Քաղաքական 17:06 15/12/2012
«Քննարկման չի ենթարկվում. Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը որոշողը միայն ու միայն Արցախի ժողովուրդն է»,- այսօր ՀՀԿ 14-րդ արտահերթ համագումարում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` նշելով, որ արցախյան խնդրի խաղաղ կարգավորումն ապահով հայրենիքի կարևորագույն բաղադրիչներից մեկն է:
«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծում ստանա բացառապես խաղաղ և բանակցային ճանապարհով. միևնույն ժամանակ պատրաստ ենք վճռականորեն պատասխանել յուրաքանչյուր արկածախնդրության կամ ոտնձգության, որը կսպառնա մեր անվտանգությանը»,- նշել է երկրի ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հաշվի առնելով Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությունը, այդ երկրում հետևողականորեն քարոզվող հայատյացությունը, ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի ամենօրյա դրսևորումները՝ «բոլոր հնարավոր միջոցներով է՛լ ավելի են մեծացվելու Լեռնային Ղարաբաղի և նրա բնակչության անվտանգության երաշխիքները»:
Նախագահը վստահեցրել է, որ հայկական կողմը շարունակելու է բանակցային գործընթացը. «Երախտագիտություն հայտնելով Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ներդրած ջանքերի համար՝ միաժամանակ մշտապես միջնորդների ու միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք հրավիրելու խաղաղ կարգավորումը հնարավոր դարձնող վստահության միջոցների ստեղծման և ամրապնդման հարցերին: Ադրբեջանի քաղաքականությունն ընդհանրապես և մասնավորապես դիպուկահարներին հետ քաշելուց հրաժարվելը, շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի գործարկումից հրաժարվելը, մարդասպաններին հերոսացնելը, այլատյացությունը և ռասիզմը խրախուսելը, անհուսալի և երկերեսանի կեցվածքը բանակցություններում որևէ կերպ չեն նպաստում վստահության միջոցների ստեղծմանը և համապատասխան արձագանք չստանալու դեպքում ծայրաստիճան սրում են իրավիճակն ամբողջ տարածաշրջանում»:
Սերժ Սարգսյանը նաև ընդգծել է, որ հայկական կողմը ջանքեր է գործադրելու բանակցային սեղանի շուրջ Արցախի տեղն ապահովելու ուղղությամբ. «Բնական և բանական կլինի, որ Արցախն օր առաջ զբաղեցնի իր տեղը բանակցությունների սեղանի շուրջ, ուստի, մեր ջանքերն ուղղելու ենք նշված հարցի շուտափույթ լուծմանը: Արդյունավետ բանակցությունների վարումը կառուցողական մթնոլորտում հնարավոր կլինի միմիայն այն դեպքում, երբ հակամարտության կողմերն իրապես ցանկանան հասնել խնդրի արդար լուծման՝ հրաժարվելով անհիմն առավելապաշտական նկրտումներից»:

Serzh Sargsyan: Destiny of Nagorno Karabakh will be decided solely by people of Artsakh
This in non-negotiable: the destiny of Nagorno Karabakh will be decided solely by the people of Artsakh, Serzh Sargsyan stated at the RPA 14th Convention, adding that another essential element of secure Motherland is the peaceful resolution of the Artsakh problem.
“The Nagorno Karabakh problem must be solved exclusively through peaceful means, through negotiations. At the same time, we are ready for a staunch putdown of any reckless scheme or encroachment, which may endanger our security,” said the country’s leader.
The President highlighted that considering Azerbaijan’s destructive policy, persistent propagation of hatred towards Armenians, daily threats to use force, we will continue through all possible means to enhance security guarantees for Nagorno Karabakh and its population.
The President said that the Armenian side will carry on with the process of negotiations. “Expressing our gratitude to the Co-Chair states of the Minsk Group for their efforts towards the peaceful resolution of the conflict, we will at the same time continue to draw the attention of mediators and the international community to opportunities for the establishment and strengthening of confidence building measures, which could be helpful towards a peaceful resolution. Azerbaijan’s policy in general and, particularly, their refusal to withdraw snipers, refusal to put info force a mechanism for investigation of border incidents, the glorification of a murderer, inducement of xenophobia and racism, unreliable and hypocritical stance during negotiations are not conducive to the establishment of confidence building measures and, if left unchecked, will exacerbate the situation in the entire region.”
Serzh Sargsyan stressed that “it would be reasonable and natural if Artsakh came to the table of negotiations as soon as possible, thus our efforts will be aimed at the expeditious resolution of that issue.”
“Effective negotiations in a constructive atmosphere will become possible only when the parties to the conflict genuinely want to reach a just resolution of this issue, abandoning baseless maximalist claims,” he concluded.