«Ալիևը հարկերից ազատել է սեփական բիզնեսը»
Ադրբեջանի խորհրդարանը վավերացրել է երկրում ստեղծված արդյունաբերական և տեխնոլոգիական պարկերում գործող ընկերություններին 7 տարով հարկերից ազատելու վերաբերյալ Հարկային օրեսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին կառավարության կողմից ներկայացված օրենսդրական առաջարկը: Բացի այդ, օրենսդրական առաջարկով 7 տարով հարկերից ազատվել են նաև այդ պարկերի նախագահ հանդիսացող, այսինքն` այդտեղ գործունեություն ծավալած իրավաբանական անձանց ձեռք բերած եկամուտները:
«Ազադլիգ»-ն այդ առնչությամբ գրում է, որ Հարկային օրենսգրքում արված այդ լրացումներն ու փոփոխություններն իրականում պետք է գնահատվի որպես Իլհամ Ալիևի անձնական բիզնեսին արված զիջում:
Ըստ թերթի, Ադրբեջանում 17 գործարաններ միավորող Սումգայիթի տեխնոպարկը պատկանում է Իլհամ Ալիևի ընտանիքին: Այս փաստն անձնական լրագրողական հետաքննությամբ բացահայտել է Շահվալադ Չոբանօղլուն:
«Երևում է` բիզնես բնագավառների նշանակալից մասը ձեռք բերած, երկրի հարստությունը թալանող իշխող ընտանիքը չի ցանկանում բավարարվել դրանով և աշխատում է սեփական բիզնեսը հարկերից ազատելու միջոցով ավելի մեծացնել հարստությունները», -եզրակացնում է «Ազադլիգ»-ը:

«Азадлыг»: Поправки в Налоговый кодекс Азербайджана освобождают от налогов личный бизнес Ильхама Алиева
Парламент Азербайджана одобрил поправки в Налоговый кодекс страны, согласно которым работающие в промышленных и технологических парках компании на 7 лет освобождаются от налогов. Также от налогов на 7 лет освобождены юридические лица, управляющие этими технопарками и получающие от этой деятельности доход.
Как пишет газета «Азадлыг», эти поправки направлены на обеспечение комфортных условий для личного бизнеса президента Ильхама Алиева. Согласно сведениям газеты, Сумгаитский технопарк, включающий 17 компаний, принадлежит Алиеву. Это стало известно в результате журналистского расследования Шахвеледа Чобаноглу.
«Видимо, контролирующий ощутимую часть бизнеса в стране, грабящий свой народ правящий клан не собирается довольствоваться этим и приумножает свои доходы, освобождая свой бизнес от налогов»,- пишет газета.