Հասարակություն 11:00 12/11/2012
Հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդումը կնպաստի տարածաշրջանի համակեցության ապահովման գործընթացին:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանին:
Իրանի Մեջլիսի նախագահը, անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակին, նշել է, որ երկու ազգերի պատմական և մշակութային կապերն ընդհանուր փոխըմռնման մթնոլորտ են ստեղծել, որն էլ խթան է հանդիսանում երկկողմ քաղաքական, տնտեսական համագործակցության ամրապնդմանը:
Ալի Լարիջանին, անդրադառնալով իրավական ոլորտի համագործակցությանը, օգտակար է գնահատել Իրանի և Հայաստանի միջև իրավական օգնության և արտահանձման մասին ստորագրվելիք համաձայանագրերը:
ՀՀ արդարադատության նախարարն էլ իր հերթին նշելով, որ Իրանի և Հայաստանի բարեկամական հարաբերությունները տարածաշրջանային երկկողմ համագործակցության լավ օրինակ են, հավելել է, որ երկու երկների ղեկավարների կամքն է, որպեսզի երկկողմ համագործակցությունը զարգացնա տարբեր ոլորտներում:

Society 11:36 12/11/2012
The strengthening of economic relations between Armenia and Iran will boost co-existence in the region, Iranian Majlis Speaker Ali Larijani stated during a meeting with Armenian Justice Minister Hrayr Tovmasyan in Tehran, Iran's state-run news agency IRNA reported.
Referring to the current level of Armenian-Iranian relations, Iranian Majlis Speaker said that the historical and cultural ties between the two peoples have created an atmosphere of understanding, which contributes to the strengthening of political and economic cooperation.
Commenting on cooperation in the legal field, Ali Larijani assessed as helpful the agreements on mutual legal assistance and extradition that are due to be signed by Iran and Armenia.
Armenian Justice Minister, for his part, said that Armenian-Iranian friendly relations are a good example of regional cooperation, adding that the leaders of the two countries are willing to develop cooperation in various fields.