Քաղաքական 14:40 28/11/2012
«Համանախագահների տարածաշրջան այցելությունը ցույց տվեց, որ բանակցությունները մտել են փակուղի, բայց կարծեք թե նրանց մոտ նորից համահավասարեցնելու մտադրություն կա` թե ում պատճառով են բանակցությունները մտել փակուղի»,- այսօր անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Բանախոսը նաև կարծիք հայտնեց, որ այդուհանդերձ համանախագահող երկրները փորձում են բանակցությունները վերսկսել, հավանաբար, պատերազմի հավանականությունը նվազեցնելու համար:
Նա տարածաշրջանային անվտանգության առումով մտահոգիչ հանգամանք է համարում նաև թուրք-սիրիական սահմանի մոտ հնարավոր անհանգստությունը և Իրանի դեմ պատերազմի սկսումը, թեև վերջինը, ըստ բանախոսի, քիչ հավանական է:
Այս ֆոնին Կ. Մանոյանը համոզված է, որ «Հայկական կողմին` ՀՀ, ԼՂՀ կամ ընդհանրապես հայությանը, մնում է ակտիվացնել ճիգերը` ԼՂՀ ճանաչման ուղղությամբ: Դա կլինի ամբողջական ճանաչում, մասնակի ճանաչում, նահանգների, քաղաքների, թե պետությունների մակարդակով ճանաչում, այդ բոլորը պետք է անպայման ակտիվացնել»:
Բանախոսն անդրադարձավ նաև օրերս Բաքվում տեղի ունեցած Ասիական քաղաքական կուսակցությունների 7-րդ միջազգային համաժողովին հայկական պատվիրակության մասնակցության խնդրին և նշեց, որ պետք է մասնակցելուց առաջ հաշվի առնել, թե ինչ կազմակերպության համաժողովի ենք մասնակցում. «Ինչպես փաստը ցույց տվեց, այդ կազմակերպությունն ամբողջությամբ Ադրբեջանի ազդեցության տակ է: Կարծում եմ, նման ժողովների մասնակցելն այնքան էլ ճիշտ չէ»,- հավելեց Կ. Մանոյանը:

Giro Manoyan: Efforts need to be intensified towards NKR’s recognition
The visit of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to the region showed that the negotiations have reached a deadlock, but it seems that they put an equals sign between the sides regarding the reason why the negotiations are deadlocked, Giro Manoyan, Director of the ARF bureau's Hay Dat and political affairs office, told reporters in Yerevan.
According to Manoyan, nevertheless, the Co-Chair countries try to resume the negotiations, perhaps, in order to reduce the probability of war.
Among factors posing threat to regional security Manoyan mentioned possible tensions on the Turkish-Syrian border and probability of military operations against Iran, though, according to him, the latter is little probable.
Against this backdrop, Manoyan believes, “the Armenian side or the Armenians in general have to intensify their efforts towards NKR’s recognition. Be it absolute recognition, partial recognition or recognition by provinces, cities or states, the recognition efforts need to be intensified by all means.”