Քաղաքական 14:07 13/12/2012
«Դուբլինյան գագաթաժողովը ևս մեկ անգամ շեշտադրեց բանակցային գործընթացի շարունակության կարևորությունը և այն հանգամանքը, որ խաղաղ բանակցային գործընթացին այլընտրանք չկա»,- անդրադառնալով Դուբլինում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի 19-րդ նիստում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ելույթին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարությանը` Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը:
Քաղաքագետի դիտարկմամբ, Է. Նալբանդյանը իր ելույթով արձանագրել է այն իրողությունը, որ Հայաստանը էական առաջխաղացում չի տեսնում բանակցային գործընթացում՝ հաշվի առնելով ոչ միայն ադրբեջանական կողմի հայտնի դիրքորոշումը, այլև այն պրակտիկ քայլերը, որ իրականացնում է Ադրբեջանը վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում:
«Ադրբեջանի կողմից բանակցային գործընթացը խոչընդոտելուն ուղղված քայլերը, որի նպատակն է Հայաստանին հունից հանել և ստեղծել Մինսկի խմբի բանակցային ձևաչափից դուրս գալու համար նպաստավոր պայմաններ, մեր կողմից ստացան համարժեք պատասխան»,- ասաց Ա. Մարգարովը:
«Անգամ Սաֆարովի գործից հետո Հայաստանը արտահայտեց իր կառուցողական և բանական դիրքորոշումը՝ շարունակելու բանակցային գործընթացը: Բայց խնդիրը կայանում է նրանում, որ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն չի ցուցաբերում համագործակցության պատրաստակամություն, այլև դրան զուգահեռ ժխտում է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ առաջադրելով նոր նախապայմաններ»,- ընդգծեց քաղաքագետը՝ հավելելով, որ նման իրավիճակում դժվար է խաղալ այն կողմի հետ, որը խաղի ընթացքում փորձում է փոխել խաղի կանոնները:
Անդրադառնալով Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարությանը՝ քաղաքագետը փաստեց, որ միջնորդների մոտեցումները հիմնականում համահունչ են Հայաստանի մոտեցումներին, քանի որ ինչպես ՀՀ արտգործնախարարը, նրանք ևս կարևորում են նախապես ստանձնած պարտավորությունների կատարումը և քաղաքական կամք դրսևորելու կոչ անում, որի հասցեատերն այս իրավիճակում նախևառաջ Ադրբեջանն է:
«Իրենց տրված մանդատով Մինսկի խմբի համանախագահները փորձում են պահպանել գոյություն ունեցող խաղի կանոնները՝ կոչ անելով ցուցաբերել քաղաքական կամք և մշակել շրջանակային սկզբունքներ, որոնց շուրջ անհրաժեշտ է գալ համաձայնության: Այս առումով չկա խնդրի լուծման այնպիսի բանաձև, որը ընդունելի կլինի երկու կողմերի համար էլ:
Իսկ այդպիսի ընդունելի բանաձևի բացակայությունը պայմանավորված է ադրբեջանական կողմի գործելակերպով, երբ վերջինս, խախտելով ստանձնած պայմանավորվածությունները, ձգտում է բանակցային ձևաչափի փոփոխությանը, որն էլ կողմերին չի մոտեցնում հակամարտության կարգավորմանը:
Մինչդեռ այդ պայմանավորվածությունները, որոնք վերաբերում են, մասնավորապես, շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը և հրադադարի ռեժիմի պահպանմանն ուղղված գործնական քայլերի իրականացմանը, կարող են լինել այն մինիմալ քայլերը, որոնք կնպաստեն ոչ միայն բանակցային գործընթացի շարունակությանը, այլև փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանը:
Սակայն ադրբեջանական կողմի և՛ հռետորաբանությունը, և՛ գործնական քայլերը չեն նպաստում ինչպես կողմերի համար ընդունելի շրջանակային սկզբունքների մշակմանը, այնպես էլ փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանը»,- եզրափակեց Ալեքսանդր Մարգարովը:

Комментарии 15:01 13/12/2012
«На прошедшей в Дублине встрече глав МИД стран-членов ОБСЕ в очередной раз была отмечена важность продолжения переговорного процесса и то обстоятельство, что мирному урегулированию карабахского конфликта путем переговоров нет альтернативы», – об этом, комментируя выступление главы МИД Армении Эдварда Налбандяна в рамках прошедшего в Дублине заседания Совета глав МИД стран-членов ОБСЕ, а также совместное заявление, принятое главами делегаций стран-сопредседателей ОБСЕ, заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am политолог Александр Маркаров.
По мнению политолога, своей речью глава МИД Армении констатировал тот факт, что Армения не видит существенного продвижения в переговорном процессе, учитывая не только известную всем позицию азербайджанской стороны, но и практические шаги, предпринимаемые Азербайджаном в течение последних месяцев.
«Действия азербайджанской стороны, направленные га препятствование переговорному процессу и нацеленные на то, чтобы выбить Армению из колеи и создать благоприятные условия для изменения формата Минской группы в переговорах, встретили соразмерный ответ с армянской стороны», – заметил Маркаров.
«Даже после инцидента с Сафаровым Армения выразила конструктивную и разумную позицию продолжить переговорный процесс. Однако проблема состоит в том, что азербайджанская сторона не только не выражает готовность к сотрудничеству, но и параллельно с этим отвергает достигнутые ранее договоренности, предъявляя новые предусловия», – подчеркнул политолог, добавив, что в такой ситуации сложно иметь дело со стороной, которая в ходе игры пытается менять ее правила.
Комментируя совместное заявление сопредседателей МГ ОБСЕ, Александр Маркаров отметил, что подходы посредников в основном созвучны подходам Армении, так как, как отметил министр иностранных дел Армении, они также подчеркивают важность выполнения принятых обязательств и озвучивают призыв проявить политическую волю, адресатом которого является прежде всего Азербайджан.
«По возложенному на них мандату сопредседатели Минской группы ОБСЕ пытаются сохранять правила существующей игры, призывая к проявлению политической воли и разработке рамочных принципов, вокруг которых необходимо прийти к согласию. В этом плане нет такой формулы решения конфликта, который был бы приемлем для обеих сторон.
Отсутствие такой приемлемой формулы обусловлено поведением азербайджанской стороны, которая, нарушая принятые обязательства, стремится изменить формат переговоров, а это не приближает стороны к урегулированию конфликта.
Между тем, эти обязательства, касающиеся в частности, внедрения механизма расследования инцидентов на линии соприкосновения, выполнения практических действий по сохранению режима прекращения огня, могут стать теми минимальными действиями, которые будут способствовать не только продолжению переговорного процесса, но и формированию атмосферы взаимного доверия.
Однако и риторика, и практические действия азербайджанской стороны не способствуют как разработке рамочных принципов, так и формированию атмосферы взаимного доверия», – резюмировал он.