Քաղաքական 17:38 20/12/2012
Առաջիկա նախագահական ընտրություններին չմասնակցելու և որևէ թեկնածուի չաջակցելու մասին ԲՀԿ որոշման արդյունքում Գագիկ Ծառուկյանին ընտրելու ցանկություն ունեցողների մեծ մասը ձայնը կտա գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Նման եզրահանգման են եկել հանրային կարծիքն ուսումնասիրած սոցիոլոգները:
«Արմնյուզ»-ի նախաձեռնությամբ և Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի ու Բալթյան հետազոտությունների՝ Gallup կազմակերպության կողմից իրականացված նախընտրական հարցումների համաձայն` նախագահական ընտրություններում Գագիկ Ծառուկյանի օգտին քվեարկելու պատրաստակամություն են հայտնել հարցված 1020 ՀՀ բնակիչնների 21%-ը:
Նույն անձանցից մասնագետները հետաքրքրվել են, թե ում կտան իրենց ձայնը երկրորդ ընտրությամբ: Այսինքն` ո՞ւմ կընտրեն, եթե իրենց նախընտրած թեկնածուն` Գագիկ Ծառուկյանը չառաջադրվի: Արդյունքում ստացվել է հետևյալ պատկերը. 36%-ը նախապատվությունը տվել է Սերժ Սարգսյանին, 13%-ը Ռոբերտ Քոչարյանին, 9%-ը` Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, 4%-ը` Լևոն Տեր-Պետորսյանին: Եվս 18%-ը նշել են, որ իրենց ձայնը կտան այլ թեկնածուների, իսկ 20%-ն էլ` չգիտի:
Նշենք, որ նույն հետազոտության համաձայն` հարցվածների 49%-ը տոկոսը նշել է, որ առաջին ընտրությամբ ձայնը կտա Սերժ Սարգսյանին: Երկրորդ հորիզոնականում Գագիկ Ծառուկյանն է 21%-ով, երրորդը` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը` 6%-ով:

Politics 19:05 20/12/2012
Sociologists have concluded that as a result of Prosperous Armenia Party’s decision not to nominate any presidential candidate and not to support any candidate, most of those who wanted to vote for Gagik Tsarukyan will now vote for incumbent President Serzh Sargsyan.
21 percent of the 1,020 respondents, residents of Armenia, expressed willingness to vote for Gagik Tsarukyan, according to pre-election poll conducted by Baltic Surveys/The Gallup Organization and Armenian Sociological Association on the initiative of ArmNews.
The same respondents were asked whom they would vote for by second election, i.e. if their preferred candidate, Gagik Tsarukyan, did not run for president. 36 percent gave their preference to Serzh Sargsyan, 13 percent to Robert Kocharyan, 9 percent to Raffi Hovannisian, 4 percent to Levon Ter-Petrosyan. 18 percent said they would vote for other candidates while 20 percent were uncertain.
According to the same survey, 49 percent said they would vote for Serzh Sargsyan by first election, 21 percent said they would vote for Gagik Tsarukyan and 6 percent would vote for Levon Ter-Petrosyan.