Հասարակություն 12:20 04/12/2012
Հայաստանում շախմատը արքայական ու սիրված զբաղմունք է համարվում: Գրում է. «The Wall Street Journal»-ը:
«Լրագրողները գնում են Տիգրան Պետրոսյանի տուն: Նրա երկրպագուները ջանում են ստանալ նրա ստորագրությունը: Նրա նկարը հայտնվում է ամսագրերի առաջին էջերում: 28-ամյա տղան ոչ մարզիկ է, ոչ էլ ֆիլմի աստղ: Նա շախմատի գրոսմայստեր է: Այս շախմատի սիրահար պետությունում, նա շախմատի ասպարեզում արքա է դարձել: Պետրոսյանի հայրը նրան անվանել է Տիգրան նախկին շախմատի գրոսմայստերի անունով:
2011թ.սեպտեմբերին ՀՀ կառավարությունը շախմատը դպրոցներում պարտադիր դասավանդելու վերաբերյալ օրենք ընդունեց: Պետությունը վճարում է երեխաների համար օտարերկրյա առաջնություններում հանդես գալու համար, իսկ գրոսմայստերներին աշխատավարձ է տալիս»,-գրում է պարբերականը:
«Ավելի քան կես դար է, որ Հայաստանն այս խաղի հանդեպ սեր է տածում: 1963թ մայիսի 20-նն էր, երբ 33-ամյա Տիգրան Պետրոսյանը, (ոչ մի ազգակցական կապ չկա ներկա Տիգրան Պետրոսյանի հետ), Բոտվիննիկին հաղթեց և նվաճեց աշխարհի չեմպիոնի կոչումը։ Նրան անվանում էին «Երկաթե Տիգրան» իր անթափանց պաշտպանության համար, Պետրոսյանի հաղթանակը նրան դարձրեց ազգային հերոս: Նրա պատվին հազարավոր ընտանիքներ իրենց երեխաներին կոչեցին Տիգրան: Ներկայումս այս երկրում երիտասարդների մոտ շախմատի հանդեպ տենդ է սկսվել»,- գրում է «The Wall Street Journal»-ը:

Общество 12:50 04/12/2012
«Журналисты посещают дом Тиграна Петросяна. Его болельщики стараются получить его автограф. Его фото оказывается на первых страницах журналов. Он является шахматным гроссмейстером. Этот 28-летний парень не спортсмен и не звезда кино. Он шахматный гроссмейстер. В этом государстве он стал королем в шахматах. Отец Петросяна назвал его в честь бывшего шахматного гроссмейстера Тиграна Петросяна.
В сентябре 2011 года правительство Армении приняло закон об обязательном преподавании шахмат в школах. Государство оплачивает выступление юных шахматистов на зарубежных турнирах, а гроссмейстерам выдает зарплату», - пишет издание.
«Свыше полувека шахматы являются излюбленным занятием в Армении. 20 мая 1963г. 33-летний Тигран Петросян (не имеет никаких родственных связей с Тиграном Петросяном) обыграл Ботвинника и стал обладателем титула чемпиона мира. Его называли «Железным Тиграном» за непревзойденное искусство защиты. Благодаря этой победе, он стал национальным героем. Тысячи семей стали называть своих детей в честь него», - пишет издание.