Քաղաքագետ. ԲՀԿ-ի ներսում էլ է ընթանում պայքար` ինքնուրույն դրսևորվելու համար
Նախագահական ընտրությունների նախօրեին քաղաքական դաշտում հիմնական պայքարը գնում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ապագայի համար, իսկ ԲՀԿ-ՀՅԴ, ԲՀԿ-ՀԱԿ կոնսուլտացիաները ժողովրդական քվեներ ձեռք բերելու որևէ միտում չունեն: Այսօրվա ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Արմեն Աղայանը: «Սա դեռ նախընտրական քարոզարշավ չէ, ուղղակի առևտուր անելու դրսևորումներ են: Դեռ պարզ չէ՝ կմասնակցե՞ն այդ կուսակցություններն ընտրություններին, թե՞ ոչ»,- ասաց նա:
Ըստ բանախոսի` այսօր ԲՀԿ-ի համար պայքարում են միանգամից երեք քաղաքական խաղացողներ: «Առաջին խաղացողը Սերժ Սարգսյանն է, մյուսը`Ռոբերտ Քոչարյանն է, իսկ երրորդ խաղացողը՝ ասպարեզից հեռացող ՀԱԿ-ն է։ Այս պայքարը ոչ թե նախագահական ընտրությունների քարոզարշավ է հիշեցնում, այլ առևտուր», - ասաց քաղաքագետը:
Նրա կարծիքով` Հանրապետական կուսակցությունում ցանկանում են, որ «Բարգավաճ Հայաստանը» դուրս գա խաղից` ընդունելով Սերժ Սարգսյանի գերակայությունը, Ռոբերտ Քոչարյանն էլ ուզում է, որ ԲՀԿ-ն իր համար խաղա: «ԲՀԿ-ի համար «Բարգավաճ Հայաստանի» ներսում էլ են պայքարում` ինքնուրույն դրսևորվելու ցանկություն է նկատվում», - հավելեց նա:

Politics 16:16 19/11/2012
On the threshold of presidential elections in Armenia the main political struggle is for the future of the Prosperous Armenia Party (PAP), political scientist Armen Aghayan told reporters in Yerevan.
Three political players fight for PAP, according to him. “The first player is Serzh Sargsyan, the other is Robert Kocharyan and the third is opposition bloc Armenian National Congress (HAK) which is leaving the arena. This fight rather reminds of trade.”
Republican Party of Armenia wants PAP to quit the game and accept Serzh Sargsyan’s dominance, while Robert Kocharyan wants PAP to play for himself, said Aghayan.
“There is also fight inside Prosperous Armenia Party, with the party seeking to be an independent player,” the expert concluded.