«GTI». Հայաստանը կովկասյան երկրներից ամենաքիչն է ենթակա ահաբեկչական սպառնալիքների
Հայաաստանը կովկասյան երկրներից ամենաքիչն է ենթակա ահաբեկչական սպառնալիքներին, իսկ ԱՊՀ երկրների շարքում այն զիջում է միայն Թուրքմենստանին: Այս մասին են վկայում «Ահաբեկչության գլոբալ ինդեքս» 2012 թ-ի տվյալները: Հետազոտությունը, որը զեկույցի տեսքով հրապարակվում է ամեն տարի, հիմնված է Մերիլենդ նահանգի համալսարանի ահաբեկչության և դրա դեմ պայքարի ազգային կոնսորցիումի բազային տվյալների վրա:
«Ահաբեկչության գլոբալ ինդեքս»-ը կազմվում է Տնտեսության և խաղաղության ինստիտուտի կողմից և ուսումնասիրում է ահաբեկչության տարածման միտումները վերջին 10 տարիների ընթացքում:
Դասակարգման աղյուսակում առավել բարձր հորիզոնականներում են հայտնվել ահաբեկչության համար առավել ռիսկային երկրները: 158 երկրների շարքում Հայաստանը զբաղեցնում է 97-րդ տեղը, մինչդեռ Ադրբեջանը 81-րդ է: Վրաստանում ահաբեկչությունների ռիսկը ևս բարձր է գնահատվում. այդ երկիրը զբաղեցնում է 41-րդ հորիզոնականը: Բարձր ռիսկային են համարվում Իրանը և Թուրքիան, որոնք համապատասխանաբար զբաղեցնում են աղյուսակի 17-րդ և 19-րդ տեղերը:
ԱՊՀ-ում ամենավատ ցուցանիշը պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը, որը ցուցակում զբաղեցնում է 9-րդ հորիզոնականը: Բելառուսը 32-րդ տեղում է, Ղազախստանը՝ 47-րդ, Մոլդովան՝ 79-րդ, Տաջիկստանը՝ 59-րդ, Ղրղզստանը՝ 92-րդ, Թուրքմենստանը՝ 116-րդ:
Ահաբեկչության համար ամենախոցելի երկիրը Իրաքն է, որին հաջորդում են Պակիստանը, Աֆղանստանը, Հնդկաստանը, Եմենը, Սոմալին ու Նիգերիան:

Аналитика 15:42 11/12/2012
Армения менее всех других стран Южного Кавказа подвержена риску терроризма, а по СНГ уступает только Туркменистану. Таковы данные доклада «Глобальный индекс терроризма» (GTI) на 2012 год. Результаты исследования, основанного на Глобальной базе данных по терроризму (GTD) Национального консорциума по изучению терроризма и борьбы с терроризмом Университета штата Мэриленд, размещены на сайте «Visionofhumanity.org».
Индекс составлен по принципу, чем ниже позиция – тем ниже риск терроризма. Согласно Индексу, Армения из 158-х стран занимает 97-е место, Азербайджан – 81-е. В Грузии риск терроризма довольно высок, она занимает 42-е место. Риск высок также в Иране и Турции: они соответственно занимают 17-е и 19-е места.
Что касается СНГ, то самый высокий риск терроризма – в России. Она занимает 9-е место. Беларусь занимает 32-е место, Казахстан – 47-ое, Киргизия – 92-ое, Молдова – 79-ое, Таджикистан – 59-ое, Туркменистан – 116-ое.
Самой опасной в плане терроризма страной в мире признан Ирак, занимающий первое место в Индексе, за ним следуют Пакистан, Афганистан, Индия, Йемен, Сомали, Нигерия и Таиланд.
Глобальный индекс терроризма (GTI) является первым индексом, который систематизирует и сравнивает 158 стран по подверженности риску терроризма. Рейтинг готовится Институтом экономики и мира и содержит анализ тенденций в терроризме в течение последних 10 лет.