Իրավունք 17:58 14/12/2012
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցություններին և անկախ պատգամավորներին ներկայացրել է հարկային ոլորտի 16 օրենքների նախագծերի վերաբերյալ իր առաջարկությունների փաթեթը։
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ առաջարկությունների փաթեթը ներառում է օրենքի նախագծերի բարեփոխման մի շարք առաջարկներ, մասնավորապես՝ օրենքի նախագծում հստակեցնել, որ հարկային մարմինը գույքի վրա կարող է արգելանք դնել միայն դատարանի որոշմամբ, իսկ անհետաձգելի դեպքերում կարող է կիրառել արգելանք, սակայն 24 ժամվա ընթացքում պարտավոր է իր կողմից կայացրած որոշումը ներկայացնել դատարան:
Շատ կարևոր է նաև երկարաձգել օրենքների նախագծերի ուժի մեջ մտնելու ժամկետները` 2013թ. հունվարի 1-ի փոխարեն սահմանելով պաշտոնական հրապարակումից հետո 30-օրյա ժամկետ, քանի որ հարկատուների համար նոր պարտավորություններ սահմանելիս հարկավոր է նախատեսել դրանք արդյունավետ իրականացնելու ողջամիտ ժամկետներ:
«Անհրաժեշտ ենք գտնում նաև օրենքի նախագծում նախատեսել այն հանգամանքը, որ հարկային մարմնի աշխատակիցները ստուգման նպատակով կարող են վերցնել իրեր կամ անհրաժեշտ այլ նյութեր միայն այն դեպքերում, երբ ստուգման ընթացքում առաջանում է հիմնավոր կասկած, որ անձը թույլ է տվել խախտում, և այդ իրը կարող է էական նշանակություն ունենալ ստուգումների իրականացման համար:
Ակնկալում ենք, որ Ազգային ժողովի խմբակցությունները և պատգամավորները հետամուտ կլինեն Պաշտպանի կողմից ներկայացված առաջարկություններին»,-ասված է տարածած հաղորդագրության մեջ:

Омбудсмен Армении представил депутатам предложения реформирования налогового законодательства
Сегодня омбудсмен Армении Карен Андреасян представил парламентским фракциям и независимым депутатам пакет предложений относительно проектов 16 законов в налоговой сфере.
Как сообщили в пресс-службе офиса омбудсмена, пакет предложений включает и ряд предложений, связанных с реформированием проектов законов, в частности: уточнить в проекте закона то, что налоговый орган может наложить запрет на имущество лишь решением суда, а при неотложных случаях может быть применен запрет, однако в течение 24 часов он обязан представить принятое решение в суд.
Очень важно также продление срока вступления законов в силу, поскольку при учреждении новых обязанностей для налогоплательщиков необходимо предусмотреть разумные сроки их эффективной реализации.
«Необходимо также в проекте закона указать на то обстоятельство, что сотрудники налоговых органов с целью проведения проверок могут изъять предметы и документы в тех случаях, если при проверке возникают обоснованные сомнения в допущении нарушения и этот предмет может повлиять на ход проверок.
Мы надеемся, что фракции и депутаты Национального Собрания приложат усилия для принятия представленных омбудсменом предложений», – говорится в заявлении.