ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր. Իրանում կրոնական փոքրամասնություններն ունեն հավասար իրավունքներ
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում` նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարեն Խանլարյանը:
Հայազգի պատգամավորը, անդրադառնալով Իրանի կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքներին, մասնավորապես նշել է. «ԻԻՀ Սահմանադրության համաձայն՝ կրոնական փոքրամասնություններն ունեն հավասար իրավունքներ: Մեջլիսում կրոնական փոքրամասնությունները ներկայացված են իրենց պատգամավորներով, որոնք մյուս պատգամավորների պես ունեն օրենսդրական հավասար իրավունքներ»:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռաիսին, օրերս Մատենադարանում, «Երկու ազգ, երկու մշակույթ և երկու կրոն» խորագիրը կրող համաժողովի ժամանակ, անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերություններին, մասնավորապես նշել էր. «Հայերն ու իրանցիները պատմության ընթացքում ապացուցել են, որ աստվածային երկու կրոնների՝ քրիստոնեության և իսլամի, հետևորդ երկու ժողովուրդները կատարյալ խաղաղության և հանգստության պայմաններում խաղաղ ապրել են միմյանց կողքին: Ներկայում ԻԻՀ Մեջլսում իրանահայերը ներկայացված են հյուսիսային իրանահայության (Թեհրան) և հարավային իրանահայության (Իսֆահան) երկու պատգամավորներով»:

Representatives of religious minorities enjoy equal rights in Iran, Armenian MP in the Iranian Parliament (Majlis) Karen Khanlarian told Iran’s state-run news agency IRNA in an interview.
Referring to the rights of religious minorities in Iran, the Armenian MP said, in part, “According to the Iranian Constitution, religious minorities enjoy equal rights. Religious minorities are represented in Majlis by their deputies, who, like other MPs, have equal legislative rights.”
We will remind that Iranian ambassador to Armenia Mohammad Raiesi stated recently during a conference at Matenadaran under the title “Two nations, two cultures and two religions, “The Armenians and Iranians proved during history that the two peoples professing two divine religions, Christianity and Islam, have lived side by side in absolute peace and calm. Currently Iranian-Armenians are represented in Iranian Majlis by two MPs - those from northern and southern Iranian-Armenian communities (Tehran and Isfahan).”