Մշակույթ 09:31 15/11/2012
Շիրակի մարզի Անի տարածաշրջանի տնտեսության զարգացած hիմնական ճյուղերից է ոչ մետաղական հանքային նյութերի (պեմզա) արդյունահանումը: Հասկանալի է, որ տարածքը հարուստ է այդ հանքանյութով, ինչը հանելու համար իրականացվում են պայթեցումներ: Արդեն տարիներ շարունակ թուրքակական տուրիստական ընկերությունները Անի այցելած հայ զբոսաշրջիկներին «բողոքում» են, թուրքական լրատվամիջոցներում պարբերաբար տեղեկատվություն է հայտնում, թե Ախուրյանի ՀՀ ափամերձ տարածքում իրականացվող քարհանքերի պայթեցումները վնաս են հասցնում Անիի պատմամշակութային հուշարձաններին:
Անի-Պեմզա գյուղապետ Հարություն Թառլանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Անիի հուշարձաններին մոտ գտնվող հանքերում պայթեցումներ չեն իրականացվում, այնտեղ միայն տեխնիկա է աշխատում: «Պայթեցումներ լինում են Անիից 5 կիլոմետր հեռավորության վրա և թույլ են, վնաս չեն կարող հասցնել հուշարձաններին: Կառավարությունն էլ թույլ չէր կտար, որ վնասեին, բացի այդ անվտանգության հարցեր էլ կան»,- ասաց գյուղապետը:
Թեև Անին այժմ Հայաստանի տարածքում չի գտնվում, բայց այնտեղ դարեր շարունակ կանգուն, արդեն կիսականգուն պատմամշակութային հուշարձանները հայկական են, որոնք այսօր այնքան էլ բարվոք վիճակում չեն գտնվում: Թուրքական կառավարությունը որոշակի քայլեր ձեռնարկում է հուշարձանների վերականգնման համար, նույնիսկ Անին ընդգրկել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային հուշարձանների ցանկում ներգրավելու նախնական ցուցակում: Պարզից էլ պարզ է, որ Թուրքիան նման քայլի գնում է ոչ թե այն պատճառով, որ անհանգստացած է հայկական հուշարձանների հետագա ճակատագրով կամ հետաքրքրված հայկական մշակութային ժառանգությամբ, այլ իր շահերից ելնելով, իր քաղաքական նպատակներին ծառայեցնելով, բայց, իհարկե, հայկական կողմն էլ պետք է իր շահագրգռվածությունն ունենա դրանց պահպանման հարցում:
Փորձեցինք ՀՀ մշակույթի նախարարությունից պարզել, թե իրոք, այն լուրերը, թե Անիի տարածքում տեղի ունեցող պայթեցումները վնաս են հասցնում հայկական հուշարձաններին, համապատասխանում են իրականությանը և իրենք որևէ տեղեկություն ունե՞ն այդ մասին: Մեզ պատասխանեցին, որ քարհանքերը գտնվում են Հայաստան-Թուրքիա սահմանամերձ գոտում, շուրջ 2 կմ սահմանային ուղեկալից ներս մասում՝ ռուսական սահմանապահների վերահսկողության ներքո, ինչի պատճառով հիշյալ տարածքում հանքարդյունաբերական աշխատանքների իրականացման նկատմամբ հսկողությունը նախարարության մասնագետների կողմից գրեթե հնարավոր չէ կատարել: Միաժամանակ տեղեկացնում են, որ նախարարությունը 2001-2004 թթ. քարհանքերում կատարվող պայթեցումների վերաբերյալ տեղեկույթ ստանալուց հետո պահանջել է դադարեցնել դրանք, քանի որ ցանկացած ցնցում կարող է ինչ-որ չափով վնասել Անիի հուշարձաններին: Նախարարությունից նաև հայտնեցին, որ իրենք պայթեցումների վերաբերյալ տեղեկույթի ներկայում չեն տիրապետում, սակայն դրանց մասին հավաստի տեղեկություններ ստանալուց հետո սահմանված կարգով միջոցներ կձեռնարկեն դրանք դադարեցնելու ուղղությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից էլ փորձեցինք պարզել, թե այդ տարածքում բացի քարհանքերի պայթեցումներից հնարավո՞ր է իրականացվում են ռազմական բնույթի պայթեցումներ: «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը երբեք Ախուրյան գետի հայաստանյան հատվածի ափամերձ տարածքում զորավարժություններ չեն անցկացրել: Թուրքիայի տարածքում գտնվող Անի քաղաքին ամենամոտ ՀՀ զինված ուժերի զորավարժարանը, դա` Արմավիրի մարզում գտնվող «Մարշալ Բաղրամյանի» անվան զորավարժարանն է, որտեղ իրականացվող ուսումնական պայթյունները անհնար է վնասակար ազդեցություն ունենան Անիի պատմամշակութային հուշարձաններին»,- նշված է ՊՆ պարզաբանման մեջ:
