Սերժ Սարգսյան. «Այլ կերպ լինել չի կարող. սիրիահայերին աջակցություն ցուցաբերելը Հայաստանի իշխանությունների պարտականությունն է»
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստան տեղափոխված տարբեր ոլորտներ ներկայացնող սիրիահայ մի շարք գործարարների: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Սփյուռքի և Էկոնոմիկայի նախարարները, ԿԱ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահը, պետական մարմինների այլ պատասխանատուներ:
Հանդիպման սկզբում Նախագահը նշել է, որ տեղյակ է մինչ այժմ Հայաստանի տարբեր պետական հաստատություններում սիրիահայ գործարարների ունեցած հանդիպումների մասին, այդուհանդերձ, նպատակահարմար է համարել անձամբ հանդիպել նրանց և անմիջականորեն ու ևս մեկ անգամ ներկայացնել տարբեր առիթներով հնչեցրած մեր երկրի մոտեցումները Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի, սիրիահայ մեր հայրենակիցներին աջակցության վերաբերյալ, նաև գործարարներից լսել իրենց ծրագրերի, առաջարկությունների, մտահոգող խնդիրների մասին, պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին:
Գործարարները ՀՀ նախագահից հետաքրքրվել են Սիրիայից իրենց բիզնեսները Հայաստան տեղափոխելու կամ Հայրենիքում նոր գործ սկսելու հնարավորությունների, Հայաստանի տնտեսական վիճակի, ներդրումային միջավայրի և առկա խնդիրների վերաբերյալ: Գործարարների կողմից բարձրացված մի շարք հարցերի լուծման վերաբերյալ Հանրապետության նախագահը հանձնարարականներ է տվել համապատասխան պետական մարմիններին և պատրաստակամություն հայտնել այսուհետ ևս նրանց աջակցությանն ուղղված ցանկացած առաջարկ քննարկելու:
Հանդիպման ավարտին Սերժ Սարգսյանը հորդորել է սիրիացի մեր հայրենակիցներին՝ շնորհակալություն չհայտնել ցուցաբերվող աջակցության և հոգածության համար, քանի որ դա Հայաստանի իշխանությունների պարտականությունն է: «Հայաստանում ինչպիսի իշխանություններ էլ լինեն, բոլորն էլ այս խնդիրներին հոգատարությամբ կվերաբերեն: Այստեղ որևէ կասկած չկա: Այլ կերպ լինել չի կարող, ուղղակի չի՛ կարող: Դա Հայաստանի իշխանությունների պարտականությունն է, և որքան լավ կատարենք մեր պարտքը, մեր պարտականությունը, այնքան բոլորիս համար էլ լավ կլինի: Մի համարեք, որ ձեզ լավություն են անում: Գոնե, նվազագույնը բոլորը պարտավոր են անել: Ես չեմ պատկերացնում, որ Հայաստանում երբևէ կարող են իշխանություններ լինել, որ այդ նվազագույնն էլ չանեն»,- ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և կոչ արել չհուսահատվել ու փորձել միասին դիմակայել այն փորձությանն ու դժվարություններին, որոնց միջով անցնում են Սիրիայի մեր հայրենակիցները: «Մենք այդպիսի ճանապարհով վերջին 20-25 տարիների ընթացքում անցել ենք, անցել ենք շատ ավելի ցավոտ ճանապարհներով: Ամեն ինչ լավ է լինելու: Եվ յուրաքանչյուրը, ով կմնա կամ չի մնա Հայաստանում, միևնույն է, որքան հնարավորություն ունենք, օգնելու, օժանդակելու ենք»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Հանրապետության ղեկավարը սիրիացի մեր բոլոր հայրենակիցներին մաղթել է համբերություն և կամք՝ բերելով նաև սեփական փորձն ու արցախյան ազատամարտի դժվարություններով անցած իր և շատ այլ ընտանիքների օրինակը: «Այս փորձությունն էլ է անցնելու, պետք է կարողանալ մեր ժողովրդին յուրահատուկ կամք ցուցադրել և ցուցաբերել, իսկ մենք՝ ձեզ բոլորիդ օգնական»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении Серж Саргсян обещал максимальное содействие армянским бизнесменам из Сирии
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня переехавших из Сирии армянских предпринимателей, которые представляют самые различные сферы. Как передает пресс-служба пресс-службы президента РА, во встрече участвовал также премьер-министр Армении Тигран Саркисян, министры экономики и диаспоры, председатель Комитета государственных доходов и другие ответственные чиновники.
В ходе встречи глава государства отметил, что он в курсе всех встреч армянских предпринимателей из Сирии, состоявшихся в различных государственных учреждениях, но тем не менее посчитал необходимым лично встретиться с ними и непосредственно еще раз представить озвученные по различным поводам подходы Армении к создавшейся в Сирии ситуации, вновь заявить о поддержке соотечественников в этой стране, а также услышать от предпринимателей об их программах, приоритетах, проблемах, ответить на интересующие их вопросы.
Предприниматели поинтересовались о возможностях перенести бизнес из Сирии в Армению или начать новый бизнес на родине, задавали вопросы касательно экономической ситуации, инвестиционной среды в Армении и других проблемах. С. Саргсян дал поручения соответствующим государственным органам в связи с озвученными предпринимателями проблемами, а также выразил готовность обсуждать и в дальнейшем любой вопрос, направленный на их поддержку.
Президент Серж Саргсян также призвал соотечественников из Сирии не благодарить за оказываемое содействие и сотрудничество, поскольку это входит в обязанности властей Армении.
«Какие бы власти ни были в Армении, все будут относиться к этим проблемам с такой же заботой. Никакого сомнения в этом нет. Иначе и быть не может. Это обязанность властей Армении, и чем лучше мы будем исполнять наши обязанности, тем лучше будет для всех нас. Не считайте, что мы делаем вам одолжение. Хотя бы минимум обязаны делать все. Не представляю, что в Армении когда-либо могут быть власти, которые не обеспечат этого минимума», – сказал президент С.Саргсян.
Глава государства призвал не отчаиваться и попытаться вместе противостоять испытаниям и трудностям, через которые приходится проходить армянам Сирии.
«Мы проходили такой путь в течение последних 20-25 лет, проходили намного более тяжкий путь. Все будет хорошо. Мы будем помогать, поддерживать каждого, кто останется в Армении или уедет, содействовать им в рамках возможностей», – сказал С. Саргсян.
Президент Армении пожелал всем терпения и воли, и привел в пример свой личный опыт и опыт многих других семей, прошедших через трудности карабахской войны.
«И это испытание временно, нужно суметь продемонстрировать и проявить свойственную нашему народу силу воли, а мы вам в помощь», – подчеркнул С. Саргсян.