Թուրքիայում ավտոճանապարհ է կառուցվում հայկական գերեզմանների վրա
Թուրքական «Dogan» լրատվական գործակալության տեղեկացմամբ` Սիիրթ (Արևմտյան Հայաստանի Սղերթ գավառ) նահանգի Էրուհ շրջանով անցնող ճանապարհի կառուցման աշխատանքների ժամանակ, հայտնի է դարձել, որ այն անցնում է հայկական գերեզմանատան տարածքով:
Ճանապարհաշինության հետևանքով շուրջ 100 գերեզմանից հանգուցյալների ոսկորներ են հայտնվել հողի երեսին: Տեղաբնակ գյուղացիները դրանք հավաքել ու որքան հնարավոր է, նորից լցրել են գերեզմանների մեջ:
Քայաբողազ գյուղի բնակիչներից մեկը լրատվամիջոցին հայտնել է հետևյալը. «Ոսկորների մի մասը, այնուամենայնիվ, դեռ երևում են: Գերեզմանների կեսը բացված է մնացել: Մենք գիտենք, որ դա հայկական գերեզմանատուն է, որի բարձունքում կա հայկական եկեղեցի: Տարիներ առաջ այստեղ հայեր էին ապրում, բայց հիմա ոչ ոք չկա»:
Գյուղացիները դժգոհություն են հայտնել, որ թուրքական իշխանությունները շուրջ մեկ ամիս է անտերության են մատնել այդ խնդիրը և չեն լուծում քանդված գերեզմանատան հարցը:

На месте армянского кладбища в Турции строят автодорогу
Как сообщает турецкое информационное агентство «Dogan», во время строительства дороги, проходящей через район Эрух в провинции Сиирт (Сгерт), выяснилось, что она проходит через территорию армянского кладбища.
В результате дорожно-строительных работ на около 100 могилах останки усопших оказались на поверхности земли. Местные жители собрали их и вновь захоронили.
Один из жителей села Кая-Богаз сообщил: «Часть останков, тем не менее, все еще виднеется. Мы знаем, что это армянское кладбище, на возвышенности которого находится армянская церковь. Несколько лет назад на возвышенности на территории кладбища проживали армяне, но сейчас там никого нет».
Сельчане также выразили недовольство тем, что турецкие власти за весь месяц так и не решили эту проблему.