Բրազիլացի ֆուտբոլիստը մեղադրվում է սպանության մեջ
Այսօր կսկսվեն մոդել Էլիզա Սամուդիոյի սպանության գործի լսումները: Վերջինս հարաբերությունների մեջ է եղել «Ֆլամենգոյի» նախկին դարպասապահ Բրունո Ֆեռնանդես դե Սոուզայի հետ:
Հաղորդվում է, թե դե Սոուզան հրաժարվում է ընդունել այն փաստը, որ մոդելի 4 ամսական երեխան իրենն է: Ֆուտբոլիստը հրաժարվել է գումարներ վճարել Էլիզային և դրա փոխարեն որոշել է սպանել նրան:
Ըստ մեղադրանքի` դե Սոուզան նախ խեղդել է իր զոհին, այնուհետև անդամահատել Սամուդիոյին, մինչդեռ նրա երեխան առանց խնամքի է մնացել սպանվածի բնակարանում:
Մեղադրյալի փաստաբանը, ինչպես հայտնում է «Daily Mirror»-ը, հաղորդել է, որ սպանություն չի եղել, քանզի դե Սոուզան, իբր, օգնել է Սամուդիոյին` հեռանալու Բրազիլիայից` նոր կյանք սկսելու նպատակով` նրա համար ձևակերպելով կեղծ անձնագիր:

Sport 14:32 20/11/2012
Brazilian football star Bruno Fernandes has gone on trial, accused of ordering the killing of a former lover whose body has never been found, BBC Sport reported.
Fernandes and two other defendants are charged with the murder of Eliza Samudio, who disappeared in June 2010. Police say she was murdered and her body was fed to dogs.
The three all deny any wrongdoing.
At the time, Fernandes was the goalkeeper for Brazil's most popular club, Flamengo.
Ms Samudio had said that the married footballer was the father of her baby.
The trial in the town of Contagem, in the state of Minas Gerais, began on Monday morning and is expected to last two weeks.
As well as Fernandes, two others are charged with murder: Luiz Henrique Ferreira Romao, known as Macarrao, and former policeman Marcos Aparecido dos Santos, known as Bola.
Two other defendants, Fernandes's ex-wife Dayanne Rodrigues and an ex-lover, Fernanda Gomes de Castro, face charges of abduction and false imprisonment.