Հասարակություն 12:47 13/12/2012
Ամանորի նախաշեմին մսամթերքի գնաճ չի նկատվի, բացառությամբ խոզի ազդրամսի` 8-10 տոկոսով, քանի որ պահանջարկը շատ է, իսկ քանակը` քիչ: Այս մասին ասուլիսում ասաց գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուծության և անասնաբուժության վարչության պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, ինչպես տավարի, այնպես էլ խոզի մսի գինը այժմ, ամռան ամսիների համամետ, նվազել է: Գնի նվազումը, նախարարության պաշտոնյայի խոսքով, պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ խոշոր և մանր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակը աճել է: Նման աճ, ըստ նրա, վերջին 30-40 տարվա ընթացքում չի եղել:
Ի դեպ, Ա. Հովհաննիսյանն ասաց, որ սիբիրախտը չի նպաստել տավարի մսի գնանկմանը: Նրա տվյալներով, սիբիրախտի միայն 12 դեպք է արձանագրվել: Վերջին երկու շաբաթում սիբիրախտի որևէ դեպք չի գրանցվել և այժմ բազմաստիճան վերահսկողություն է իրականացվում:
Գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուծության և անասնաբուժության վարչության պետն ասաց, որ այս տարվա 11 ամիսների ընթացքում Հայաստանում իրացվել է 98 հազար տոննա միս. նախորդ տարվա համեմատ արձանագրվել է աճ:
Ա. Հովհաննիսյանը նաև ասաց, որ ամանորյա տոների հետ կապված ձվի գինը նույնպես չի բարձրանա նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանում արձանագրված գնից, ինչպես նաև կբավավարվի ամբողջ պահանջարկը:

Экономика 14:19 13/12/2012
В преддверии новогодних праздников роста цен на мясные продукты не ожидается, за исключением 8-10 процентного роста цен на свиной окорок, спрос на который выше предложения. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил начальник управления животноводства и племенного дела Министерства сельского хозяйства Армении Ашот Ованнисян.
По его словам, по сравнению с показателями, зафиксированными летом 2012 года, цены на говядину и свинину в республике снизились, что связано с увеличением поголовья крупного и мелкого рогатого скота. Такого роста, как отметил Ашот Ованнисян, не было зафиксировано за последние 30-40 лет.
Представитель Минсельхоза Армении сообщил также, что случаи заражения сибирской язвой не привели к снижению цен на говядину. По имеющимся у него данным, было зафиксировано лишь 12 случаев заражения сибирской язвой. За последние две недели новых случаев зафиксировано не было, и сейчас осуществляется ситуация находится под контролем.
Ашот Ованнисян добавил, что в течение 11 месяцев текущего года в Армении было реализовано 98 тысяч тонн мяса и по сравнению с прошлогодним показателем зафиксирован рост.
По словам начальника управления животноводства и племенного дела Министерства сельского хозяйства Армении, в преддверии новогодних праздников не вырастут и цены на яйца, а весь спрос будет удовлетворен.