Հայաստանի նախագահի թիկնազորի կամ նրան սպասարկող ավտոմեքենաների հետ որևէ միջադեպ տեղի չի ունեցել. Պարզաբանում է Արզումանյանը
Հայաստանի նախագահի թիկնազորի կամ նախագահին սպասարկող ավտոմեքենաների հետ որևէ միջադեպ տեղի չի ունեցել»: Պարզաբանելով «Ժողովուրդ» օրաթերթում հրապարակված տեղեկությունը, այսօր նման հայտարարել է Հայաստանի նախագահի մամլո խոսնակ Արմեն Արզումանյանը:
Նրա խոսքով, այդ պատահարը տեղի է ունեցել Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի հետ որևէ առնչություն չունեցող «Նիվա» մակնիշի ավտոմեքենայի հետ, որը ՀՀ ՊՊԾ-ում օգտագործվում է ընթացիկ աշխատանքների համար:
«Ժողովուրդ»-ը այսօր տեղեկացրել էր, որ նոյեմբերի 21-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանի ճանապարհին մի տղամարդ կրակել է Սերժ Սարգսյանի անվտանգության աշխատակիցների ուղղությամբ:
Պետական պահպանության ծառայության պետ Հրաչյա Հարությունյանը (Կրակեմ Հրաչ) թերթի հետ զրույցում հաստատել է լուրը։ «Մեր աշխատակիցները երեկ գիշեր, օդանավակայան գնալու ճանապարհին՝ Կոնյակի գործարանի ճանապարհի վրա են եղել, և մի համընթաց մեքենա է եկել, որի միջից կրակել են մեր մեքենայի վրա՝ մեր ծառայության մեքենայի։ Պարզվել է, որ այդ վարորդը Էջմիածնի բնակիչ է, որը հենց մեքենայի միջից կրակել է մեր մեքենայի ուղղությամբ։ Ոստիկանությունը տեղյակ է, և շատ օպերատիվ էլ աշխատել են, իսկ հանցագործն էլ արդեն հայտնաբերվել է»,-նշել է ՊՊԾ պետը։
Քիչ առաջ ոստիկանության լրատվական ծառայությունը տարածեց հաղորդագրություն, որով ներկայացրել էր կատարվածի մանրամասները: Ըստ այդմ, նոյեմբերի 21-ին նշված հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով ոստիկանություն բերման է ենթարկվել Էջմիածին քաղաքի բնակիչ, 1963 թ. ծնված Աշոտ Կ.-ն, ում ձախ ոտքի շրջանում հայտնաբերվել է հրազենային վնասվածք, և բժշկական օգնություն ստանալու նպատակով նրան տեղափոխել են «Մալաթիա» բժշկական կենտրոն: Աշոտ Կ.-ն հայտնել է, որ չի հիշում՝ ինչ է տեղի ունեցել իր հետ: Նույն օրը նրա ձերբակալելու մասին որոշում է կայացվել:
Փաստի առթիվ նոյեմբերի 21-ին ոստիկանության Մալաթիայի քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104 հոդվածի 1-ին մասով և 235 հոդվածի 1-ին մասով:

Общество 14:45 23/11/2012
Пресс-служба президента Армении: Никаких инцидентов с охраной Сержа Саргсяна или обслуживающими его машинами не было
«Никаких инцидентов, связанных с сотрудниками охраны президента Армении или автомобилем, обслуживающим президента Армении, не было», - заявил пресс-секретарь президента Армении Армен Арзуманян, комментируя опубликованную в газете «Жоховурд» информацию.
По его словам, инцидент произошел с автомобилем марки «Нива», не имеющем никакого отношения к автомобилю охраны президента Армении Сержа Саргсяна, который в Службе государственной охраны Армении используется для осуществления текущих работ.
Напомним, сегодня газета «Жоховурд» со ссылкой на свои источники писала, что 21 ноября на трассе, ведущей в аэропорт «Звартноц», некий мужчина выстрелил в направлении машин сотрудников охраны президента Армении. Эту информацию, как писала газета, подтвердил начальник Службы государственной охраны Грачья Арутюнян. «Наши сотрудники ночью были по пути в аэропорт. Около Коньячного завода параллельно проезжала машина, из которой и был открыт огонь. Выяснилось, что водителем и стрелявшим является житель города Эчмиадзин. Об инциденте была поставлена в известность полиция, которая сработала очень оперативно. Преступник уже обнаружен», – отметил он.
Немногим ранее пресс-служба полиции сообщила об этом и представила подробности.
21 ноября по подозрению в совершении преступления в отделение полиции был доставлен житель города Эчмиадзин Ашот К., 1963 г.р., на левой ноге которого было обнаружено огнестрельное ранение, а сам он был госпитализирован в медцентр «Малатия». Ашот К. Сообщил, что не помнит, что произошло с ним. В тот же день было принято решение о его задержании.
По факту в следственном отделе административного района Малатия-Себастия полиции Армении было возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.34-104 и ч.1 ст.235 УК Армении.