Քաղաքական 10:38 30/11/2012
Սերժ Սարգսյանի ուղերձը. Հույժ կարևոր է ԼՂՀ վերադարձը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթաց
Ներկայացվում է ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի և Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկան Հարավային Կովկասում» ամենամյա միջազգային գիտական ֆորումին (նոյեմբերի 29-30, 2012) հասցեագրված ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը, որն ընթերցվել է ՀՀ ՊՆ ԱՌՀԻ-ի պետ-ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանի կողմից:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին  Երևանում մեկնարկել է «Տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկան Հարավային Կովկասում» երկօրյա միջազգային համաժողովը, որին մասնակցում են շուրջ երկու տասնյակ փորձագետներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Թուրքիայից, Իրանից, Իսրայելից:
Երևան, 29 նոյեմբերի 2012թ.
ՀՀ ՊՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ԵՎ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՍՈՑԻԱՑԻԱՅԻ ԿՈՂՄԻՑ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՎԱԾ «ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԴԻՆԱՄԻԿԱՆ ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ԿՈՎԿԱՍՈՒՄ» ԱՄԵՆԱՄՅԱ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄԻ ՄԱՍՆԱԿԻՑՆԵՐԻՆ
Ողջունում եմ «Տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկան Հարավային Կովկասում» միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին և հյուրերին ավանդական դարձած այս համաժողովի` ամենամյա ֆորումի վերափոխման կապակցությամբ: Ֆորումի թեմայի կարևորությունը պայմանավորված է ինչպես տարածաշրջանի երկրների անվտանգության շահերով, այնպես էլ մասնակից մասնագետների և փորձագետների հեղինակությամբ:
Հարավային Կովկասում ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումները բարդ և դժվար կանխատեսելի են, գտնվում են տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային ուժային կենտրոնների շահերի համադրման և մրցակցության ներքո: Այդ հան-գամանքը տարածաշրջանի երկրների համար ստեղծում է ինչպես որոշակի մարտահրավերներ, այնպես էլ հավելյալ հնարավորություններ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը խարսխված է գլոբալ և տարածաշրջանային դերակատարների հետ փոխշահավետ համագործակցության, փոխադարձ հարգանքի, շահերի համադրման սկզբունքի վրա: Մենք համոզված ենք, որ բաց սահմանները և համատեղ տնտեսական ծրագրերի իրականացումը կարող են մեծապես խթանել փոխադարձ վստահության և փոխըմբռնման միջավայրի ձևավորմանը, հետևա¬բար նաև քաղաքական խնդիրների լուծմանը: Մինչդեռ քաղաքականությունը, որը նպատակաուղղված է տարածաշրջանի պետությունների միջև բաժանարար գծերի ստեղծմանը, անխուսափելիորեն կհանգեցնի Հարավային Կովկասում անկայունության և անվստահության միջավայրի ստեղծմանը:
Տարածաշրջանի առջև ծառացած կարևորագույն մարտահրավերն են չկարգավորված հակամարտությունները, որոնք պահանջում են համապարփակ լուծում: Հայաստանը համոզված է, որ առկա հակամարտությունները կարող են լուծվել բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետության համար ղարաբաղյան հակա¬մարտության խաղաղ լուծման միակ ընդունելի հարթակը Մինսկի խմբի ձևաչափն է: Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության ու կայունության հաստատմանը կարելի է հասնել միայն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ֆիզիկական անվտանգության և սեփական ճակատագիրը ինքնուրույն որոշելու իրավունքի երաշխավորված ապահովման դեպքում: Այս առումով հույժ կարևոր է ԼՂՀ վերադարձը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթաց:
Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում իրականացվող սպառազինությունների մրցավազքը, ռազմատենչ հայտարարությունները և պետական ամենաբարձր մակարդակով հայատյացության քարոզը, ինչի վերջին դրսևորումն էր քնած հայ սպային կացնահարած ադրբեջանցի սպա Սաֆարովի հերոսացումը, լրջորեն սպառնում են ոչ միայն Հայաստանի, այլ ամբողջ Հարավային Կովկասի անվտանգությանը: Ստեղծված պայմաններում Հայաստանը ստիպված է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել իր պաշտպանական համակարգի բարեփոխման ու բարելավման վրա` որպես Ադրբեջանի ռազմատենչ հավակնությունները զսպող և Հարավային Կովկասում կայունություն ապահովող գործոն:
2008 թվականին Հայաստանը նախաձեռնեց Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը` որպես առաջին քայլ նպատակ ունենալով հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ և առանց նախապայմանների բացել սահմանները: Հայաստանը, ի տարբերություն Թուրքիայի, այսօր էլ հավատարիմ է մնում հարաբերությունների կարգավորման հիմքում դրված այդ սկզբունքներին:
