Տարածաշրջան 13:52 07/12/2012
Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանությունը դատապարտում է «Ադրբեջանցիների համաշխարհային կոնգրեսի» հակաիրանական գործունեությունը:
Այդ մասին նշված է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես նշվում է. «Ադրբեջանում հերթական անգամ գումարվում է հակաիրանական, անջատողական քաղաքականություն որդեգրած, այսպես կոչված, «Ադրբեջանցիների համաշխարհային կոնգրեսի (ԱՀԿ)» նիստը, որը ևս մեկ անգամ կասկածի տակ է դնում Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը:
Իրանի դեսպանությունը, դատապարտելով ԱՀԿ-ի հակաիրանական խմբավորման ազատ գործունեությունը, սպասում է, որպեսզի Ադրբեջանի կառավարությունը ևս զգայնություն ցուցաբերի այդ գործընթացների նկատմամբ»:
Նշենք, որ ադրբեջանական «կոնտակտ.ազ» կայքի հաղորդմամբ՝ օրերս Բաքվում հրավիրված «Ադրբեջանցիների համաշխարհային կոնգրեսի» հերթական նիստի ընթացքում ԱՀԿ նախագահ, Մեջլիսի պատգամավոր Սաբիր Ռուսթամխանլին, խոսելով թյուրքախոս իրանցիների մասին, մասնավորապես նշել էր. «Ցավոք Հարավային Ադրբեջանում, այսինքն՝ Իրանական Ադրբեջանում բնակվող մեր հայրենակիցների ազգային, մշակութային, սոցիալական և քաղաքական իրավունքների վերաբերյալ Հյուսիսային Ադրբեջանում, այսինքն Ադրբեջանի Հանրապետությունում, գրքեր չեն հրապարակվում: Պաշտոնական Բաքուն խուճապային վախ ունի Թեհրանի ռեժիմի հանդեպ, այդ իսկ պատճառով է, որ մեր հայրենակիցների իրավունքների ոտնահարման հարցը միջազգային ատյաններում չի բարձրաձայնում»:

Region 16:24 07/12/2012
The Iranian Embassy in Baku condemns the anti-Iranian activities of the World Azerbaijanis Congress (WAC), reads a statement issued by the Iranian Embassy.
The statement says, in part, “The so-called World Azerbaijanis Congress is convening one more time in Azerbaijan - an organization, which has adopted anti-Iranian separatist policy and is once more casting doubt on the territorial integrity of the Islamic Republic of Iran.
The Iranian Embassy condemns the freedom of activities of this anti-Iranian organization and is waiting for the Azerbaijani government to show sensitivity in this case.”
Azerbaijani website Contact.az reported that in his remarks during a regular session of the World Azerbaijanis Congress held recently in Baku, WAC chairman, member of Azerbaijani Majlis Sabir Rustamkhanli spoke about Turkish-speaking Iranians, noting, in part, “Unfortunately, no books are published in Northern Azerbaijan (i.e. the Republic of Azerbaijan) about the national, cultural, social and political rights of our compatriots living in Southern Azerbaijan (i.e. Iranian Azerbaijan). Baku has panic fear of Tehran regime, and therefore the Azerbaijani authorities do not raise at international level the issue of violation of the rights of our compatriots in Iran.”