Մշակույթ 12:00 17/11/2012
Իմ կուսակցությունը երգն ա. Ձախ Հարութը՝ Հայաստանում հաստատվելու մտադրության, Րաֆֆիի հետ ընկերության և երկրի վիճակի մասին (ֆոտո)
Կ. Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում երեկ երեկոյան լեփ-լեցուն դահլիճում 2 ժամից ավելի տևած երգուպարից հետո հայ հայտնի երգիչ Հարութ Փամբուկչյանը, նույն ինքը, Ձախ Հարութը պատասխանեց Panorama.am-ի հարցերին: Նկատենք, որ համերգի ընթացքում նա պարբերաբար իջնում էր, շփվում-պարում հանդիսատեսի հետ: Մի անգամ էլ էդպես ողջունելով տրիբունաներում նստած երկրպագուներին, մոտեցավ այն հատվածին, որտեղ նստած էին համերգի կազմակերպիչներ Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները, բացականչեց. «Ջա՜ն, իշխանություն ջան»:
-Երկու ժամից ավելի բեմում երգում էիք, ակտիվ պարում, հոգնեցի՞ք:
-Ինչպես կարելի է հոգնել այսպիսի ժողովրդի առաջ: Ես իմ հոգնությունս չեմ զգում, ես երբ իմ ժողովրդի կողմից հետադարձ էներգիան զգում եմ, չեմ հոգնում: Հակառակը ամեն կեպ ուրախանում էի, նոր լիցք էի ստանում ժողովրդից:
-«Երևանի գիշերներում»-ը երգելիս հուզվեցիք...
-Էդ իմ թույլ կողմն է (նորից հուզվում է-հեղ.): Այդ երգը երգելիս միշտ էլ հուզվել եմ, որովհետև սա իմ երազների քաղաքն ա, ես ստեղ մարդացել եմ, ստեղ եմ ուսում առել, ստեղ եմ կրթվել, ապրել եմ ես էստեղ ու ամեն մի քարը անգիր գիտեմ ես, դրա համար այդ երգի կողքով անտարբեր, հենց էնպես անցնել չեմ կարող:
-Դուք եկել եք Հայաստան միայն այս համերգին մասնակցելու համա՞ր, թե՞ այլ ծրագրեր էլ ունե՞ք
-Մինչ այդ Վիեննա գնացինք, էնտեղ ելույթ ունեցանք, բայց հատուկ ուսանողական հիմնադրամի կազմակերպության միջոցով հրավիրված էինք եկա այս համերգի համար:
-Երկա՞ր եք մնալու Երևանում:
-Չէ արդեն մեկ շաբաթ է՝ ստեղ ենք: Կիրակի օրը պետք է վերադառնանք, որովհետև Ավստրալիա պետք է գնանք ելույթների:
-Երգելու ընթացքում դուք պարբերաբար ասում էիք՝ «մեռնեմ Ձեզ», «Ձեր ցավը տանեմ»: Ամեն տե՞ղ եք այդպես ասում:
-Որտեղ որ հայություն է, ուրիշ ձև հնարավոր չէ: Մարդիկ ժամանակին երգելով կռվի են գնացել, ոչ մի երևույթ, արվեստի ոչ մի երևույթ այդքան ուժ չունի, ինչքան երգը: Բայց որ երգի միջոցով երգողն է այդպես արտահայտվում, ես պատկերացնում եմ՝ ինչքան ուժ ես տալիս մարդկանց: Ժողովուրդն այդպես զգում է, որ իրա երգիչն իրա հետ ա: Ես բեմից խաբել չեմ սիրում: Ժողովրդին եթե բեմից խաբես, ժողովուրդը կզգա, անպայման: Մեկ անգամ կլսի քեզ, երկրորդ անգամ և երրորդ անգամ էլ չի գա քո համերգին: Ես չեմ խաբում, մինչև վերջ անկեղծ եմ: Ես ամեն շաբաթ մի տեղ երգում եմ: Ես հայերեն եմ երգում արդեն քառասուն տարի և դա իմ կյանքն ա, իմ ամեն ինչն ա: Մեր ժողովուրդն ա՝ կապ չունի Հայրենիքում, Փարիզում, թե ուրիշ տեղ: Հաճախ չէ, որ այստեղ եմ լինում, բայց այստեղ ավելի ոգով եմ երգում: Ես ժողովրդից վերցրածն եմ տալիս ժողովրդին, այս ժողովուրդն է ինձ հարուստ սարքել:
