number of socioeconomic and political issues, particularly in the fields of agriculture, local production, processing industry, demography and other fields. I think it is obvious that the strong and prosperous village is one of the key components of Artsakh's strength.
Within the framework of this project special accent is put to the construction of rural community centers. Each center will have a village administration, first aid station, internet café and a celebrations house. The construction of these centers will undoubtedly contribute to the improvement of the peoples' living conditions, revival of rural life, which will have its positive impact on the continuous development of the Artsakh countryside.
2012 is a jubilee year for our people. The whole nation celebrated the 20th anniversary of the NKR Defense Army formation and the liberation of Shoushi. It is also a jubilee for the Hayastan All-Armenian fund, which celebrates its 20th anniversary. The Hayastan fund is the institution uniting the world spread Armenians around various projects with a common goal to develop and reinforce the historic homeland, further cement and strengthen the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity.
I want to be confident that this festive atmosphere will give an additional impetus to the successful implementation of this very nationwide event.
I am more than confident that being united and organized, having corresponding will and determination, we are enable us to solve any issue we face.
I call everyone to participate with the same energy and enthusiasm in the Telethon-2012 and keep supporting the patriotic mission of making Artsakh prosper.