Հասարակություն 11:00 12/11/2012
Հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդումը կնպաստի տարածաշրջանի համակեցության ապահովման գործընթացին:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանին:
Իրանի Մեջլիսի նախագահը, անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակին, նշել է, որ երկու ազգերի պատմական և մշակութային կապերն ընդհանուր փոխըմռնման մթնոլորտ են ստեղծել, որն էլ խթան է հանդիսանում երկկողմ քաղաքական, տնտեսական համագործակցության ամրապնդմանը:
Ալի Լարիջանին, անդրադառնալով իրավական ոլորտի համագործակցությանը, օգտակար է գնահատել Իրանի և Հայաստանի միջև իրավական օգնության և արտահանձման մասին ստորագրվելիք համաձայանագրերը:
ՀՀ արդարադատության նախարարն էլ իր հերթին նշելով, որ Իրանի և Հայաստանի բարեկամական հարաբերությունները տարածաշրջանային երկկողմ համագործակցության լավ օրինակ են, հավելել է, որ երկու երկների ղեկավարների կամքն է, որպեսզի երկկողմ համագործակցությունը զարգացնա տարբեր ոլորտներում:

Общество 11:05 12/11/2012
Укрепление армяно-иранских экономических отношений будет способствовать обеспечению сосуществования в регионе. Об этом, как сообщает иранское официальное информагентство «ИРНА», заявил на встрече с министром юстиции Армении Грайром Товмасяном председатель Меджлиса Ирана Али Лариджани.
Касаясь нынешнего уровня армяно-иранских отношений, Али Лариджани отметил, что исторические и культурные связи между двумя нациями способствовали созданию атмосферы общего взаимопонимания, что в свою очередь является стимулом для укрепления двустороннего политического и экономического сотрудничества.
Комментируя сотрудничество между двумя странами в правовой сфере, Али Лариджани указал на важность предстоящего подписания соглашений о взаимной правовой помощи и экстрадиции между Ираном и Арменией.
В свою очередь Грайр Товмасян, отметив, что дружественные отношения между Ираном и Арменией являются примером двустороннего сотрудничества в регионе, добавил, что желанием лидеров обеих стран является развитие двустороннего сотрудничества в разных сферах.