-Դուք համերգի ժամանակ ասացիք, որ «Լոս-Անջելեսը ոչ հորս քաղաքն է, ոչ մորս քաղաքը, մենք բոլորս այնտեղ ուղղակի ապրում ենք»: Չե՞ք ուզում հաստատվել Հայաստանում:
-Ով ասաց, որ չեմ հաստատվելու Երևանում: Ես մտածում եմ այդ մասին և ժամանակը կգա ոչ միայն ես...Գիտե՞ք ինչ կա՝ Ամերիկան մեզ համար հյուրընկալ երկիր է, մեզ բոլորիս պահում է, բայց մեր բոլորի աչքն էստեղ է: Եթե այստեղ ինչ-որ բան է պատահում, Սփյուռքը հիվանդանում ա: Մեր ցավը, մեր ամեն ինչը այս մի պատառ, այս քաղցր Հայրենիքը պահելն ա: Հասկանո՞ւմ ես: Մեր ազգը շատ ծանր ժամանակներ ա անցել, ես հավատում եմ իմ ժողովրդի անմահությանը, միևնույն ժամանակ հավատում եմ, որ մի օր ամբողջ Սփյուռքը Անին հարս կանե, Ղարսը՝ գինետուն, ծաղկեփնջերով քայլենք Էրզրում, Մուսա լեռնա լանջերում պարենք, Ղարաբաղի մեջ կենացներ խմենք: Գալու է այդ օրը, ես հավատում եմ դրան:
-Խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ դուք երգեցիք «Ժառանգություն» կուսակցության քարոզարշավում, սատարեցիք Րաֆֆի Հովհաննիսյանին: Ընտրություններից հետո տեսե՞լ եք նրան:
-Ինքը էստեղ չի, Լոս Անջելոս ա: Մենք իրա հետ մանկության, պատանեկության ընկերներ ենք եղել, և ինքը խնդրեց, որ այդ օրերին ես այստեղ լինեմ: Ոչ մի քաղաքականություն չեմ հետապնդում իմ նպատակը օգնելն է. որ հային որ ես պետք եմ լինում, անպայման միշտ կողքին եմ լինում: Հիմա էլ այս համերգը հովանավորում է Հանրապետական կուսակցությունը:
-Իրե՞նք են Ձեզ հրավիրել:
-Այո, այո: Ինձ համար ոչ մի նշանակություն չունի: Մենք ունենք կուսակցություններ՝ Դաշնակցություն, Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյաններ և որևէ մի կազմակերպություն երբ կանչում ա ինձ, գնում եմ: Օրինակ՝ Դաշնակցության ծրագիրը ես շատ լավ գիտեմ, իրանց երգերը գիտեմ, իրանց ամեն ինչը գիտեմ, բայց համակիր չեմ: Որևէ մի հայկական կուսակցություն, եթե իմ պետքությունը ունի, նամանավանդ Հայրենիքում, ես պատրաստ եմ օգնել նրանց:
-Շուտով նախագահական ընտրություններ են լինելու, հնարավո՞ր է Հանրապետական կուսակցության կողքին կանգնեք:
-Ես նման բան չեմ անում և չպիտի անեմ, դա նախ իմ իրավունքը չի, ես էստեղացի չեմ, քաղաքացիություն չունեմ և ինձ նման իրավունք չեմ վերապահի: Խելացի ժողովուրդ ունենք, գիտակից, տրամաբանող իրանք էլ կորոշեն ում ընտրել, ինչ ընտրել: Ես ինձ այդ իրավունքը չեմ վերապահում, որովհետև սխալ կլինի արվեստագետի կողմից: Բոլորի հետ ընկերություն եմ անում. հիմա ըստեղ դաշնակցականներ էլ կան, հնչակյաններ էլ կան, բոլոր տեղերից կան, ու ես չեմ ուզում որևիցե մեկին նեղացնեմ: Իմ կուսակցությունը երգն ա, ես երգի կուսակցությանն եմ պատկանում: Որտեղ որ ինձ հրավիրեն երգելու, ես կգնամ:
-Նախագահական ընտրություններից հետո ինչպիսի՞ Հայաստան կուզեիք տեսնել:
