Քաղաքական 13:00 15/12/2012
ՀՀԿ 14-րդ համագումարի մեկնարկին տեսաուղերձով հանդես է եկել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ պարոն Վիլֆրիդ Մարտենսը:
ՀՀԿ մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության համաձայն, ԵԺԿ նախագահը իր խոսքում դիմել է «ոչ միայն ՀՀԿ-ի և մեր քաղաքական ընտանիքի, այլև Հայաստանի և նրա` ԵՄ-ի հետ զարգացող հարաբերությունների ապագայի համար ՀՀ նախագահական կարևորագույն ընտրություններից երկու ամիս առաջ տեղի ունեցող որոշիչ համագումարին»:
Նա վերահաստատել է ԵԺԿ-ի ամբողջական վստահությունը Սերժ Սարգսյանին:
Իր ելույթում ԵԺԿ Նախագահը ընդգծել է վերջերս Երևանում տեղի ունեցած ԵԺԿ Արևելայն գործընկերության գագաթնաժողովը, որի ընթացքում ընդունված հռչակագիրը վերահաստատել է հիմնարար արժեքների և ժողովրդավարական ստանդարտերի կարևորությունը:
«Ժողովրդական բարեփոխումները մարտահրավեր են, որ մենք ընտրել ենք միասին, դժվարին ճանապարհ հատկապես Հայաստանի համար, որտեղ աշխարհաքաղաքական զարգացումները կայուն չեն: Բայց Դուք Ձեր երկիրը դրել եք ճիշտ ճանապարհի վրա: Իհարկե, դեռ բարելավելու աշխատանքներ կան, բայց վերջին խորհրդարանական ընտրությունները, համաձայն բոլոր միջազգային դիտարկումների, արձանագրել են շոշափելի փոփոխություններ: Ես հավատացած եմ, որ նախագահական ընտրությունները կվերահաստատեն այդ տեղաշարժերը»,- ասել է պարոն Մարտենսը, դիմելով ՀՀԿ նախագահին:
«ՀՀԿ հարգելի գործընկերներ, Դուք կարող եք ապավինել ԵԺԿ աջակցությանը: Կհանդիպեն ուժեր, որոնք դիմադրում են փոփոխություններին: Կլինեն մարդիկ, որոնք կպահանջեն ավելի արագ փոփոխություններ: Սակայն բարեփոխումների Ձեր օրակարգը միակ վստահելին է Հայաստանում լուրջ և կայուն փոփոխությունեներ իրականացնելու համար»,- ընդգծել է ԵԺԿ նախագահը:
«Մենք բոլորս եվրոպացի ենք: Հայաստանը պատկանում է Եվրոպային: Մենք կիսում ենք նույն ժառանգությունը և, հետևաբար, նույն ճակատագիրը: Նախագահի և վարչապետի աշխատանքով ՀՀԿ-ն ապացուցել է փոփոխությունների առաջնորդ լինելու հանգամանքը: Հայ ժողովուրդը վստահել է Ձեզ երկրում փոփոխություններ անելու հարցը:
Ես կասկած չունեմ, որ երկու ամիս հետո հայ ժողովուրդը ճիշտ ընտրություն կանի երկրում հետագա փոփոխություններ իրականացնելու և ժողովրդավարությունը համախմբելու համար»,-շարունակել է ԵԺԿ ղեկավարը:
«ՀՀԿ հարգելի ընկերներ, ես մաղթում եմ Ձեզ արգասաբեր և կառուցողական համագումար և հաջողակ ընտրարշավ: Հույս ունեմ շուտով հանդիպել Ձեզ Հայաստանում»,- եզրափակել է Վիլֆրիդ Մարտենսը:
ՀՀԿ համագումարի աշխատանքները շարունակվում են:
Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՀՀԿ արտահերթ համագումարում. Առաջ, դեպի ապահո՛վ Հայաստան
Բլից. Խաչիկ Ասրյանը` Սերժ Սարգսյանի հաղթանակի ու ՀԱԿ-ի կործանման մասին
Կ.Կարապետյան. ՀԱԿ-ի թեկնածուն փոփոխություն չի բերի
Բլից. Տիգրան Արզաքանցյանը «էկոնոմիչեսկի» տուժել է պատգամավորության ժամանակ
Մեդվեդևի ուղերձը. Համագումարին մաղթում եմ բարեհաջող աշխատանք, իսկ եղբայրական Հայաստանին` ամենայն բարիք

Политика 13:41 15/12/2012
На 14-м съезде Республиканской партии Армении (РПА) с видеопосланием выступил председатель Европейской народной партии (ЕНП) Вильфред Мартенс.
Как сообщает пресс-служба РПА, лидер ЕНП обратился с речью к участникам «решающего не только для РПА, всей политической семьи, но и для Армении и развивающихся отношений с ЕС съезда, проходящего за два месяца до важнейших президентских выборов».
Он в очередной раз подтвердил полное доверие ЕНП Сержу Саргсяну.
В своем слове Вильфрид Мартенс указал на прошедший недавно в Ереване саммит программы «Восточного партнерства», в ходе которого была принята декларация, подтверждающая важность базовых ценностей и демократических стандартов.
«Демократические реформы – это вызов, который мы избрали вместе. Это сложный путь для Армении, где геополитические развития не стабильны. Однако Вы направили свою страну в правильное русло. Конечно, вам предстоит проделать работу, направленную на улучшение ситуации, однако в ходе прошедших парламентских выборов, согласно наблюдениям всех международных экспертов, были зафиксированы ощутимые изменения. Я уверен, что президентские выборы вновь подтвердят наличие сдвигов», – заявил лидер ЕНП, обращаясь к президенту Армении.
«Уважаемые коллеги, представители РПА. Вы можете надеяться на поддержку ЕНП. На вашем пути вы встретите силы, которые противостоят изменениям, людей, которые будут требовать скорейших изменений. Однако Ваша повестка реформ – единственная надежная для реализации серьезных и стабильных изменений в Армении», – подчеркнул политик.
«Все мы являемся европейцами. Армения также принадлежит Европе. Мы разделяем это наследие, следовательно, и эту судьбу. Благодаря работе президента и премьера РПА доказала приверженность к изменениям. Армянский народ доверил Вам вопрос осуществления перемен в стране.Я не сомневаюсь в том, что спустя два месяца армянский народ сделает правильный выбор для осуществления дальнейших изменений в стране и сплочения демократии», – добавил он.
«Я желаю вам провести плодотворный, конструктивный съезд и успешную агитационную кампанию. Надеюсь, вскоре встретиться с вами в Армении», – резюмировал Вильфред Мартенс.