Թուրքիայում ավտոճանապարհ է կառուցվում հայկական գերեզմանների վրա
Թուրքական «Dogan» լրատվական գործակալության տեղեկացմամբ` Սիիրթ (Արևմտյան Հայաստանի Սղերթ գավառ) նահանգի Էրուհ շրջանով անցնող ճանապարհի կառուցման աշխատանքների ժամանակ, հայտնի է դարձել, որ այն անցնում է հայկական գերեզմանատան տարածքով:
Ճանապարհաշինության հետևանքով շուրջ 100 գերեզմանից հանգուցյալների ոսկորներ են հայտնվել հողի երեսին: Տեղաբնակ գյուղացիները դրանք հավաքել ու որքան հնարավոր է, նորից լցրել են գերեզմանների մեջ:
Քայաբողազ գյուղի բնակիչներից մեկը լրատվամիջոցին հայտնել է հետևյալը. «Ոսկորների մի մասը, այնուամենայնիվ, դեռ երևում են: Գերեզմանների կեսը բացված է մնացել: Մենք գիտենք, որ դա հայկական գերեզմանատուն է, որի բարձունքում կա հայկական եկեղեցի: Տարիներ առաջ այստեղ հայեր էին ապրում, բայց հիմա ոչ ոք չկա»:
Գյուղացիները դժգոհություն են հայտնել, որ թուրքական իշխանությունները շուրջ մեկ ամիս է անտերության են մատնել այդ խնդիրը և չեն լուծում քանդված գերեզմանատան հարցը:

Highway being built in place of Armenian cemetery in Turkey
It was revealed during the construction of a highway in Siirt Province’s Eruh District in Turkey that the highway lays through the territory of an Armenian cemetery, Turkish news agency Dogan reported.
Bones from about 100 graves have come up to the surface of the ground as a result of the construction works. Local villagers collected them and put them back into the graves as far as possible.
One of the residents of Kayabogaz village said to Dogan, “Some of the bones are still on the surface of the ground. Part of the graves have remained open. We know that it is an Armenian cemetery and there is an Armenian church on the hill above it. Armenians lived here years ago. But no one lives there now.”
The villagers complained that it is about a month that the Turkish authorities have been ignoring this problem.