-Կուզեի տեսնել ինքնաբավ Հայաստան: Ես չէի ուզի, որ էս քանի օրը տեսա՝ 80 տարեկան կինը նստած մուրա փողոցներում, ես էդի չեմ ուզում տեսնեմ: Նույն ձև ջահել երեխեք եմ տեսել, չէի ուզի տեսնել էդ ամենը: Կուզեի բարգավաճ և լավ Հայաստան տեսնել: Հիմա լավ բաներ էլ եմ շատ տեսնում: Էն օրը մի տեղ էի, տեսա երիտասարդությունը, որ երբ երգի մեջ Հայաստան բառը լսում էր, բոլորը մի ոտքի վրա բարձրաձայն գոռում էին: Այս երիտասարդությունը դեռ չի փչացել՝ կրակն էնտեղ ա, սերն էնտեղ ա: Էդի ինձ շատ ա ուրախացնում: Գիտակից, առողջ սերունդ ունենք, ես զգում եմ ու էլի ասում եմ՝ ես մեռնեմ իմ ժողովրդի անմահությանը, ամեն ինչ լավ կլինի: Ոչ մեկը միանգամից լավ Հայաստան չպիտի պահանջի, մարդիկ 1000 տարիներ սպասել են, որ անկախություն ձեռք բերեն: Միանգամից ամեն ինչ լավ չի կերտվում. ամեն ինչ լինում է չափով և ժամանակին: Մենք սրանից ավելի դժվար ժամանակներ ենք անցկացրել՝ առաջին անկախության ժամանակ: Բայց էս անկախությունը ...ամեն ինչ լավ ա, ես տեսնում եմ ջահելությանը հագնված...էս անգամ գալուց ես լավ բաներ եմ տեսնում, որը ինձ ուրախացնում ա: Ես երգող մարդ եմ, ես լավատես եմ: Հոռետես չեմ, որ մտածեմ՝ էս ինչա սենց, էս ինչ ա կատարվում: Սրանք ժամանակներ են, պիտի գան, անցնեն, գնան ու ամեն ինչ պետք է լավ լինի:

Общество 14:05 17/11/2012
Певец Арутюн Памбукчян уточнил свою партийную принадлежность. Дзах Арут о своем отношении к политике
После двухчасового концерта, организованного накануне Республиканской партией Армении (РПА) в ереванском Спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна, известный певец Арутюн Памбукчян (Дзах Арут) дал интервью корреспонденту Panorama.am.
– Свыше двух часов длился концерт, Вы не устали?
– Как можно устать, выступая перед такой аудиторией? Я не чувствую усталости, когда ощущаю энергию от своего народа, не устаю. Напротив, всячески радовался этому, чувствовал новый заряд от народа.
– Вы растрогались, когда пели «Ереванские ночи»…
– Это моя слабая сторона (вновь волнуется. – Примеч. ред.) Я всегда переживаю, когда пою эту песню, потому что это город моих мечтаний, я здесь вышел в люди, учился, получал образование, жил здесь, наизусть знаю каждый камень. Поэтому не могу равнодушно петь эту песню, не могу просто так пройти мимо..
– Вы приехали в Ереван только для этого концерта или есть и другие планы?
– До этого были в Вене, выступали там. Но сюда были приглашены именно на средства Студенческого фонда (имеет в виду Молодежный фонд РПА. – Примеч. ред.), для этого концерта.
– Надолго Вы в Ереване?
– Мы здесь уже неделю. В воскресенье возвращаемся, поскольку должны отправиться на гастроли в Австралию.
– Во время концерта Вы исполняли песни с такой теплотой и любовью к аудитории…Такое отношение к зрителю бывает на всех Ваших концертах?
