Ն. Գալստյան. Չի բացառվում, սրա հետևանքով թուրքական լոբբին կակտիվանա
Ստրասբուգում նոյեմբերի 29-ին տեղի է ունեցել «Կողմնացույց» (Compass)` մարդու իրավունքների կրթության դասագրքի նոր խմբագրված տարբերակի շնորհանդեսը: Գրքում ապրիլի 24-ը ներառվել է որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր, (էջ 581) ինչպես նաև մի քանի այլ տեղերում խոսք է գնում Հայոց ցեղասպանության մասին: Թեմայի առնչությամբ Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքագետ Նարեկ Գալստյանի հետ:
«Սա իհարկե դրական երևույթ է, և կարծում եմ այս հարցում որոշակի դերակատարում ունեցել են նաև ցեղասպանության ճանաչման օգտին հանդես եկեղ հանձնախմբերը»,- նշեց վերջինս:
Ըստ քաղաքագետի՝ խնդիրը նրանում է, որ դա ազգային կրթական համակարգի համար նախատեսված դասագիրք չէ, այլ նախատեսված է ուղղակի մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում մասնագիտացված ՀԿ-ների կողմից իրականացվող ոչ ֆորմալ կրթության համար:
«Չի բացառվում, սրա հետևանքով թուրքական լոբբին կակտիվանա»,- հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ «Compass»-ը հրապարակվում է Եվրոպայի խորհրդի կողմից և կարելի է համարել, որ արտահայտում է ԵԽ պաշտոնական կարծիքը, քանի որ ինչպես գլխավոր խմբագիր Ռուի Գոմեսը /պորտուգալացի/ այնպես էլ մյուս խմբագիրները ԵԽ պաշտոնյաներ են: Իսկ գրքի նախաբանը սկսվում է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի խոսքով, որն ավատրվում է հետևյալ տողերով` «Ես հավատում եմ, որ այս նոր ձեռնարկը կներշնչի և նոր մոտիվացիա կհաղորդի մարդու իրավունքների կրթությամբ զբաղվողներին իրենց շատ կարևոր աշխատանքի մեջ»:

Образование 20:15 30/11/2012
Накануне, 29 ноября, в Страсбурге состоялась презентация новой редакции учебника по правам человека «Компас» («Compass»). В книгу дата 24 апреля включена как день памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г., кроме того, данное событие упоминается не только в одном отрывке.
В интервью Panorama.am политолог Нарек Галстян в связи с этим отметил: «Это, безусловно, положительное явление, и, полагаю, в этом вопросе определенную роль сыграли выступающие за признание Геноцида армян различные комиссии».
По словам эксперта, проблема заключается в том, данный учебник предназначен не для национальной образовательной системы, а для неформального образования, осуществляемого специализирующимися в сфере защиты прав человека общественными организациями.
«Не исключается, что в результате этого турецкое лобби активизируется» – подчеркнул специалист.
Напомним, учебник «Компас» издается Советом Европы. Считается, что он выражает официальную точку зрения СЕ, поскольку и главный редактор издания Руи Гомес (Португалия) и остальные редакторы занимают определенные должности в СЕ. А предисловие книги начинается со слов генсекретаря Совета Европы Турбьерна Ягланда, которые заканчиваются следующими строками: «Я верю, что это новое пособие вдохновит и даст новую мотивацию всем лицам, занятым такой важной работой, как образование в сфере защиты прав человека».