Տարածաշրջան 14:10 09/11/2012
Այդ մասին հաղորդում է իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը՝ հղում անելով Սիրիայի պետական հեռուստատեսությանը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հալեպում Սիրիայի կառավարական ուժերի և ահաբեկչական խմբավորումների միջև տեղի ունեցած բախումների արդյունքում տասնյակ ահաբեկիչներ են սպանվել, որոնցից մեկը եղել է Ադրբեջանի Հանրապետության, իսկ մյուսը՝ Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացիներ:
Ըստ իրանական աղբյուրի՝ կատարված հետաքննությամբ պարզվել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացու ազգանունը Իսլամով է, իսկ Սաուդյան Արաբիայի սպանված քաղաքացին «Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման անդամ է եղել:
Հավելենք, որ ս.թ. հոկտեմբերի 19-ին «Ազատություն» ռադիոկայանը, հղում անելով Սիրիայի «ՍԱՆԱ» պաշտոնական լրատվական գործակալությանը, նշել էր, որ Հալեպում զինծառայողների և ահաբեկչական զինված խմբավորման միջև տեղի ունեցած մարտի ընթացքում սպանվել էր Ադրբեջանի քաղաքացի Հասին Ղազլին:
Հիշեցնենք, որ վերջերս իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը հաղորդել էր, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի միջնորդությամբ Սիրիայի ահաբեկիչներին 500 հազար եվրո օգնություն է հատկացրել: Իսկ ավելի ուշ, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը հաղորդել էր, որ Թուրքիայի հետախուզական կազմակերպությունը Պակիստանի Վազիրեսթան շրջանից ս.թ. սեպտեմբերի 10-ին «Թըրքիշ էյր» ավիաընկերության թիվ 709 չվերթով «Ալ-Քաիդայի» և «Թալեբան» խմբավորումների 93 անդամի է (Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի, Եմենի, Աֆղանստանի, Պակիստանի և Ուզբեկստանի քաղաքացիներ) տեղափոխել Ստամբուլ:
Ըստ իրանական աղբյուրի՝ Ստամբուլից «Ալ-Քաիդայի» անդամները տեղափոխվել են Սիրիայի սահմանին մոտ գտնվող Հաթայ քաղաք, որտեղ Սիրիա ներթափանցելու համար նրանք պետք է հատուկ նախապատրաստություն անցնեն:

Общество 15:17 09/11/2012
Один из убитых в Сирии террористов является гражданином Азербайджана. Об этом сообщает иранский сайт «аранньюз.ир», ссылаясь на государственное телевидение Сирии.
Согласно информации, в ходе произошедших в Алеппо столкновений между правительственными силами и террористическими группировками были убиты десятки террористов, в том числе и граждане Азербайджана и Садовской Аравии.
По данным источника, в ходе проведенного расследования выяснилось, что фамилия гражданина Азербайджана – Исламов, а гражданин Саудовской Аравии был членом террористической группировки «Аль-Каида».
Добавим, что 19 октября текущего года Радио «Свобода», ссылаясь на данные сирийского официального информационного сайта «САНА», отмечало, что в ходе столкновения между военнослужащими и вооруженной террористической группировкой был убит гражданин Азербайджана Хасин Казли.
Напомним, что недавно иранский сайт «аранньюз.ир» сообщал, что при посредничестве Турции Азербайджан предоставил сирийским террористам помощь в размере 500 тыс. евро. Позднее иранский сайт «ФАРС» отмечал, что Разведывательная Организация Турции 10 сентября текущего года на самолете Turkish Airlines, следующим рейсом №709, доставила из пакистанского района Вазиристан в Стамбул 93 членов группировок «Аль-Каида» и «Талибан»(граждан Саудовской Аравии, Кувейта, Йемена, Афганистана, Пакистана, Узбекистана).
Иранский источник также пишет, что члены «Аль-Каиды» были доставлены в город Хатай близ сирийской границы, где для проникновения на территорию Сирии они должны пройти специальную подготовку.