Ֆլորա Մարտիրոսյանի դին Հայաստան տեղափոխելու հետ կապված թղթաբանական հարցեր են առաջացել
Մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչությունը մշտապես կապի մեջ է կյանքից անժամանակ հեռացած ժողովրդական արտիստուհի Ֆլորա Մարտիրոսյանի մերձավորների, հարազատների հետ` քննարկելու երգչուհու դին Հայաստան տեղափոխելու վերաբերյալ հարցերը:
Panorama.am-ին այս մասին հայտնեց նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության գլխավոր մասնագետ Ալլա Սերոբյանը: Նրա խոսքով, հարազատները ցանկանում են` երգչուհու հուղարկավորությունը տեղի ունենա հայրենիքում, սակայն այս պահին թղթաբանական ինչ-ինչ հարցեր կան:
«Մենք այս պահին սպասում ենք պաշտոնական հաստատումի, Հայաստան բերելու ցանկություն կա, ամբողջ խնդիրն այն է, որ թղթաբանական խնդիրներ են առաջացել: Այնտեղ հարազատները պետք է հասկանան ինչ վիճակ է, հետո նոր հաստատեն բերել-չբերելու հարցը»,-ասաց Ա. Սերոբյանը:
Եթե առջացած խնդիրները կարգավորվեն, ապա Ա. Սերոբյանի խոսքով, վարչապետի հրամանով կստեղծվի թաղման կառավարական հանձնաժողով` հոգեհանգստի, հուղարկավորության տեղի հետ կապված հարցերը որոշելու համար:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 20-ին ԱՄՆ Լոս-Անջելես քաղաքի հիվանդանոցներից մեկում կյանքից անժամանակ հեռացավ հայ երգարվեստի մեր օրերի ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկը՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ֆլորա Մարտիրոսյանը:
Ֆլորա Մարտիրոսյանը ծնվել է 1957թ. փետրվարի 5-ին՝ Գյումրիում: Դպրոցին զուգահեռ ավարտելով Գյումրու Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը՝ Երևանի պետական կոնսերվատորիայում ուսումը շարունակելու նպատակով տեղափոխվել է Երևան: 1973 թ-ից նրա երգը հնչել է հայկական ռադիոյով և հեռուստատեսությամբ: Երգչուհին հյուրախաղերով հանդես է եկել աշխարհի ավելի քան 60 երկրներում և հայ երգը տարածել ամենուր: 1997-2001 թթ. ղեկավարել է Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը, այնուհետև, 2002 թ.-ին Հոլիվուդում և Բրբենքում հիմնել «Կոմիտասի» անվան երաժշտական դպրոցներ: 2006-2007 թթ.-ին առաջին անգամ Հայաստանում կազմակերպել է «Կոմիտաս» համահայկական միջազգային երգի մրցույթը, որին մասնակցել է շուրջ 2000 հայ երեխա` Հայաստանից և արտերկրից: 2007թ.-ին հիմնել է «Արտիստները հանուն խաղաղության» բարեգործական հիմնադրամը, որի կազմում ընդգրկվել են աշխարհահռչակ երգիչ-երգչուհիներ, հոլիվուդյան գերաստղեր` արվեստի ուժով իրենց ձայնը միացնելով Հայոց Ցեղասպանությանը և աշխարհում տեղի ունեցած ոճրագործություններին ոչ` «Այլևս երբեք» ասելու: 2011թ.-ի նոյեմբերի 1-ին Լոս-Անջելեսի «Գիբսոն» համերգասրահում տեղի ունեցած համերգին մասնակցել են Սթիվի Ուոնդերը, Չակա-Կանը, Էրիկ Բեննեթը, Բոբի Բրաունը և ուրիշներ: Համերգի ժամանակ Ֆլորա Մարտիրոսյանն արժանացել է Միացյալ Նահանգների կոնգրեսմեն Բրեդ Շերմանի հատուկ պատվոգրի` հայ համայնքին առանձնահատուկ և անգնահատելի ծառայություններ մատուցելու և երգի միջոցով համայն աշխարում խաղաղության կոչ անելու համար: Նրա կատարմամբ հայ երգը հավերժ կապրի ոչ միայն հայ, այլև օտարերկրյա հանդիսատեսի հիշողության մեջ:

Общество 13:40 22/11/2012
Управление современного искусства Министерства культуры Армении находится в постоянной связи с родными и близкими скончавшейся на днях народной артистки Армении Флоры Мартиросян для обсуждения вопросов, связанных с тем, чтобы доставить тело певицы на родину.
Об этом Panorama.am сообщила главный специалист отдела по связям с общественностью Министерства культуры Армении Алла Серобян. По его словам, родные хотели бы организовать церемонию похорон певицы в Армении, но на данный момент возникли некоторые сложности с документацией.
«На данный момент мы ждем официального подтверждения, весь вопрос документации. Родные певицы должны понять, какая ситуация сложилась, после этого и принять решение», – подчеркнул А.Серобян.
Если возникшие проблемы будут решены, приказом премьера будет создана правительственная комиссия для решения вопросов, связанных с церемонией панихиды и похорон.
Флора Мартиросян родилась 5-го февраля 1957г. в Гюмри.
Параллельно со школой окончила музыкальную школу Гюмри им Армена Тиграняна.
В 1973 г. начала выступать по Республиканскому телевидению и радио. Потом для продолжения учебы в консерватории переехала в Ереван.
В 1978 г. стала лауреатом международного фестиваля в городе Гамбург, Германия. Это были первые успехи. Далее песня Ашуга Ашота “Цовастхикс” в исполнении Флоры Мартиросян 15 лет подряд была признана лучшей песней года. С гастролями выступала более 60 странах мира.
В 1989г.вышла замуж . У нее двое детей.
В 1991г. уехала в США. В 1995 г вернулась на родину и продолжила музыкальную карьеру.
С 1997 по 2001 годы возглавляла музыкальную школу им. Армена Тиграняна.
В 2002г. в Лос-Анджелесе, в городах Голливуд и Брбенк, основала музыкальные школы им. Комитаса, которые за довольно короткий период времени принесли популярность знаменитой певице.
С 2006 по 2007 годы инициировала и провела всеармянский международный конкурс им. Комитаса, в котором участвовали более 2000 армян из Армении и других стран.
В 2007г. основала благотворительную организацию “Артисты за мир”, в члены которого вступят всемирно известные люди, голливудские мегазвезды, борющиеся против отрицания Геноцида армян и других преступлений против человечества, а также призывающие международное сообщество к миру.
В том же году знаменитая певица выступила сольным концертом в Глендейле, в концертном зале “ Алекс”, во время которого выступил брат голливудской мегазвезды Шерон Стоун, Майкл Стоун. В концерте присутствовали Шерон Стоун и другие голливудские артисты.
1-го ноября 2011 года в концертном зале “Гибсон”, в Лос Анджелесе состоялся первый концерт, в котором приняли участие Стиви Уандер, Чака- Кан, Эрик Бенет, Боби Браун и другие мегазвезды. Во время концерта Флоре Мартиросян была вручена специальная почетная грамота конгрессмена США Бреда Шермана за особые и неоценимые заслуги перед армянской общиной и ее искусства, пропагандирующее мир во всем мире.