Քաղաքական 13:15 05/12/2012
Դեկտեմբերի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի /ԲՄՊԽ/ ներկայացուցիչ Վիտալի Բելոկոնը:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և Ուիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա/, ինչպես նաև ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ Անդրեյ Բարաշկինը /Ռուսաստան/:
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:

Политика 13:15 05/12/2012
5 декабря, согласно ранее достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в Гадрутском направлении.
Наблюдение с территории НКР осуществляли полевые помощники личного представителя дйствующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ Иржи Аберле (Чехия) и Евгений Шаров (Украина), а также представитель Группы планирования высокого уровня (ГПВУ) ОБСЕ Виталий Белоконь (Россия), сообщает пресс-служба МИД НКР.
С противоположной стороны мониторинг провели полевые помощники ЛПДП Христо Христов (Болгария) и Уильям Прайор (Великобритания), а также представитель ГПВУ Андрей Барашкин (Россия).
Мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком, нарушений режима прекращения огня не зафиксировано.