Հասարակություն 13:00 28/11/2012
Իսֆահանի հայկական ս. Ամենափրկիչ եկեղեցին (Վանք) ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության պահպանության ցուցակում գրանցելը մեր կազմակերպության առաջնահերթություններից է:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է ԻԻՀ Իսֆահան քաղաքի մշակութային ժառանգության և զբոսաշրջության կազմակերպության նախագահ Մոհսեն Մոսլեհին:
Իսֆահան քաղաքի մշակութային ժառանգության և զբոսաշրջության կազմակերպության նախագահի խոսքով՝ հայկական ս.Ամենափրկիչ եկեղեցին Իսֆահանի պատմական արժեքավոր կոթողներից է,  որտեղ ամեն տարի աշխարհի տարբեր երկրներից բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ են գալիս:
Իսֆահանի Ջուլֆա թաղամասի հայկական ս.Ամենափրկիչ եկեղեցին կառուցվել է 1658-1662թթ-ին, Սեֆյան Շահ Աբբաս 2-րդ թագավոր օրոք:
Նշենք, որ օրերս ԻԻՀ Մշակութային ժառանգության կազմակերպության փոխնախագահ Մասուդ Ալավիան Սադրը «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, խոսելով Իրանում գտնվող հայկական մշակութային կոթողների մասին, մասնավորապես նշել էր. «Իրանի Արևմտյան Ատրպատական (Արևմտյան Ազարբայջան) նահանգում գտնվող հայկական Ղարաքիլսա եկեղեցին Իրանի 9 պատմամշակութային կառույցների թվում արդեն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցուցակում: Արևմտյան Ատրպատականում՝ Մակուում, է գտնվում հայկական մյուս եկեղեցին՝ Սուրբ Մարիամը: Իրանում գտնվող մյուս կարևոր վանական համալիրը՝ դա Սուրբ Ստեփանոս (10-12-րդ դ.) հայկական եկեղեցին է, որը գտնվում է Արևելյան Ատրպատականում, Ջուլֆայում՝ Արաքս գետի ափին»:

Culture 14:09 28/11/2012
Iranian official: Entering Armenian Cathedral of Holy Savior on UNESCO's World Heritage List is among our priorities
Entering Isfahan’s Armenian Cathedral of the Holy Savior on the UNESCO's World Heritage List is among the priorities of our organization, Head of the Cultural Heritage, Handicrafts and Tourism Office in Isfahan Province Mohsen Moslehi told Iran’s news agency IRNA in an interview.
According to Moslehi, the Armenian Cathedral of the Holy Savior, one of the valuable historical monuments in Isfahan, attracts many tourists from around the world.
Referring to Armenian cultural monuments located in the territory of Iran, deputy head of Iranian Cultural Heritage Organization Masoud Alavian Sadr said to Iran’s news agency Fars recently in an interview, “Karakilisa Church located in Iran’s West Azarbaijan Province has already been entered on the UNESCO's World Heritage List along with 9 Iranian cultural and historical monuments. Another Armenian church, St. Mary, is located in Maku, West Azarbaijan. St. Stephanos (10-12 centuries) is another significant Armenian church, which is located in Julfa, East Azarbaijan Province, on the bank of Arax River.”