Տարածաշրջան 12:12 14/11/2012
Հայաստանի և Իրանի մշակույթի նախարարները քննարկել են մշակույթի ոլորտում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելուն առնչվող հարցեր:
Այդ մասին հաղորդում է Իրանի պաշտոնականա «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությունը:
Համաձայան հաղորդագրության՝ ԻԻՀ մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարար Սեյյեդ Մոհամմադ Հոսեյնին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով հայ-իրանական վաղեմի մշակութային հարաբերություններին, նշել է. «ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ՀՀ-ում Իրանի դեսպանության մշակույթի կենտրոնի հիմնումը մշակույթի ոլորտում երկկողմ համագործակցության նոր էջ բացեց: Այս տարիների ընթացքում երկու երկրների մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ուսանողների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել բազմաթիվ փոխայցելություններ»:
Հասմիկ Պողոսյանն էլ իր հերթին, անդրադառնալով Իրանում և Հայաստանում գտնվող հայկական և իրանական մշակութային հուշարձաններին, նշել է. «Վերջին տարիներին Երևանում գտնվող իրանական Կապույտ մզկիթի պահպանության և բարեկարգման ուղղությամբ մի շարք աշխատանքներ են կատարվել, բացի այդ, Իրանի իշխանությունները ևս մեծ աջակցություն են ցուցաբերել Իրանում գտնվող հայկական մշակութային կոթողների պահպանության և վերականգնման գործին»:
Հայաստանի մշակույթի նախարարի՝ Իրան կատարած այցի ընթացքում նախատեսված է նաև այցելություն Շիրազ և Իսֆահան քաղաքներ:

В Тегеране состоялась встреча между министрами культуры Армении и Ирана
Министры культуры Армении и Ирана обсудили вопросы, связанные с развитием двусторонних отношений в культурной сфере. Об этом сообщает иранское официальное информагентство «ИРНА».
Согласно информации, министр культуры и исламской ориентации Исламской Республики Иран Сейед Мохаммад Хосейни, говоря на прошедшей с армянским коллегой Асмик Погосян встрече о многолетних культурных отношениях между Арменией и Ираном, отметил: «Создание в посольстве Ирана в Армении центра культуры после распада СССР открыло новую страницу в истории двустороннего сотрудничества двух стран в культурной сфере. На протяжении этих лет при участии представителей культурной сферы и студентов двух стран состоялось множество ответных визитов».
В свою очередь, касаясь расположенных в Иране и Армении армянских и иранских культурных памятников, Асмик Погосян заявила: «В последние годы были проведены работы, направленные на сохранение и благоустройство Голубой мечети в Ереване. Помимо этого, власти Ирана также оказали ощутимую поддержку в деле сохранения и восстановления армянских культурных памятников на территории Ирана».