«Գոմեշի մսի» գործով մեղադրյալը շարունակում է մնալ միայն Օհանջանյանը
Հայաստանի պաշտպանության ուժերի պահեստում կատարված ստուգումների արդյունքում գոմեշի մսի հայտնաբերման փաստով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է: Նույն գործով մեղադրյալը շարունակում է մնալ միայն Կապանի մսի կոմբինատի տնօրեն Ալբերտ Օհանջանյանը:
Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՊՆ քննչական ծառայության լրատվական ծառայության բաժնի սպա Մերի Սարգսյանը:
Հարցին, թե այլ անձինք, մասնավորապես նախկին պաշտոնյաներ գործում որպես մեղադրյալներ ներգրավված չե՞ն, Մերի Սարգսյանը բացասական պատասխան տվեց:
Հիշեցնենք, որ փաստը հայտնաբերվել էր «Հետք» էլեկտրոնային կայքում տպագրված հոդվածի հետքերով և քրեական գործը հարուցվել էր այս տարվա հունիսին` բանակի պարենային պահեստում ստուգումների արդյունքում հայտնաբերված խախտումների հիման վրա: Հենց այդ ժամանակ էր, որ աշխատանքից ազատվեց ՊՆ Զինված ուժերի շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանը: Այնուհետև վերջերս աշխատանքից ազատվեց նաև Պաշտպանության նախարարության նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի տնտեսագիտական վերլուծության և գնումների փաստաթղթերի ձևակերպման վարչության պետ Վարդան Թունյանը:
Այս քրեական գործի շրջանակներում սեպտեմբերի սկզբին մեղադրանք էր առաջադրվել Կապանի մսի կոմբինատի տնօրեն Ալբերտ Օհանջանյանին, որը կալանավորվել էր և այժմ, ինչպես Panorama.am-ին ասաց ԱՆ ՔԿՀ վրաչության լրատվական ծառայության պետ Գոռ Ղլեչյանը, սրտի հետ կապված հիվանդության պատճառով գտնվում է ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում: «Նա սրտի ստնտավորման պատճառով գտնվում է բժիշկների ամենօրյա հսկողության տակ», -փոխանցեց Ղլեչյանը:
Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, հենց Կապանի մսի կոմբինատն է բանակ մսի մատակարարը: Օհանջանյանի նկատմամբ մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 178 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով` «խարդախություն, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով»:

Право 16:01 14/12/2012
Единственным обвиняемым по делу «мяса буйвола для армии» пока остается директор Капанского мясокомбината А. Оганджанян
Предварительное следствие в рамках возбужденного ранее уголовного дела по факту обнаружения в армейском продовольственном складе ВС Армении мяса буйвола продолжается. Как сообщила Panorama.am ответственная по связям с общественностью Следственной службы министерства обороны РА Мери Саргсян, единственным обвиняемым по данному делу продолжает оставаться Альберт Оганджанян – директор Капанского мясокомбината.
Напомним, в июне этого года на основании нарушений, обнаруженных в армейском продовольственном складе по итогам проведенных проверок, было возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст.178 УК РА («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах»). Тогда же был уволен заместитель начальника Генштаба ВС РА Аршалуйс Пайтян.
Ранее, 9 сентября, ответственная по связям с общественностью Следственной службы министерства обороны Армении Мери Саргсян сообщила Panorama.am, что в рамках возбужденного уголовного дела по факту обнаружения в армейском продовольственном складе мяса буйвола ожидаются новые развития. По ее словам в стадии обсуждения находится вопрос предъявления обвинений ряду должностных лиц, в случае если в их деятельности обнаружатся признаки совершения деяний, наказываемых Уголовным кодексом РА.
В тот же день стало известно, что обвинение еще 1 сентября было предъявлено Альберту Оганджаняну – директору Капанского мясокомбината, выступавшему поставщиком мяса для армии. По словам Мери Саргсян, обвинение предъявлено по признакам п.1 ч.3 ст.178 УК РА («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах»).
Дело «мяса буйвола для армии». Допрошен ли экс-заместитель начальника Генштаба ВС Армении А. Пайтян?
Продолжение дела «мяса буйвола для армии»? Уволен высокопоставленный представитель Минобороны Армении В. Тунян