Տնտեսություն 14:30 15/11/2012
Պանիր արտադրող 18 տնտեսվարող սուբյեկտներում հայտնաբերված խախտումների պատճառը սանիտարահիգիենիկ նորմերի ոչ բավարար վիճակն էր: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության և որակի հսկողության տեսչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Արարարտյանը:
Նրա խոսքերով՝ ընկերությունների նկատմամբ արտադրական առանձին գործառույթների արգելանք է կիրառվել, սակայն ներկայումս 17 ընկերություններից տվյալ արգելանքը հանվել է՝ հիմք ընդունելով նրանց կողմից բավարար միջոցառումների անցկացումը: Ըստ Ա.Արարատյանի՝ ստուգման արդյունքում արտադրողների կողմից ոչ մի բողոքարկում չի եղել. «Նրանց տրվել է մաքսիմալ աջակցություն»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով պանրում հայտնաբերված աղիքային ցուպիկի մանրէներին, Ա.Արարատյանը նշեց, որ այդ մանրէները կայուն են աղի նկատմամբ: Ըստ նրա՝ «Չանախ» տեսակի պանիրը չի փաթեթավորվում, չի պիտակավորվում և արտադրման, փոխադրման և իրացման փուլերում պահվում է աղաջրի մեջ, ինչն էլ համարվել է ռիսկային: Իսկ «Լոռի» պանիրը, ի տարբերություն չանախի, փաթեթավորվում է, մակնշվում է և պիտակավորվում, հասունացման երկրորդ փուլն անցկացնում է ստելաժների վրա: «Ուստի մեր հիմնական ուշադրությունը եղել է «Չանախ» տեսակի պանիրը»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է Պանիր արտադրողների միության նախագահի այն հայտարարությունը, թե աղիքային ցուպիկի որոշ չափաքանակ կարող է անվտանգ լինել մարդու համար, Ա.Արարատյանն ասաց, որ տեխնիկական կանոնակարգերում հստակ նշված է, որ կաթի և կաթնամթերքի արտադրությունում արգելվում է աղիքային ցուպիկի մանրէների առկայությունը:
Ա.Արարատյանը հայտնեց նաև, որ տվյալ ընկերություններում բավականին երկար ժամանակ ստուգումներ չեն իրականացվել, և այդ ստուգայցը նրանց համար եղել է անկանխատեսելի: «Նրանց հետ ուսուցողական աշխատանք է տարվել, եղել են նաև այնպիսի արտադրողներ, ովքեր բացարձակ տեղեկություն չունեին 2006թ-ից գործող օրենքի, տվյալ արտադրատեսակը բնորոշող կանոնակարգի և դրա արտադրության կազմակերպման համար անհրաժեշտ միջոցառումների անցկացման մասին»,- ասաց նա:

С 17 предприятий по производству сыра в Армении сняты ранее введенные санкции
Введенные ранее против 18 предприятий по производству сыра в Армении санкции были связаны с недостаточным соблюдением производителями санитарно-гигиенических норм. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил и.о. начальника инспекции по безопасности продуктов питания и контроля качества Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении Арман Араратян.
Напомним, Госслужба безопасности продуктов питания Армении ранее приняла решение оштрафовать 59 предприятии по производству сыра на общую сумму в 10,4 млн. драмов. В результате инспекционных проверок было обнаружено несоблюдение этими предприятиями санитарно-гигиенических норм.
По его словам, были наложены запреты на некоторые производственные процессы, но в настоящее время с 17 предприятий эти запреты сняты на основании предпринятых ими мер. А. Араратян также отметил, что ни одного случая обжалования производителями результатов проведенных проверок не зафиксировано. «Им была оказана максимальная поддержка», – заверил специалист.
Комментируя информацию об обнаружении в сыре возбудителя кишечной палочки, А. Араратян отметил, что эти бактерии устойчивы к соли. По его словам, такой сорт сыра, как «Чанах», не проходит стадий упаковки, маркировки и в процессе производства, транспортировки и реализации хранится в соленом растворе, что и представляет собой определенный риск. А сорт сыров «Лори», в отличие от «Чанаха», упаковывается, маркируется, второй этап созревания проходит на стеллажах. «Поэтому наше основное внимание было приковано к сорту “Чанах”», – сказал А. Араратян.
Что касается заявления главы Союза производителей сыров Армении Армена Гигояна о том, что определенное количество возбудителей кишечной палочки в сыре безопасно для здоровья человека, то А. Араратян сказал, что в техническом регламенте четко указано, что в производстве молока и молочной продукции запрещается наличие возбудителей кишечной палочки.
А. Араратян также сообщил, что в указанных предприятиях довольно длительное время проверки не проводились, и внезапный визит инспекторов стал для них неожиданностью.
«Были проведены обучающие курсы. Нашлись также производители, которые ничего не знали о действующем с 2006 года законе, о регулирующем данный вид производства, о существующем регламенте и о необходимых для организации данного вида производства мероприятиях», – резюмировал представитель Минсельхоза РА.