Հ.Թովմասյան. ՔԿՀ-ներում առկա խնդիրները բազմաշերտ են
Այցելությունների արդյունքում քրեակատարողական հիմնարկներում արձանագրել ենք դրական փոփոխություններ` գրադարաններ և այլն, սակայն կան բազմաթիվ թերություններ, որոնց հետ կհամաձայնի նաև արդարադատության նախարարը: Ազգային Ժողովում «Քրեակատարողական հիմնարկներում և ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայրերում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ» թեմայով հրավիրված խորհրդարանական լսումների մեկնարկին հայտարարեց ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը:
Նախարար Հրայր Թովմասյանն էլ նշեց, որ ոլորտում առկա խնդիրները բազմաշերտ են, իրենց վրա կրում են խորհրդային բանտային համակարգի բոլոր բացասական կողմերը, և այս մասին նա հայտարարել է դեռևս տարիներ առաջ, երբ ստանձնեց արդարադատության նախարարի պաշտոնը: Հ. Թովմասյանը հավաստիացրեց, որ ինքը բավականին լավ ու լիարժեք տիրապետում է այն իրավիճակին, խնդիրներին, բացթողումներին և այլն, որ կան ՔԿՀ-ներում, բայց և ընդգծեց. «Ես հակված չեմ այս ոլորտում կոսմետիկ լուծումների, այլ կողմնակից եմ հեռահար նպատակներով խնդիրների լուծման»,- նաև հավելեց, որ նշանակման առաջին իսկ օրվանից պատրաստ է եղել լսել քննադատություն իր հասցեին:
Վերջին երեք-չորս տարիների ընթացքում, տեղեկացրեց Հրայր Թովմասյանը, Հայաստանի ՔԿՀ-ներում սպանության որևէ դեպք չի գրանցվել` բանտային կառավարումն այս իմաստով դրական միտում է արձանագրել: Այո, դատապարտյալները բողոքում են բանտային համակարգից ու բանտի ադմինիստրացիայից ու նաև նրանից, որ ադմինիստրացիան ոչ պատշաճ կերպով է վերաբերում դատապատրտյալներին: Նախարարը նշեց, որ աշխարհի որևէ ՔԿՀ ձերբազատված չէ այդ երևույթից, բայց աշխատանքը տարվում է նորմալ , որի արդյունքն էլ այն է, որ միայն այս տարի 2607 կտրող-ծակող գործիք է բռնագրավվել ՔԿՀ-ներում:
«Մենք ունենք 13 ՔԿՀ, որտեղ պահվում է շուրջ հինգ հազար դատապարտյալ: Մեկ դատապարտյալի հաշվով տարեկան պետական բյուջեից ծախսվում է շուրջ երեք հազար ԱՄՆ դոլար»,- տեղեկացրեց նախարարը:
Արմավիրի 400 հոգանոց ՔԿՀ-ի կառուցման պարագայում արդեն հաջորդ տարվա սեպտեմբերին հնարավոր կլինի որոշակիորեն լուծել օրակարգային խնդիրներից մեկը` քրեակատարողական հիմնարկների գերծանրաբեռնվածությունը:
Խնդիր է նաև կադրերի պատրաստումը, մասնավորապես բանտային բժիշկների պակասը: Արդարադատության նախարարը նշեց, որ տևական ժամանակ է Վանաձոր ՔԿՀ-ում բժիշկ չկար, պատճառն էլ, պատմեց նա, հավանաբար այն է, որ ՄԻԱՎ-ով հիվանդ դատապարտյալը ահաբեկում էր բոլորին ու իր արյամբ լի ներարկիչով սպառնում աշխատողներին:

Law 13:32 20/11/2012
Positive changes were revealed in penitentiary institutions during visits, but there are also many shortcomings in this system, which the Justice Minister will also admit, chair of NA Standing Committee on Protection of Human Rights Elinar Vardanyan stated at the beginning of parliamentary hearings on the condition of human rights in penitentiary institutions and places of detention.
According to Armenian Justice Minister Hrayr Tovmasyan, penitentiary institutions face a host of challenges, they bear the negative imprint of Soviet penal system, and he said it as early as several years ago when he assumed the position of Justice Minister. Mr Tovmasyan said that he is well aware of the situation, problems and shortcomings, but stressed that “I am not going to offer superficial solutions, I stand for long-range solution of problems existing in this field.”
No murder has been recorded in Armenian penitentiary institutions over the past 3-4 years, noted the Minister. Yes, inmates are unhappy with the prison conditions and the prison administration’s attitude. However, no penitentiary institution in the world is free of these problems, said Mr Tovmasyan, adding that they work normally, the evidence of which is that this year alone, 2607 cutting and stabbing instruments were seized from inmates.
“We have 13 penitentiary institutions where about 5,000 inmates are held. Each inmate costs an average of about $3,000 a year, which is allocated from the state budget,” said the Minister.
One of our urgent problems, overloading of penitentiary institutions, will be solved partially next September by the construction of Armavir penitentiary institution designed to hold 400 inmates, noted Mr Tovmasyan.
Among the problems is also cadre training, in particular the lack of penitentiary doctors, he concluded.