Տարածաշրջան 12:27 30/11/2012
Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Արընչը հյուրընկալվել է «TRT» հեռուստաալիքի «45 +» հաղորդմանը և ի թիվս այլ խնդիրների խոսել նաև քրդական հարցի մասին: Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ հեռուստատեսությամբ արդեն եթեր են հեռարձակվում ամբողջությամբ քրդերեն լեզվով հաղորդումներ: Դա համարելով էական ձեռքբերում` Էրդողանի տեղակալն ասել է.
- 10 տարի առաջ, նման բան չկար: Երբ արդեն այդ հնարավորությունը ստեղծեցինք, մարդիկ գալիս, մեզ ասում էին. «Շնորհավորում ենք ձեզ իշխանության անցնելու կապակցությամբ: Առաջ մենք Իրանի հեռուստատեսությունն էինք նայում, Հայաստանի ռադիոեթերն էինք լսում: Իսկ հիմա արդեն մեր հեռուստատեսությունն ենք նայում, մեր ռադիոն ենք լսում»:
Արընչը նաև նշել է, որ իրենք այն իշխանություններն են, որոնց օրոք Թուրքիայի հանրակրթական դպրոցների ուսումնական պլանում կամընտրական հիմունքներով շաբաթական երկու օր հատկացվում է քրդերենին:

Общество 13:01 30/11/2012
Вице-премьера Турции Бюлента Арынча пригласили участвовать в транслируемой по телеканалу«TRT» телевизионной передаче «45 +».
В числе других вопросов Арынч коснулся курдской проблемы. Он обратил внимание на тот факт, что по телевидению уже транслируются передачи на курдском языке. Отметив, что это является существенным достижением, заместитель Реджепа Тайипа Эрдогана подчеркнул:
«10 лет назад этого не было. Когда мы создали такую возможность, люди говорили: „Мы поздравляем вас в связи с переходом к власти. Раньше мы смотрели передачи по иранскому телевидению, слушали передачи по армянскому радио. Теперь же у нас есть возможность смотреть и слушать передачи по нашему телевидению и радио”».
Арынч также заявил, что в стране действует такая власть, которая дает возможность факультативно уделять два дня в неделю обучению курдского языка в общеобразовательных школах Турции.