Ինչևէ: Հայաստանի երբեմնի հազար ու մի եկեղեցի ունեցող Անի մայրաքաղաքն այսօր պատմական տարբեր իրադարձություններից հետո Հայաստանի տարածքում չէ: Բայց հայկական հուշարձանների առկայությունը երբեք չի կարող կասկածի տակ դնել, որ այն եղել է հայկական հող: Այդ փաստը նույնիսկ թուրքերը չեն կարողանում ժխտել: Դեռևս... քանի կանգուն են հուշարձանները: Բայց եթե, իրոք, հայկական կողմից իրականացվող քարհանքերի պայթեցումները վնասում են հայկական հուշարձաններին ու այդ փաստը պարբերաբար շրջանառության մեջ են դնում հենց թուրքերը, նրանց ձեռքին կարող է խաղաթուղթ, նույնիսկ հաղթաթուղթ դառնալ: Մի՞թե «Թշնամին տնից է լինում» ասացվածքը հենց մեր մասին է:

Турки обвиняют армян во взрывах, разрушающих Ани, однако на деле ....
Одной из основных развитых отраслей экономики района Ани Ширакской области является производство неметаллических минеральных материалов (пемза). Понятно, что территория богата минералами, для добычи которых осуществляются взрывы в каменоломнях. Уже нескольких лет турецкие туристические компании «жалуются» на это в беседе с армянскими туристами, посещающим город Ани, а в турецких СМИ периодически распространяется информация о том, что взрывные работы, проводимые в прибрежной территории Ахуряна, наносят ущерб историко-культурным памятникам города Ани.
Сельский староста села Ани-Пемза Арутюн Тарланян в беседе с Panorama.am отметил, что взрывные работы близ города Ани не проводятся и там работает только техника. «Взрывные работы проводятся в 5 километрах от Ани и не могут нанести ущерб памятникам. Правительство не дало бы разрешение в таком случае, кроме того существуют вопросы безопасности», – заявил он.
Несмотря на то, что город Ани сейчас находится не на территории Армении , тем не менее находящиеся там на протяжении веков историко-культурные памятники являются армянскими, и на сегодняшний день они находятся в плачевном состоянии. Турецкое правительство предпринимает определенные меры по восстановлению памятников: оно даже включило Ани в число памятников всемирного наследия ЮНЕСКО. Яснее ясного, что Турция идет на это не потому, что обеспокоена судьбой армянских памятников или заинтересована в армянском культурном наследии, а исходя из своих политических интересов, однако армянская сторона, конечно же, также заинтересована в их сохранении.
Комментируя вопрос о возможном ущербе, наносимом армянским памятникам в Ани, сотрудники Министерства культуры Армении отметили, что расположены на приграничной с Турцией территории, находящейся под контролем российских пограничников. Именно поэтому на указанной территории горнодобывающие работы Минкультуры не могут контролироваться специалистами. Кроме того, в Минкультуры сообщили, что после получения информации о взрывных работах, проводимых в каменоломнях в 2001-2004гг. Министерство потребовало приостановить их, так как оно могло нанести ущерб памятникам города Ани. В случае получения достоверных сведений о проводимых взрывных работах Министерство культуры Армении предпримет меры по их приостановлению.
Корреспондент Panorama.am также попытался выяснить в Министерстве обороны Армении, возможно ли, что кроме взрывов в каменоломнях проводятся и взрывные работы военного характера. «ВС Армении никогда не проводили учений на отрезке Армении у прибрежной территории реки Ахурян. Учебные взрывные работы, осуществляемые военнослужащими полигона «Маршал Баграмян» Армавирской области, не могут нанести ущерб историко-культурным памятникам Ани», – отмечается в пояснении Минобороны.
Тем не менее, древнейшая армянская столица Ани сегодня находится не на территории Армении. Однако наличие армянских памятников не может поставить под сомнение тот факт, что город Ани был армянской землей. Этот факт не могут отрицать даже турки. Однако если взрывы, проводимые с армянской стороны, действительно наносят ущерб армянским памятникам и этот факт периодически представляют именно турки, то он может стать игральной и даже козырной картой в их руках.