Հասարակություն 10:40 10/11/2012
Գյումրեցի փոքրիկ Լևոն Այվազյանին անհրաժեշտ էր բարդ վիրահատություն, որը Հայաստանում ոչ մի մասնագետ չէր կարող իրականացնել: Մեկ շաբաթ առաջ Panorama.am-ը ներկայացրեց, որ փոքրիկի հայրը՝ Ռուբեն Այվազյանը, հուսահատ վիճակում է, քանի որ վիրահատության և հետվիրահատական շրջանի համար անհրաժեշտ է շուրջ 17 հազար ԱՄՆ դոլար (վիրահատությունն արժե 8500 դոլար), իսկ այն պահի դրությամբ, երբ մենք զրուցում էինք Ռ.Այվազյանի հետ, երեխայի անունով բացված բանկային հաշվեհամարին փոխանցվել էր ընդամենը 30 հազար դրամ:
Հրապարակումը անարձագանք չմնաց. մեկ շաբաթվա ընթացքում բազմաթիվ մարդիկ իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել երեխային: Հաշվեհամարին փոխանցում է արել ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Գյումրիի գարեջրի գործարանը՝ ի դեմս Միսակ Բալասանյանի, Կենտրոնական բանկի աշխատակազմը, ԵՊՀ և մի շարք այլ ուսումնական հաստատությունների ուսանողներ, գթասիրտ անհատներ: Անհայտ բարերարը 8500 դոլար անմիջապես հորը՝ Ռուբեն Այվազյանին էր հանձնել, ինչը հնարավորություն տվեց անհապաղ մեկնել Մոսկվա`վիրահատության:
Երեխան արդեն երեք օր է Մոսկվայում է, Բուրդենկոյի անվան նեվրովիրաբուժության ինստիտուտում: Բոլոր հետազոտություններն արդեն հետևում են, երկուշաբթի առավոտյան նրան կվիրահատեն:
Panorama.am-ի հետ հեռախոսազրույցում հուզված հայրը Մոսկվայից փոխանցեց, որ հաշվեհամարին շարունակում են գումար փոխանցել և` «Աստված տա հետվիրահատական ծախսերը ևս հնարավոր լինի հոգալ»:

Публикация Panorama.am помогла 10-летнему Левону Айвазяну из Гюмри найти «путевку в жизнь»
Житель города Гюмри, 10-летний Левон Айвазян, нуждается в помощи. У ребенка обнаружена быстрорастущая опухоль головного мозга, которая может привести к трагическому исходу в любую минуту. В Армении маленькому Левону помочь не могут и прооперировать его взялись только специалисты московского НИИ нейрохирургии имени Н. Бурденко. Об этом сайт Panorama.am сообщил неделю назад, представив интервью с отцом мальчика Рубеном Айвазяном, который отчаянно «стучался во все двери» в надежде найти спасение для своего ребенка. Операция стоит 8500 доларов, всего на лечение нужно 17000 долларов, в то время как на банковском счету Левона было тогда всего 30 тысяч драмов (менее 100 долларов).
Публикация Panorama.am не оставила читателей равнодушными. За неделю множество людей оказали ребенку поддержку. На банковский счет осуществили переводы спикер парламента Армении Овик Абраамян, Гюмрийский пивной завод в лице Мисака Баласаняна, Аппарат Центробанка Армении, Ереванский государственный университет, студенты других вузов и частные лица. Анонимный благотворитель сразу же передал лично Рубену Айвазяну 8500 долларов на операцию, что и дало возможность срочно выехать в Москву.
Мальчик уже третий день как находится в российской столице, в московском НИИ нейрохирургии имени Н. Бурденко. Он уже прошел все обследования, и в понедельник ему проведут операцию.
В телефонной беседе с корреспондентом Panorama.am отец Левона Айвазяна сообщил, что на счет продолжаются начисления, и поэтому он надеется, что затраты на постоперационное лечение также могут быть покрыты. В целом Р. Айвазян выразил надежду на то, что все благополучно завершится и скоро Левон вернется домой.