Տնտեսություն 12:06 14/11/2012
Այսօր Երևանում մեկնարկել է Ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցության հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Նիստի հայկական կողմի համանախագահն է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ-գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, գերմանական կողմի համանախագահը` ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության վարչության ղեկավար Անդրեաս Գիսը:
Ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, նիստի ընթացքում կողմերը կքննարկեն երկկողմ համագործակցության շրջանակներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր` կայուն տնտեսական զարգացում, էներգետիկա, շրջակա միջավայր, ժողովրդավարություն, համայնքային զարգացում և իրավական պետություն թեմաների շրջանակում:
Նիստի արդյունքում նախատեսված է ստորագրել փոխհամագործակցության արձանագրություն, որը հիմք կհանդիսանա նաև «ՀՀ կառավարության և ԳԴՀ կառավարության միջև 2010-2011թ. Ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի ստորագրման համար, համաձայն որի 75 մլն եվրո վարկ և 4.5 մլն եվրո դրամաշնորհ է տրամադրվելու Հայաստանին: Նախատեսվում է նաև ստորագրել «Կովկասում պահպանվող տարածքների աջակցության ծրագիր (Տարածաշրջանային ծրագիր - Հայաստան III փուլ, 4.250.000 եվրո)» ֆինանսավորման համաձայնագիրը:

Германия предоставит Армении кредит на сумму € 75 млн
Сегодня в Ереване началось очередное заседание армяно-германской комиссии по межправительственному финансовому и техническому сотрудничеству.
Сопредседателем на заседании с армянской стороны является замминистра финансов Армении Атом Джанджугазян, а с германской - руководитель управления министерства экономического сотрудничества и развития Германии Андреас Гис.
Как сообщает пресс-служба Министерства финансов Армении, в ходе заседания стороны обсудят представляющие взаимный интерес вопросы в рамках двустороннего сотрудничества, связанные со стабильным экономическим развитием, энергетикой, окружающей средой, демократией, общинным развитием и др.
В завершении заседания планируется подписать протокол о взаимном сотрудничестве, что станет основой для подписания соглашения «О финансовом сотрудничестве между правительством Армении и правительством Германии», согласно которому Армении будет предоставлен кредит на сумму 75 млн евро и грант в размере 4,5 млн евро. Кроме того, планируется подписать соглашение о финансировании «Программы содействия охраняемым территориям Кавказа».