Թուրքիան մտադիր է ԱՄՀ-ի միջոցով ազդել ԵՄ-ի վրա
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ անդրադարձել է Եվրամիություն-Թուրքիա տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին:
Ըստ «Սաբահ» (Sabah) օրաթերթի` վարչապետ Էրդողանը նշել է, թե Եվրամիության հետ հարաբերություններում, որպես ազդեցության գործիք, իրենք օգտագործելու են Թուրքիայի աճող կշիռը «Արժույթի միջազգային հիմնադրամում» (ԱՄՀ):
«Թուրքիան դարձել է ԱՄՀ-ի 20-րդ ամենամեծ անդամ պետությունը: Այդ կազմակերպությունում եղած մեր քվոտան 1 տոկոսով աճել է: ԱՄՀ-ի ղեկավարությունում մեր ազդեցության աճի միջոցով ազդելու ենք Եվրամիության վրա»,- ասել է Թուրքիայի կառավարության ղեկավարը:

Экономика 16:00 29/11/2012
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган на встрече с журналистами коснулся перспективы развития экономических отношений между Евросоюзом и Турцией.
Как сообщает турецкая газета «Sabah», Эрдоган отметил, что в отношениях с Евросоюзом в качестве инструмента воздействия мы будем использовать возрастающую рольТурции в Международном валютном фонде (МВФ).
«Турция стала 20-й самой большой страной-участницей МВФ. Наша квота в этой организации увеличилась на один процент. Путем увеличения нашей роли в МВФ мы будем оказывать влияние на Евросоюз», – отметил турецкий премьер.