Տնտեսություն 16:46 24/12/2012
Սերժ Սարգսյան. Բիզնեսի համար հարմարավետ միջավայր ստեղծելու ջանքերը լինելու են շարունակական ու հետևողական
Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ Նախագահի նստավայրում Հանրապետության ղեկավարի անունից այսօր ընդունելություն է կազմակերպվել Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար: Ընդունելությանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է գործարարներին գալիք տոների առթիվ և մաղթել հաջողություններ: Այս մասին հայտնեցին երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է 2012թ. արդյունքների, տնտեսության հիմնական ճյուղերում սպասվող աճի մասին, անդրադարձել է պետական բյուջեի կատարողականին՝ ընդգծելով, որ տարին ամփոփվելու է բյուջեի՝ լիովին կատարված ցուցանիշներով, ինչի անհնարինության մասին ողջ տարվա ընթացքում ի լուր աշխարհի հայտարարում էին հոռետեսները:
Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել գործարարներին ոչ միայն ընթացիկ աշխատանքի, նախաձեռնությունների և դրանց արդյունքների, այլ նաև տարվա ընթացքում համագործակցության, տարբեր իրավիճակներում՝ պետության և մեր ժողովրդի առջև ծառացած նոր մարտահրավերներին հավուր պատշաճի արձագանքելու համար: Նախագահը գոհունակությամբ է նշել, որ այս տարի չափազանց առատ բերք է եղել, և վերամշակող ընկերությունները, ականջալուր լինելով իշխանությունների հորդորներին, արել են ամեն ինչ, որպեսզի գյուղացու աշխատանքը ջուրը չթափվի, մթերել են ռեկորդային քանակությամբ միրգ ու բանջարեղեն` միաժամանակ մեծ ջանքեր գործադրելով իրացման նոր շուկաներ ու նոր պայմանագրեր ձեռք բերելու համար:
«Բիզնեսի համար հարմարավետ միջավայր ստեղծելու ջանքերը լինելու են շարունակական ու հետևողական: Մեր նպատակն է, որ տեղական և օտարերկրյա գործարարի ու ներդրողի համար Հայաստանը վերաճի գործարարությամբ զբաղվելու տեսանկյունից ապահով, կայուն և օրենքի գերակայությամբ բնորոշվող միջավայրի: Արդյունքը պետք է լինի առարկայական, տեսանելի ու շոշափելի` երկիրը գործարար միջավայրի դյուրինությամբ ընդգրկելով աշխարհի առաջատար երկրների շարքում: Հետևողականորեն շարունակելու ենք զարգացնել և արդիականացնել հարկային ու մաքսային համակարգերը, էական է դառնալո֍ արդար դատական համակարգի դերը:
Մեզ համար կարևոր է, որ յուրաքանչյուր նոր տարին լինի նախորդից ավելի արդյունավետ, լինի առանց սոցիալական ու քաղաքական ցնցումների և ավելացնի բարիքները մեր երկրի ու ժողովրդի համար: Ապագայում ևս շարունակվելու են կառավարություն-բիզնես երկխոսությունն ու համագործակցությունը: Այստեղ մենք արդեն ունենք դրական փորձ և զգալի արդյունքներ: Այդ արդյունքները պետք է ամրապնդվեն, իսկ համագործակցությունը պետք է խորանա և նոր լիցք ստանա:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ Ամանորի առթիվ և մաղթում անձնական հաջողություններ, հաջողություններ՝ ձեր աշխատանքում, քանի որ ձեր աշխատանքից է կախված տասնյակ հազարավոր մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը: Ձեր հաջողություններով է պայմանավորված, անշուշտ, մեր երկրի հետագա զարգացումը:
Շնորհավոր գալիք Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդ»,-գործարարներին ուղղված շնորհավորական խոսքում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Экономика 18:24 24/12/2012
Серж Саргсян: Усилия для создания в Армении комфортной среды для бизнеса будут постоянными и последовательными
По случаю праздников Нового года и Рождества в резиденции президента от имени главы республики сегодня был организован прием для представителей бизнес-сообщества Армении. На приеме президент Серж Саргсян поздравил бизнесменов с наступающими праздниками и пожелал успехов, сообщает пресс-служба президента.
Серж Саргсян говорил об итогах 2012 года, ожидающемся экономическом росте в основных отраслях экономики, коснулся исполнения государственного бюджета, подчеркнув, что год будет подытожен с полностью выполненными показателями бюджета, о невозможности чего в течение всего года во всеуслышание заявляли пессимисты.
Президент республики поблагодарил бизнесменов не только за текущую работу, инициативы и их результаты, но и за сотрудничество в течение года, надлежащее реагирование в различных ситуациях на вставшие перед государством и нашим народом новые вызовы. Президент с удовлетворением отметил, что в этом году был чрезвычайно богатый урожай, и перерабатывающие компании, прислушавшись к призывам властей, сделали все, чтобы труд крестьянина не был напрасным, заготовили рекордное количество фруктов и овощей, одновременно приложив большие усилия для выхода на новые рынки и заключения новых контрактов.
«Усилия для создания комфортной среды для бизнеса будут постоянными и последовательными. Наша цель состоит в том, чтобы для местных и иностранных бизнесменов и инвесторов Армения стала с точки зрения занятия бизнесом обеспеченной, стабильной средой, в которой верховенствует закон. Результат должен быть предметным, видимым и ощутимым, выдвинув страну в ряд ведущих стран мира по благоприятности бизнес-среды. Мы продолжим последовательно развивать и модернизировать налоговую и таможенную системы, существенной станет роль справедливой судебной системы.
Для нас важно, чтобы каждый новый год был результативнее предыдущего, без социальных и политических потрясений, и увеличивал блага для нашей страны и народа. Мы и в будущем продолжим диалог и сотрудничество правительство-бизнес. Здесь у нас уже есть положительный опыт и ощутимые результаты. Результаты должны быть закреплены, а сотрудничество должно углубиться и получить новый заряд.
Уважаемые бизнесмены!
Еще раз поздравляю вас с Новым годом и желаю личных успехов, успехов в вашей работе, поскольку от вашей работы зависит благополучие десятков тысяч наших граждан. Вашими успехами, несомненно, обусловлено дальнейшее развитие нашей страны. С наступающим Новым годом и Рождеством», - сказал в адресованной бизнесменам поздравительной речи президент Серж Саргсян.