Թ. Մանասերյան. Եթե դանդաղ քայլերով շարունակենք, ապա հետճգնաժամային փուլում դինամիկ զարգացումից հետ կմնանք
«Նախորդ տարվա միտումները գործեցին նաև այս տարի» - այսօրվա ասուլիսի ժամանակ ամփոփելով 2012 թվականը՝ ասաց տնտեսագիտության դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը: Ըստ բանախոսի՝ սպասումները շատ էին, մանավանդ, որ ընթացան խորհրդարանական ընտրություններ և առջևում նախագահականն է, թեև հենց այդ պատճառով քիչ են եղել ներդրումները, ինչը որոշակի ազդել է բոլոր ճյուղերի վրա:
Որպես տարվա բացասական միտում Թ.Մանասերյանը հիշատակեց ապրիլին հայկական դրամի արժեզրկումը, որը որոշակի խուճապ բերեց, իսկ դրականը եղավ հուլիսին դրամի նոր արժեվորումը: Դրական էր նաև գյուղատնտեսության ոլորտում գրանցված երկնիշ աճը:
«Ընդհանուր առմամբ պետք է նկատել, որ տնտեսության մի քանի ճյուղեր 2011-ի միտումները շարունակեցին, մասնավորապես՝ էներգետիկայի ոլորտում, որը լինելով մրցունակ և բարձր մակարդակի, այս տարվա առաջին տարիներին երկնիշ աճ է արձանագրել, արդյունաբերությունը, որոշ բացառություններով արտահայտվեց արտահանման առավելությունը ներկրման նկատմամբ», - ասաց նա, նշելով, որ տնտեսության մեջ դրական միտումները պայմանավորված են ֆինանսական, արտադրական և մարդկային գործոնների արդունավետ օգտագործմամբ:
Որպես մտահոգիչ Թ.Մանասերյանն առանձնացրեց գործազրկության բարձր մակարդակը. «Մասնավորապես ահազանգ պետք է հնչեցել երիտասարդության շրջանում գործազուրկների աննախադեպ թվի շուրջ, որը համընկնում է միջազգային վատագույն գնահատականների հետ՝ որոշ սոցիալական խմբերում հասնալով ընդհուպ մինչև 60 տոկոսը, ինչպես նաև դրա հետ կապված մեծ արտագաղթը»:
Որպես խնդիրների որոշակի լուծում տնտեսագիտության դոկտորն առաջարկեց առաջիկայում առկա ռեսուրսների առավել արդյունավետ օգտագործումը, նոր և գործունյա ծրագրերի իրականացումը:
«Եթե մենք դանդաղ քայլերով շարունակենք, ապա հետճգնաժամային փուլում կարող ենք դինամիկ զարգացումից հետ մնալ: Դրանք տնտեսական զարգացման համար լուրջ գործոններ են», - ասաց նա:
Անդրադառնալով երիտասարդության շարքերում մեծ գործազրկությանը, բանախոսը ցավով նշեց, որ ամեն տարի պետպատվերով ուսանողների համար բյուջեի սուղ միջոցներից մեծ գումարներ են առանձնացվում, բայց արտագաղթի պատճառով Հայաստանը փաստացի դառնում է մասնագետների դոնոր այլ երկրների համար, այն դեպքում, որ մասնագետների սուր պահանջ կա հենց մեր երկրում: Ըստ բանախոսի՝ ներկայումս իրավիճակը կարողանում է որոշակի շտկել մասնավոր հատվածը:

Экономика 16:40 05/12/2012
Т. Манасерян: Если экономическое развитие Армении не ускорится, в посткризисный период наша страна начнет отставать
«Тенденции, которые были намечены в прошлом году, имели место и в этом году», - об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил доктор экономических наук Татул Манасерян, подводя итоги 2012 года.
По его словам, с 2012 годом связывалось множество ожиданий, тем более, что в этом году состоялись парламентские выборы и впереди президентские, хотя именно по этой причине было зафиксировано небольшое число инвестиций, что в некоторой степени повлияло на все отрасли.
В качестве отрицательной тенденции Татул Манасерян указал на обесценивание курса армянского драма в апреле, что вызвало панику среди населения, а в качестве положительной – рост курса драма в июле, а также двузначный рост, зафиксированный в сфере сельского хозяйства.
«В целом следует отметить, что в некоторых отраслях экономики продолжились тенденции, которые наметились в 2011 году, в частности, в сфере энергетики (в этой являющейся конкурентоспособной сфере в первые месяцы текущего года был зафиксирован двузначный рост), промышленности, в которой за некоторыми исключениями было зафиксировано преимущество экспорта над импортом», - подчеркнул экономист, добавив, что положительные тенденции в экономике обусловлены эффективным использованием финансового, производительного и человеческого факторов.
Поводом к беспокойству Татул Манасерян считает высокий уровень безработицы. «Обеспокоенность, в частности, вызывает беспрецедентное число безработных среди молодежи, а также связанная с этим эмиграция»,- отметил он.
В некоторой степени решением существующих проблем, как считает Татул Манасерян, является эффективное использование имеющихся ресурсов, реализация новых действенных программ.
«Если мы продолжим продвигаться медленными темпами, то в посткризисный период мы можем отстать от динамичного развития. Это серьезные факторы для развития экономики», - добавил экономист.