Տարածաշրջան 14:10 09/11/2012
Այդ մասին հաղորդում է իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը՝ հղում անելով Սիրիայի պետական հեռուստատեսությանը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հալեպում Սիրիայի կառավարական ուժերի և ահաբեկչական խմբավորումների միջև տեղի ունեցած բախումների արդյունքում տասնյակ ահաբեկիչներ են սպանվել, որոնցից մեկը եղել է Ադրբեջանի Հանրապետության, իսկ մյուսը՝ Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացիներ:
Ըստ իրանական աղբյուրի՝ կատարված հետաքննությամբ պարզվել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացու ազգանունը Իսլամով է, իսկ Սաուդյան Արաբիայի սպանված քաղաքացին «Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման անդամ է եղել:
Հավելենք, որ ս.թ. հոկտեմբերի 19-ին «Ազատություն» ռադիոկայանը, հղում անելով Սիրիայի «ՍԱՆԱ» պաշտոնական լրատվական գործակալությանը, նշել էր, որ Հալեպում զինծառայողների և ահաբեկչական զինված խմբավորման միջև տեղի ունեցած մարտի ընթացքում սպանվել էր Ադրբեջանի քաղաքացի Հասին Ղազլին:
Հիշեցնենք, որ վերջերս իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը հաղորդել էր, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի միջնորդությամբ Սիրիայի ահաբեկիչներին 500 հազար եվրո օգնություն է հատկացրել: Իսկ ավելի ուշ, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը հաղորդել էր, որ Թուրքիայի հետախուզական կազմակերպությունը Պակիստանի Վազիրեսթան շրջանից ս.թ. սեպտեմբերի 10-ին «Թըրքիշ էյր» ավիաընկերության թիվ 709 չվերթով «Ալ-Քաիդայի» և «Թալեբան» խմբավորումների 93 անդամի է (Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի, Եմենի, Աֆղանստանի, Պակիստանի և Ուզբեկստանի քաղաքացիներ) տեղափոխել Ստամբուլ:
Ըստ իրանական աղբյուրի՝ Ստամբուլից «Ալ-Քաիդայի» անդամները տեղափոխվել են Սիրիայի սահմանին մոտ գտնվող Հաթայ քաղաք, որտեղ Սիրիա ներթափանցելու համար նրանք պետք է հատուկ նախապատրաստություն անցնեն:

Society 14:48 09/11/2012
One of the terrorists killed in Syria is an Azerbaijani national, Arannews.ir reported, citing Syria’s state television.
Dozens of terrorists were killed in clashes between Syrian government forces and terrorists in Aleppo, one of which was an Azerbaijani national and another was a Saudi Arabia national, said the report.
The Iranian website reports that after an investigation, the Azerbaijani national was identified as Islamov, while the Saudi Arabia national proved to be a member of Al-Qaeda.
Radio Liberty, citing Syria’s state-run news agency SANA, reported on October 19 that Azerbaijani national Hasin Ghazli was killed in a fighting between servicemen and armed terrorists in Aleppo.
A recent report in Arannews.ir said that Azerbaijan had given 500,000 euros financial assistance to Syrian terrorists by Turkey’s mediation.
Iran’s Fars news agency said that Turkish National Intelligence Organization had transported 93 members of al-Qaeda and Taliban – nationals of Saudi Arabia, Kuwait, Yemen, Afghanistan, Pakistan and Uzbekistan - to Istanbul from Pakistan's North Waziristan region on September 10, 2012, via Turkish Airlines.
According to the Iranian website, al-Qaeda terrorists were moved from Istanbul to Hatay province, near Turkey's border with Syria, to train ahead of Syria mission.