Օրվա թեմա 17:00 16/11/2012
Խ. Օռիկոն գրառում է կատարել Ցեղասպանության թանգարանում. Հնարավոր չէ գնալ ապագա առանց հաստատակամության
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակության անդամներն ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այսօր այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել են մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
ԱԺ հասարակայնության հետ յապերի վարչության հաղորդմամբ, բարձրաստիճան հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել են Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։
Խորխե Օռիկոն հուշամատյանում կատարել է հերևյալ գրառումը.«Ուրուգվայի ժողովրդի անունից խնդրում եմ ընդունեք իմ խորին ցավակցությունը։ Հնարավոր չէ գնալ ապագա առանց հաստատակամության։ Ընդունեք իմ հուզումնառատ ողջույնները»։
Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը «Հիշողության պուրակ»-ում տնկել է մշտադալար եղևնի։
«Մենք պատիվ ենք ունեցել լինել առաջին երկիրը, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ 1920 թվականին, երբ Հայաստանը դիմել էր Ազգերի Լիգային անդամակցելու համար, 11 երկրներից առաջինը կողմ քվեարկեց Ուրուգվայը։ Մեր երկիրը պատրաստակամ է համագործակցել այն հարցերում, որոնք վերաբերում են խաղաղությանը։ Ուրուգվայը խաղաղության երկիր է, և մեր հնարավորությունների սահմանում փորձում ենք աջակցել մյուս երկրներին, որպեսզի նրանք էլ ձեռք բերեն խաղաղություն։ Մենք սատարում ենք այն բոլոր գործընթացներին, որոնց հիքում միջազգային իրավունքն է, ազգերի ինքնորոշման և ինքնիշխանության սկզբունքները, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի հիմնարար փաստաթղթերը»,- լրագրողներին ասել է Խորխե Օռիկոն։
Ի պատասխան այն հարցի, թե արդյոք Ուրուգվայը կճանաչի՞ ԼՂՀ անկախությունը, Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը նշել է .«Այս պահին ոչինչ չեմ կարող ասել։ Մենք Հայաստան եկել ենք համագործակցության համար։ Սա դիվանագիտական պատասխան չէ. մենք պետք է հարցն ամբողջովին ուսումնասիրենք, խնդրի վերաբերյալ ստանանք անհրաժեշտ տեղեկատվություն և փորձենք օգնել»։

Председатель Палаты представителей Уругвая Хорхе Оррико посетил мемориал в память жертв Геноцида армян
Находящийся в Армении с официальным визитом председатель Палаты представителей Уругвая Хорхе Оррико и члены возглавляемой им делегации сегодня вместе с вице спикером парламента Армении Эдуардом Шармазановым посетили мемориал в память жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. «Цицернакаберд». Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
Согласно сообщению, они возложили венки к Вечному огню, почтили память 1,5 млн. невинно убитых минутой молчания, , затем посетили Музей-институт геноцида, где ознакомились с документами и свидетельствами, рассмотрели выставленные экспонаты.
Х. Оррико оставил также запись в книге «Почетных гостей»: «От имени народа вновь прошу принять мои глубокие соболезнования. Невозможно двигаться к будущему без твердой воли».
Члены делегации посадили также ель на «Аллее памяти».
В ходе общения с представителями СМИ Х. Оррико заявил: «Нам выпала честь стать первой страной, признавшей Геноцид армян. Наша страна выражает готовность к сотрудничеству в вопросах, касающихся мира. Уругвай – эта страна мирной жизни. Мы поддерживаем все процессы, в основе которых лежит международное право, принципы суверенитета и национального самоопределения, а также базовые документы ООН».
На вопрос, признает ли Уругвай независимость Нагорно-Карабахской Республики, Х. Оррико ответил: «На данный момент я ничего пока сказать не могу. Мы прибыли в Армению для установления сотрудничества. И это не дипломатический ответ. Мы должны полностью изучить вопрос, получить необходимую информацию касательно проблемы и попытаться помочь».