Օրվա թեմա 12:26 24/12/2012
Դուդուկի աշխարհահռչակ վարպետ Ջիվան Գասպարյանը կձայնագրի հոլիվուդյան «Աշխարհի վերջը» նոր ֆիլմի սաունդթրեքը: Այս մասին վարպետն ասել է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը:
«Հաջորդ տարի մեկնելու եմ ԱՄՆ, որպեսզի ձայնագրվեմ «Գլադիատոր»-ի հեղինակների նոր ֆիլմի սաունդթրեքը», ասել է Ջիվան Գասպարյանն ու տեղեկացրել, որ ֆիլմի մտահղացումը վաղուց է եղել, արդեն երեք տարի իրականացվում են նկարահանումներ, իսկ արդեն հաջորդ տարի այն կներկայացվի հանդիսատեսի դատին:
Դուդուկի վարպետը նաև տեղեկացրել է, որ իր համերգային շրջագայությունն ամբողջ աշխարհով շարունակվելու է նաև հաջորդ տարի:
Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Ջիվան Գասպարյանն, ըստ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի, աշխարհի ամենահայտնի երաժիշտներից մեկն է: Նա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քառակի ոսկե մեդալակիր է: Նրա ձայնասկավառակներն աշխարհով մեկ վաճառվում են միլիոնավոր օրինակներով: Ըստ աղբյուրի, ամերիկյան լավագույն ֆիլմերի երաժշտական ձևավորման նպատակով վարպետը պարբերաբար հրավիրվում է Հոլիվուդ: Արևմտյան հանրություններում Ջիվան Գասպարյանի անունը մեծ տարածում է գտել «Գլադիատոր» ֆիլմի սաունդթրեքը ձայնագրելուց հետո, որտեղ հայկական ազգային դուդուկը համադրվել է դասական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ:
Ընդհանուր առմամբ, Վարպետը ձայնագրել է երաժշտություն ավելի քան 40 ֆիլմերի համար, այդ թվում` «Եվգենի Օնեգին», «Դոկտոր Ժիվագո», «Ռուսական տուն»:

Разное 12:51 24/12/2012
Всемирно известный мастер дудука (деревянный духовой музыкальный инструмент) Дживан Гаспарян запишет саундтрек к новому голливудскому фильму "Конец света".
«В следующем году еду в США для записи саундтрека к фильму от создателей „Гладиатора"», — сказал Гаспарян, добавив, что фильм был задуман давно, снимается уже три года, а выйдет в прокат в будущем году.
Король дудука сообщил также, что его гастрольные туры по разным странам мира продолжатся и в 2013 году.
Народный артист Армении Дживан Гаспарян — один из самых знаменитых музыкантов мира, обладатель четырех золотых медалей ЮНЕСКО. Его диски продаются миллионными тиражами по всему миру. Ведущие режиссеры Голливуда регулярно приглашают маэстро для записи музыки к лучшим фильмам "фабрики грез". Известность среди западной аудитории пришла к нему после записи саундтрека к кинофильму "Гладиатор", в котором дудук гармонично вплетается в звучание классического симфонического оркестра. Король дудука, как его называют эксперты, записал музыку более чем к 40 фильмам, в том числе к таким лентам, как "Евгений Онегин", "Доктор Живаго", "Русский дом".