Գիտակցելով պետական մակարդակով քաղաքականության մշակման և ռազմավա¬րական որոշումների նախագծերի պատրաստման գործում փորձագիտական ներուժի ներգրավման կարևորությունը` Հայաստանը բարձր է գնահատում Երևանում միջազ¬գային հեղինակավոր վերլուծաբանների մասնակցությամբ տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկային նվիրված ամենամյա միջազգային ֆորումի անցկացումը:
Տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկային նվիրված ամենամյա միջազ-գային գիտական ֆորումին մաղթում եմ հաջողություններ և արդյունավետ աշխատանք»:

Политика 11:03 30/11/2012
Президент Армении Серж Саргсян обратился с приветственной речью к участникам ежегодного Международного научного форума "Динамика региональной безопасности на Южном Кавказе", организованного Институтом национальных стратегических исследований МО РА и Ассоциацией политической науки Армении (29-30 ноября 2012), которая была представлена начальником ИНСИ МО РА, советником министра обороны РА, доктором политических наук, генералом-майором Айком Котанджяном.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в приветственном слове отмечено:
«Приветствую участников и гостей международной научной конференции “Динамика региональной безопасности на Южном Кавказе” по поводу превращения этого ставшего традиционным форума в ежегодный. Важность темы форума обусловлена как интересами безопасности стран региона, так и авторитетом присутствующих специалистов и экспертов.
Происходящие на Южном Кавказе геополитические процессы сложны и подчас труднопредсказуемы, подвержены воздействию сопряжения и конкуренции интересов региональных и внерегиональных силовых центров. Данное обстоятельство создает для государств региона как определенные вызовы, так и дополнительные возможности.
Внешняя политика Армении зиждется на принципах взаимовыгодного сотрудничества с глобальными и региональными акторами, взаимного уважения, а также взаимосвязи и продвижения общих интересов. Мы уверены, что открытые границы и осуществление совместных экономических программ могут стать наилучшим стимулом для формирования климата взаимного доверия и взаимопонимания, а следовательно, и для решения политических задач. Между тем политика, нацеленная на создание разделительных линий между государствами региона, неизбежно приведет к установлению на Южном Кавказе атмосферы нестабильности и недоверия.
Важнейшими вызовами, стоящими перед регионом, являются неурегулированные конфликты, которые требуют всеобъемлющего разрешения. Армения убеждена в том, что существующие конфликты могут быть урегулированы сугубо путем мирных переговоров ¬– на базе основополагающих принципов международного права. Для Республики Армения единственной приемлемой платформой мирного разрешения Карабахского конфликта является формат Минской группы. Хочу особо подчеркнуть, что долгосрочный мир и стабильность в регионе могут быть достигнуты лишь при условии гарантированного обеспечения физической безопасности населения Нагорного Карабаха и его права самостоятельно распоряжаться своей судьбой. В этом аспекте очень важно возвращение НКР в процесс урегулирования Карабахского конфликта.
Развязанная в регионе Азербайджаном гонка вооружений, милитаристические заявления и пропаганда армянофобии на самом высоком государственном уровне, ярким проявлением чего в последнее время стала героизация азербайджанского офицера Сафарова, топором зарубившего спящего армянского офицера, создают серьезные угрозы для безопасности не только Армении, но и всего Южного Кавказа. В сложившихся условиях Армения вынуждена уделять особое внимание реформированию и совершенствованию своей оборонной системы как фактора сдерживания милитаристских устремлений Азербайджана и обеспечения стабильности на Южном Кавказе.
В 2008 году Армения инициировала процесс урегулирования отношений Армения-Турция, намереваясь в качестве первого шага установить дипломатические отношения и открыть границы без предварительных условий. В отличие от Турции, Армения и сегодня привержена этим принципам, заложенным в основу урегулирования отношений.
Осознавая важность привлечения экспертного потенциала при разработке политики и подготовки проектов стратегических решений на государственном уровне, Армения высоко оценивает проведение в Ереване ежегодного международного форума по проблемам динамики региональной безопасности с участием авторитетных международных аналитиков.
Желаю успехов и плодотворной работы ежегодному международному научному форуму по проблемам динамики региональной безопасности».