– Там, где зрителями являются армяне, по-другому петь невозможно. Люди идут с песней и в бой. Ни одно явление в искусстве не обладает такой силой, как песня. Я представляю какой заряд силы придает зрителю такое отношение певца во время исполнения песни. Народ чувствует, что певец мысленно с ним. Я не люблю лгать со сцены, так как народ непременно чувствует это. Послушав тебя в один раз, в конце концов однажды он может и не прийти на твой концерт. Я никогда не лгу, бываю искренен без остатка. На каждой неделе я где-то выступаю. Я исполняю свои песни на армянском уже на протяжении сорока лет. Это моя жизнь. Это мой народ, вне зависимости от того, где он – на Родине, в Париже или где-то еще. Я не часто бываю здесь, но во время концерта на Родине я исполняю песни с особой теплотой. Я даю народу то, что принадлежит ему, именно этот народ сделал меня богатым.
– Не хотите ли Вы обосноваться в Армении?
– Кто сказал, что я не буду жить в Ереване. Я думаю над этим, настанет день, и не только я… Знаете, Америка – гостеприимная страна, но все мы душой и мыслями с Арменией. Если что-то происходит в Армении, реакция Диаспоры бывает болезненной. Наша общая цель – сохранить нашу родную землю. Мы пережили довольно сложные времена, и я верю в то, что наш народ бессмертен. Верю в то, что однажды мы вернем наши земли обратно. Я верю в то, что настанет этот день.
– На парламентских выборах вы выступили с концертом в рамках агитационной кампании партии «Наследие», поддержали кандидатуру лидера данной политической силы Раффи Ованнисяна. Вы встречались с ним после выборов?
– Он сейчас находится в Лос-Анджелесе. Мы были друзьями детства. Он попросил меня быть в Армении в эти дни. Я никаких политических целей не преследую: моя цель – помочь. Я всегда протягиваю руку помощи любому армянину. Мой сегодняшний концерт, например, проходит под патронажем Республиканской партии Армении.
– Они Вас пригласили?
– Да, да. Для меня не имеет никакого значения. У нас есть АРФ «Дашнакцутюн», Социал-демократическую партия «Гнчакян», и когда какая-либо организация приглашает меня, я принимаю это приглашение. К примеру, я очень хорошо знаю программу АРФД, знаю их песни, деятельность, однако не являюсь сторонником этой партии. Если какая-либо армянская партия нуждается во мне, особенно на Родине, я готов помочь.
– Вскоре ожидаются президентские выборы, возможно, что Вы будете поддерживать Республиканскую партию Армении?
– Я подобного не говорил и не должен говорить, поскольку, у меня нет такого права, я не отсюда и у меня нет гражданства. У нас разумный народ, сознательный, думающий, они и решат, кого и что выбрать. Мне такое право не дано, поскольку я певец. Я дружу со всеми: здесь есть представители АРФ «Дашнакцутюн», СДПГ, представители различных партий, и я не хочу обидеть кого-либо. Моя партия – это песня, я принадлежу партии песни. Куда меня пригласят петь, туда и последую.
– Какую Армению Вы хотели бы видеть после президентских выборов?
– Хотел бы видеть самодостаточную Армению. Я не хотел бы видеть то, что увидел за эти несколько дней, когда 80-летняя женщина просит милостыню на улице. Я не это хочу видеть… Я видел и детей в таком состоянии, не хотел бы видеть все это. Хотелось бы видеть процветающую и благополучную Армению. Сейчас я вижу также много хорошего. Недавно я был в одном месте, видел молодежь, которая когда слышит в песне слово «Армения», начинает вдохновляться и громко подпевать. Эта молодежь пока не испорчена, здесь есть огонь, есть любовь, и это меня очень радует. У нас растет умное, здоровое поколение, я чувствую и говорю – все будет хорошо. Никто не может требовать, чтобы Армения сразу стала процветающей, люди 1000 лет ждали приобретения независимости. Все сразу не может быть хорошо: всему свое время и место. Нам приходилось переживать и более сложные времена во время Первой республики. Эта независимость… Все будет хорошо: я вижу, молодежь одевается хорошо, вижу много хорошего, и это меня радует. Я человек, который поет, я оптимист, а не пессимист, чтобы постоянно думать о том, почему все не так, что происходит вокруг. Это просто время, через которое нужно пройти, оно минует, и все будет хорошо.